Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kulturalne rozmowy, miejskie i festiwalowe przewodniki, fotohistorie, muzyczne i książkowe polecenia i kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie sierpniowo-wrześniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

Wszystko wskazuje na to, że drugą połowę lata i początek jesieni spędzimy wędrując po Wrocławiu. Oferta kulturalnych spacerów po różnych zakątkach miasta może przyprawić o zawrót głowy! Alternatywną ścieżkę zwiedzania Przedmieścia Świdnickiego wytyczy Europejska Noc Literatury – o jej programie dowiecie się więcej z otwierającej numer rozmowy z Michałem Rusinkiem, kuratorem tego literackiego święta.

Wieczorne odwiedziny na podwórkach Nadodrza sprowokuje Kinomural (piszemy o nim w rubryce „Flash”), a festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie nie tylko na ekranie, ale i na ulicy będzie okazją do zastanowienia się, które budynki – i dlaczego – są „ładne”, a które „brzydkie” (wrocławskim obiektom z tej drugiej kategorii, które zapłaciły za swą brzydotę najwyższą cenę, przyglądamy się na stronach 12-14). Jeśli zaś wędrówki literackie czy filmowe, to nie do końca to, czego szukacie, być może przypadnie Wam do gustu któryś z licznych spacerów sąsiedzkich. Osiedlowy cykl pozwala na zwiedzanie Wrocławia szlakiem interesujących obiektów architektonicznych czy legend miejskich, ale też ikon handlu i usług – to właśnie te ostatnie zainspirowały przewodnik Kaliny Zatorskiej, który znajdziecie na stronach 28-30.

Jeśli mielibyśmy wskazać dziedzinę kultury i sztuki, która zdominuje przełom lata i jesieni, bez wątpienia byłaby nią muzyka

W tym numerze przeczytamy nie tylko o kolejnych edycjach najstarszego festiwalu jazzowego w Polsce, Jazzu nad Odrą (s. 22-23) oraz święta muzycznej alternatywy – Avant Art Festivalu (s. 11), ale i ogromnej liczbie koncertów, które wypełnią dźwiękami plaże, place i inne plenerowe przestrzenie miasta (s. 34-36). Bez obaw – choć wieści muzycznych mamy dla Was w bród, nie zabraknie i informacji innego rodzaju: choćby o wystawach w Muzeum Współczesnym Wrocław i OP ENHEIM czy premierze we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. I niemal stu innych wydarzeniach, których zapowiedzi znajdziecie w naszym kalendarium.

Życzymy kulturalnego babiego lata!

Zespół Niezbędnych

Regulamin krzyżówki znajdziecie TUTAJ

Literacka noc z gwiazdami! Europejska Noc Literatury już w przyszły weekend

Już w przyszłą sobotę, 20 sierpnia, we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odwiedzi Przedmieście Świdnickie. Już możecie zacząć planować własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta!

więcej

Odkryj świat roślin i zwierząt z Mikrograntami

Kiedy, jak nie latem ruszać na łąki, pola, polany, do parków i lasów, by odkrywać bioróżnorodność naszych miejskich zieleńców? W najbliższym czasie, dzięki działającym w ramach Mikrograntów specjalistom i specjalistkom od fauny i flory, odkryjecie, co „piszczy” w miejskiej trawie!

więcej

Jaka jest kultura we Wrocławiu? Trwają prace nad Diagnozą Wrocławskiej Kultury

Wrocławski Instytut Kultury przygotowuje Diagnozę Wrocławskiej Kultury na rok 2022. Przez najbliższym miesiąc zapraszamy osoby działające w polu miejskiej kultury do udziału w pierwszym powszechnym samospisie środowiska!

więcej