Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kulturalne rozmowy, miejskie i festiwalowe przewodniki, fotohistorie, muzyczne i książkowe polecenia i kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie sierpniowo-wrześniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

Wszystko wskazuje na to, że drugą połowę lata i początek jesieni spędzimy wędrując po Wrocławiu. Oferta kulturalnych spacerów po różnych zakątkach miasta może przyprawić o zawrót głowy! Alternatywną ścieżkę zwiedzania Przedmieścia Świdnickiego wytyczy Europejska Noc Literatury – o jej programie dowiecie się więcej z otwierającej numer rozmowy z Michałem Rusinkiem, kuratorem tego literackiego święta.

Wieczorne odwiedziny na podwórkach Nadodrza sprowokuje Kinomural (piszemy o nim w rubryce „Flash”), a festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie nie tylko na ekranie, ale i na ulicy będzie okazją do zastanowienia się, które budynki – i dlaczego – są „ładne”, a które „brzydkie” (wrocławskim obiektom z tej drugiej kategorii, które zapłaciły za swą brzydotę najwyższą cenę, przyglądamy się na stronach 12-14). Jeśli zaś wędrówki literackie czy filmowe, to nie do końca to, czego szukacie, być może przypadnie Wam do gustu któryś z licznych spacerów sąsiedzkich. Osiedlowy cykl pozwala na zwiedzanie Wrocławia szlakiem interesujących obiektów architektonicznych czy legend miejskich, ale też ikon handlu i usług – to właśnie te ostatnie zainspirowały przewodnik Kaliny Zatorskiej, który znajdziecie na stronach 28-30.

Jeśli mielibyśmy wskazać dziedzinę kultury i sztuki, która zdominuje przełom lata i jesieni, bez wątpienia byłaby nią muzyka

W tym numerze przeczytamy nie tylko o kolejnych edycjach najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce, Jazzu nad Odrą (s. 22-23) oraz święta muzycznej alternatywy – Avant Art Festivalu (s. 11), ale i ogromnej liczbie koncertów, które wypełnią dźwiękami plaże, place i inne plenerowe przestrzenie miasta (s. 34-36). Bez obaw – choć wieści muzycznych mamy dla Was w bród, nie zabraknie i informacji innego rodzaju: choćby o wystawach w Muzeum Współczesnym Wrocław i OP ENHEIM czy premierze we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. I niemal stu innych wydarzeniach, których zapowiedzi znajdziecie w naszym kalendarium.

Życzymy kulturalnego babiego lata!

Zespół Niezbędnych

Regulamin krzyżówki znajdziecie TUTAJ

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej