Menu

Milena Soporowska i Łukasz Wójcicki rezydencyjnym duetem projektu „Out-of-doors”

Podczas czwartkowego posiedzenia jury we Wrocławskim Instytucie Kultury, spośród nadesłanych zgłoszeń wytypowane zostały dwie osoby: artystka i artysta z Warszawy, którzy już we wrześniu i październiku wezmą udział w pilotażowej, badawczo-sieciującej rezydencji artystycznej – ”Out-of-doors”.
Kim były osoby zainteresowane udziałem i jakie zgłaszały propozycje?

Miesięczny nabór do projektu badającego procesy stojące za funkcjonowaniem (ale i rozpadaniem się) działających inicjatyw oddolnych oraz „wędrujących” projektów postartystycznych we Wrocławiu zamknęliśmy wynikiem 36 aplikacji. Odpowiedzi na udział w rezydencji artystycznej napływały z Warszawy, Poznania, Łodzi, Gdańska, Krakowa, Opola i lokalnie – z Wrocławia. A wśród zainteresowanych tematem były osoby badające kulturę, osoby artystyczne, inicjatorskie, kuratorskie i reprezentujące środowisko taneczne oraz teatralne. W swoich zgłoszeniach aplikanci i aplikantki poruszały liczne wątki związane z tworzeniem oddolnych miejsc, ich wyzwań, trudności, powtarzalności działań, samoorganizacji zespołów, organizacyjnymi i prawnymi kwestiami funkcjonowania inicjatyw. Wśród motywacji najczęściej pojawiały się kwestie doświadczenia w pracy lokalnej/oddolnej, chęć wspólnego działania, zgłębienia tematu zjawisk pozainstytucjonalnych, wymiany doświadczeń czy partycypacji.  

Kto przyjedzie jesienią do Wrocławia?

Komisja naboru, w składzie Anna Bieliz, Karolina Jaworska, Joanna Panciuchin i Paweł Szroniak, zgodnie przyznała najwyższe noty Milenie Soporowskiej oraz Łukaszowi Wójcickiemu. Jakie pomysły zrealizują w ramach europejskiego projektu What’s next?

Poznajcie Milenę Soporowską, artystkę wizualną, historyczkę sztuki, dziennikarkę, niezależną kuratorkę z Warszawy. W swoich działaniach naukowych i artystycznych głównie interesuje się przenikaniem codzienności i kultury popularnej z szeroko rozumianą magią. Jest współtwórczynią niezależnej przestrzeni wystawienniczej Windowlicker na Nowym Bazarze Różyckiego w Warszawie. W ramach rezydencji Out-of-doors, Milena skupi się na poznaniu mechanizmów działania różnych inicjatyw lokalnych poprzez wizyty studyjne, wywiady i dokumentacje fotograficzne, czego efektem mógłby być dźwiękowo-wizualny przewodnik po inicjatywach wrocławskich, które działają poza mainstreamowym obiegiem. Z uwagi na oddolną praktykę Mileny z zakresu upowszechniania kultury w miejscu, które nie jest do tego pierwotnie przeznaczone (przestrzeń bazaru) jednym z najbardziej interesujących ją wątków są właśnie sposoby tworzenia relacji z publicznością spoza artystycznego środowiska.

Z kolei Łukasz Wójcicki, tancerz, choreograf, perfomer, aktor, pedagog i badacz artystyczny z Warszawy, na co dzień zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie szeroko pojętych sztuk performatywnych dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi zajęcia, warsztaty, seminaria i masterklasy. W ramach wrocławskiej rezydencji, Łukasz przebada wątek „czasowej wspólnotowości” wśród mikrospołeczności, zawiązujących się m.in. na czas interwencji czy akcji artystycznych, a także charakter funkcjonowania subspołeczności w ramach społeczności, wykorzystując metody warsztatowo-laboratoryjne. Wójcicki podkreślił w swojej propozycja jak ważne jest dla niego również pytanie o przestrzeń niewiedzy, niepewności, ale i ciemności – w sensie funkcjonowania poza oficjalnym dyskursem społecznym nt. „lokalności” – związanej ze specyfiką wybranych „czasowych wspólnot” (osoby skłoterskie, seksworkerskie, w kryzysie bezdomności, queerowe i inne). Badania rezydenta zostaną podsumowane w formie wykładu performatywnego.

What’s next?

Wybrane osoby wezmą udział w rezydencji Out-of-doors podzielonej na trzy sloty czasowe. Na początku września złożą harmonogram swojego pobytu, składający się z umówionych spotkań, wizyt studyjnych, wizyty w instytucjach lub innych wybranych przez rezydentów podmiotach. Dwa tygodnie później przyjadą do Wrocławia, by sprawdzić się w działaniu i oddać procesowi testowania stworzonych pomysłów i scenariuszy. Będzie to czas na prowadzenie własnych badań, współpracę z oddolną sceną kulturalną i lokalną społecznością. Wrocław będzie obszarem porównywania czy sieciowania, nawiązywania współprac wśród podobnych inicjatyw w innych częściach Polski. Na zakończenie rezydencji planowane jest publiczne podsumowanie działań (każdej z osób lub wspólne) w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiego forum artystycznych działań lokalnych „Sztuka Sąsiedztwa”, planowanego na 5 i 6 października.

Gratulujemy!

Organizator: Wrocławski Instytut Kultury

Rezydencja Out-of-doors jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie  zusa gGmbH (Niemcy), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Austria), proto produkciia (Ukraina), Wrocławskiego Instytutu Kultury (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. 

Aktualności / AIR Wro

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zdjęcie dwóch osób leżących na przeszklonym dachu. Fotograf stoi bezpośrednio pod dachem, który oprócz szkła ma także czarne wsporniki ukłądające się w kratkę. Poznajcie zwycięskie inicjatywy Kultury Mobilnej 2024!

Pobyt rezydencyjny i wystawa w galerii Islandzkiego Stowarzyszenia Grafików w Reykjaviku, wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Sztuk Wizualnych w Portugalii, seria wizyt networkingowych do instytucji oraz fundacji zajmujących się prowadzeniem estate artystów w Nowym Jorku – to tylko połowa projektów, które uzyskają wsparcie w ramach lokalnego funduszu grantowego Kultury Mobilnej! Sprawdź, jakie zagraniczne inicjatywy […]

Sarah Steuer – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

Niemal od dekady Wrocław i Drezno łączy artystyczna współpraca. Jest nią coroczna  wymiana rezydencyjna dla artystów i artystek grafiki warsztatowej. Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich landów – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy 9. edycję wymiany grafików i graficzek klasycznych technik drukarskich.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.