Menu

„Peryferie” – rezydencja w Ukrainie dla osób artystycznych i aktywistycznych

Ruszamy z kolejną międzynarodową współpracą! Do 2 lipca zapraszamy osoby reprezentujące środowisko kultury i sztuki, przede wszystkim osoby artystyczne i aktywistyczne, do udziału w naborze na grupową, międzynarodową rezydencję w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. Projekt „Peryferie” obraca się wokół tematów decentralizacji, humanizmu i interdyscyplinarności.

– Jak kontynuować działalność kulturalną i artystyczną w kontekście trwającej wojny? Język sztuki istnieje pomiędzy komunikacją wielu centrów i peryferii. Sztuka odrzuca centrum, potwierdza peryferie – tłumaczą organizatorki projektu z ukraińskich organizacji proto produkciia i Asortymenta Kimnata. – Czy istnieją peryferia wojny? Czy istnieje terytorium ludzkiej egzystencji, na którym spotykają się katastrofa i sztuka? Będziemy szukać odpowiedzi na te pytania. A rezydencja będzie przestrzenią dla wspólnych myśli i dyskusji między uczestnikami i lokalną społecznością – dodają.

O rezydencji 

Do 2 lipca czekamy na zgłoszenia osób, które chciałyby ze zróżnicowaną grupą osób kuratorskich pracować w temacie przeciwdziałania izolacji i wykluczenia. Podważając ideę centrum i peryferii, organizatorzy postrzegają transfer dobrych praktyk jako proces, który powinien być realizowany nie tylko z bardziej „zaawansowanych” regionów europejskich do tych „rozwijających się” (z Zachodu na Wschód), ale i w kierunku przeciwnym. Międzynarodowa rezydencja ma na celu wspieranie kreatywności i odwagi w sektorze kultury oraz stworzenie – w kontekście (post)wojennym i (post)kryzysowym – przestrzeni do refleksji nad nowymi formatami rezydencji i współpracy transgranicznej.

Pobyt rezydencyjny trwać będzie przez trzy tygodnie, od 8 do 30 sierpnia 2023 roku w Iwano-Frankiwsku, w zachodniej część Ukrainy. Forma projektu ma charakter otwarty, a na jego ostateczny kształt wpłyną wybrane osoby. Może zawierać rozmowy, warsztaty, spotkania z lokalną społecznością czy dyskusje z gośćmi specjalnymi – ale może też nie zawierać tych propozycji, jeśli tak zdecyduje grupa. Kuratorem rezydencji będzie Yaroslav Futymsky, artysta z Ukrainy.

Kto może wziąć udział?

Nabór kierujemy do osób reprezentujących sektor kreatywny zajmujących się menedżerowaniem w kulturze, antropologią, socjologią, pisarstwem, kuratorstwem z różnych dziedzin, a przede wszystkim osób artystycznych i aktywistycznych. Maksymalna liczba uczestników to 10 osób. Co najmniej 3 osoby rezydencyjne będą z Polski, Rumunii, Niemiec, Austrii lub innych krajów Kreatywnej Europy, a 7 osób z Ukrainy.

Rezydencja skupiać się będzie na procesie, przygotowanie w jej trakcie nowych prac nie będzie elementem obowiązkowym. Niemniej jednak organizatorzy są otwarci na wspólne zbadanie przyszłych prezentacji lub innych projektów opartych na wynikach pobytu. Każda wybrana osoba otrzyma honorarium w wysokości 500 euro brutto. Dodatkowo, osoby, które zdecydują się na stworzenie pracy w trakcie/po zakończeniu projektu, otrzymają dodatkowe 500 euro. Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania, materiałów i transportu dla uczestników z innych krajów. Koszty podróży rezydentów z Ukrainy nie są pokrywane.

Jak się zgłosić?

Do 2 lipca należy wypełnić formularz online [TUTAJ] w języku angielskim lub ukraińskim. Odpowiedzi dotyczą opisu praktyki zgłaszającej się osoby, a także motywacji udziału w projekcie. Jest tez miejsce na załączenie swojego portfolio lub CV. Szczegółowe informacje w języku angielskim znajdują się TUTAJ

Organizatorzy

Rezydencja organizowana jest przez ukraińskie instytucje: proto produkciia oraz Asortymenta Kimnata w ramach projektu „What’s Next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską„, zainicjowanego w partnerstwie: proto produkciia (UA), Gabriela Tudor Foundation (RO), MitOst (DE), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (AT), Wrocławskiego Instytutu Kultury (PL), zusa (DE) w celu wspólnego odkrywania różnorodnych form refleksji i współpracy. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Zespół kuratorski programu „What’s next?”. Fot. Wojciech Chrubasik

Aktualności / AIR Wro

Interwencja przestrzenna z Teresą Stillebacher i Aesthetic Athletics+ we Wrocławiu  

Rozpoczynamy kolejną rezydencję międzynarodowej sieci MagiC Carpets! WIK odwiedzi austriacka architektka, Teresa Stillebacher. Artystka planuje zbudować przestrzenny pawilon na jednym z nadodrzańskich podwórek i zaprosić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu międzynarodowego i zaangażuje się m.in. w koordynację programu rezydencyjnego AIR Wro i kontakty z zagranicznymi partnerami instytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 sierpnia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.