Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów w liczbach

W marcowym naborze do Mikrograntów przysłaliście do nas 89 propozycji na wiosenne i letnie działania w naszym mieście. Zanim ogłosimy 14 zwycięskich inicjatyw, sprawdźcie kto, jak i gdzie zaplanował w zgłoszeniach swoje mikroprojekty!

Między 1 a 15 marca w ścieżce dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych czekaliśmy na Wasze propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Nabór do Mikrograntów trwał przez dwa tygodnie i w tym czasie trafiły do nas bardzo różnorodne propozycje inicjatyw. Ich celem będzie wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia.

Z 89 projektów, 26 nie przeszło weryfikacji formalnej, co stanowi 29% wszystkich złożonych wniosków

Niestety po raz kolejny najczęstsze błędy dotyczyły zaplanowania niemożliwych do pokrycia przez Wrocławski Instytut Kultury kosztów czy wynikały z niezrozumienia idei naszego programu i zaplanowania wśród wydarzeń np. działań inwestycyjnych. Ponownie inicjatywy zgłaszały osoby prowadzące działalność gospodarczą tożsamą z tematem inicjatywy. Wiele wątpliwych kwestii udało nam się z Wami na szczeście wyjaśnić podczas konsultacji, do których niezmiennie Was zachęcamy! Do kolejnego etapu – pierwszej części oceny merytorycznej, trafiły finalnie 63 projekty. Cztery komisje już czytają Wasze projekty i przyznają im punkty. 8 kwietnia ogłosimy wyniki ich pracy!

Jak zawsze zgłoszenia w przyjmowaliśmy wg podziału na cztery dawne dzielnice Wrocławia.

W marcowym naborze w liczbie zgłoszonych pomysłów przodują Krzyki. Z tego obszaru spłynęło aż 31 propozycji, a weryfikację formalną przeszło 20. Śródmieście może pochwalić się 21 inicjatywami, z których 15 będzie ocenianych przez komisję tego obszaru. Na równi z nimi mamy Fabryczną również z 21 zgłoszonymi projektami, z których 14 trafi do kolejnego etapu oceny. Tyle samo projektów oceni komisja z Psiego Pola, na którym pojawiło się w sumie 16 propozycji. Brawo Wy!

Wczytując się w szczegółową mapę bliżej (znajdziecie ją poniżej) możecie zauważyć, że tym razem projekty objęły cały obszar Krzyków. Na każdym osiedlu trafiły do nas przynajmniej dwie propozycje dedykowane jego przestrzeni. Za to najliczniej chcecie działać na Nadodrzu i Przedmieściu Oławskim (po 9 pomysłów)! Zaraz za nimi znalazła się Wielka Wyspa, czyli osiedla Biskupin-Bartoszowice-Sępolno-Dąbie, gdzie zgłosiliście 8 pomysłów. Sporą popularnością cieszyły się również: Leśnica, Brochów, Tarnogaj czy Huby. Na każdym z tych osiedli zaproponowaliście po 6 pomysłów na inicjatywy.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

Do ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych wciąż chętniej zgłaszacie się w pojedynkę. 59 projektów otrzymaliśmy od osób fizycznych, a 30 od grup nieformalnych. Cieszymy się, że tak wiele pomysłów spływa do nas od aktywnych wrocławian i wrocławianek, z którymi jeszcze nie współpracowaliśmy!

Jakie tematy chcecie poruszyć w Waszych działaniach?

Licznie odpowiedzieliście na sytuację pojawienia się we Wrocławiu nowych mieszkańców i mieszkanek zza wschodniej granicy kraju. Wśród zgłoszonych przez was projektów jest sporo propozycji na integracyjne działania. Przez cały nabór zachęcaliśmy was też do zgłaszania propozycji podejmujących próbę włączenia rodzin uciekających przed wojną w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.

Nie zabrakło również pomysłów na plenerowe aktywności, w których priorytetem jest poznanie najbliższej okolicy i działanie na jej rzecz, czy warsztatowych spotkań, w trakcie których wspólne uczenie się nowych umiejętności ma zbliżyć do siebie sąsiadów i sąsiadki. Część z nich zlokalizowanych jest w przestrzeniach odnowionych dzięki inwestycjom Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (27 projektów, co stanowi 30% wszystkich inicjatyw).

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Działania będziemy wspólnie realizować maksymalnie do 31 sierpnia. Wyniki naboru poznamy 8 kwietnia.

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej