Podsumowanie 2022: WSPARCIE

Z pewnością zauważyliście, jak mocno poszczególne obszary naszej działalności przeplatają się i łączą na wielu różnych poziomach. Miniony rok upłynął nie tylko pod znakiem spotkań, warsztatów, szkoleń czy koncertów, mogliście nas również aktywnie poznać jako instytucję wspierającą różnorodne inicjatywy – od lokalnych po międzynarodowe. W ostatnich miesiącach staraliśmy się pomagać w realizacji najciekawszych pomysłów nie tylko w aspekcie finansowym, ale także dzieliliśmy się z ich twórcami i twórczyniami naszą wiedzą i doświadczeniem.

Wiele z wspieranych przez nas aktywności miała charakter lokalny, za nami bowiem już piąty rok działalności programu Mikrogranty. Trzy nabory 2022, które odbyły się w marcu, maju i wrześniu, zaowocowały wsparciem dla 115 projektów z aż 373 inicjatyw zgłoszonych w trzech różnych ścieżkach. Śmiało możemy powiedzieć, że mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia, przy wsparciu WIK-u oraz Fundacji Umbrella, postawili na bardzo różnorodne działania integracyjne, których wspólnym mianownikiem stała się międzykulturowość i międzypokoleniowość. Najbardziej popularnymi formami wspólnego spędzania czasu były warsztaty rękodzielnicze i aktywności na świeżym powietrzu powiązane z tematyką ekologiczną i przyrodniczą. Wspólnie stworzyliśmy ołbińską makatkę, atlasy robali, makietę osiedla Szczepin oraz instrumenty muzyczne, poznaliśmy wrocławski welodrom, słowiańskie gry i ćwiczyliśmy średniowieczne tańce. Nietuzinkowych pomysłów było wiele, a kreatywność osiedlowych liderów i liderek po raz kolejny nas nie zawiodła. Niezmiernie cieszy nas również duża aktywność osób z doświadczeniem migranckim lub uchodźczym, którym udało się zrealizować w tym roku swoje projekty.

Projekt „W las” realizowany w ramach programu Mikrogranty (fot. Jerzy Wypych)
Projekt „Kwiotki w oknie” realizowany w ramach programu Mikrogranty (fot. Piotr Ryrych)

Pod opiekę WIK-u trafił także Wrocławski Program Wydawniczy wspierający wydawców zajmujących się tematyką wrocławską i dolnośląską w sposób przekraczający reguły komercyjnego rynku wydawniczego. W trakcie wiosennego naboru zgłoszono 26 wniosków, a 14 tytułów książek i czasopism otrzymało dofinansowanie. Większość z nich możecie już poznać w formie papierowej, a wśród tego zbioru znajdziecie nie tylko książki poetyckie, ale także powieści o Dolnym Śląsku, książki his- oraz herstoryczne oraz specjalistyczne magazyny dla miłośników różnych dziedzin sztuki. W listopadzie odbył się drugi już nabór przeprowadzony w ramach naszej instytucji i tym razem otrzymaliśmy 28 wniosków, a jego wyniki poznamy już niebawem. 

W swojej działalności staramy się sięgać poza Wrocław i Dolny Śląsk umożliwiając wymianę artystyczną na poziomie zdecydowanie wykraczającym poza lokalność. W minionym roku również udało nam się pomóc w zorganizowaniu zagranicznych rezydencji wrocławskich artystów i artystek oraz zaprosić zagranicznych twórców i twórczynie do Wrocławia, aby w przestrzeni naszego miasta mogli odnaleźć miejsce na swoje działania. Po raz kolejny dzięki doskonale znanemu programowi Kultura Mobilna dziewięcioro artystów i artystek odbyło 4 wizyty indywidualne oraz 2 grupowe w Szwecji, Hiszpanii, Francji, Niemczech oraz Indonezji, gdzie mogli wziąć udział w targach sztuki niezależnej, warsztatach, festiwalach oraz kontynuować swoje badania i tworzyć. Uwaga, kolejny nabór do tego projektu rusza już w lutym 2023!

Anna Chlebowska „Landscape 108” – praca stworzona podczas rezydencji w Grafikwerkstatt (mat. artystki)

Z kolei w ramach wieloletniej współpracy partnerskiej Drezna i Wrocławia, odbyły się dwa jesienne wyjazdy zrealizowane w ramach wymiany przeznaczonej dla artystów specjalizujących się w druku artystycznym. Podczas czterotygodniowego pobytu w drezdeńskiej pracowni Grafikwerkstatt wrocławska graficzka Anna Chlebowska skupiła się poznawaniu i przedstawianiu miejskiego pejzażu architektonicznego. Do Wrocławia przyjechała natomiast Aleksandra Müller, która rozwijała klasyczną grafikę warsztatową na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta oraz w Domku Miedziorytnika, tworząc graficzny zin oraz akwatinty inspirowane wrocławską architekturą. 

We wrześniu gościliśmy także ukraiński duet: Margo Reznik i Antona Malinovskiego, którzy w ramach programu rezydencyjnego AIR Wro, pracowali nad projektem zatytułowanym „Będzie Ukraina / Буде Україна / Ukraine will be”. Od samego początku założeniem tej rezydencji była hybrydowa forma współpracy: Anton pracował zdalnie z Kijowa, natomiast Margo w tym samym czasie tworzyła we Wrocławiu. Artyści wspólnie postanowili przedstawić temat futurystycznych wizji przyszłości Ukrainy za pomocą pełnych absurdów memów. Zwieńczeniem rezydencji było spotkanie, podczas którego mogliśmy poznać samych twórców, efekty ich współpracy oraz kulisy powstawania ich wizji artystycznej. 

MagiC Carpets: Rezydencja URKI (fot. Wojciech Chrubasik)
MagiC Carpets: Rezydencja Marii Yakymenko (fot. Wojciech Chrubasik)

Zeszłoroczną nowością było rozpoczęcie współpracy w ramach MagiC Carpets – europejskiej platformy zrzeszającej organizacje kulturalne. To początek trzyletniego projektu, podczas którego współtworzyć będziemy sieć osób rozpoczynających swoją pracę jako kuratorzy i kuratorki oraz początkujących artystów i artystek, wspólnie włączających lokalne społeczności w działania artystyczne w miejskiej przestrzeni. W pierwszym roku trwania tego projektu na zaproszenie emerging curator Pauliny Brelińskiej-Garsztki Wrocław odwiedziła trójka artystów, z których każdy aktywnie pracował  z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia. Zaczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez pochodzącego z Włoch artysty – Davide D’Angelo a.k.a. URKĘ, który razem z młodzieżą stworzył niezwykłą bibliotekę opowiadającą o doświadczeniu migracyjnym. Z kolei uczestnicy i uczestniczki zajęć prowadzonych przez ukraińską artystkę Mariię Yakymeko wykorzystali swoje kolaże w przestrzennym zinie „Przenośny dom” opowiadającym o doświadczeniu związanym z przeprowadzkami. Przed nami jeszcze performans „Lucidity” zaplanowany jako zwieńczenie prowadzonych przez litewskiego artystę Arnisa Aleinikovasa cyklu grudniowych warsztatów performatywnych. 

Nie możemy również zapomnieć o dwuletnim projekcie edukacyjnym „Reimagine your city”, w ramach którego rozpoczęliśmy współpracę z instytucjami z Niemiec, Ukrainy i Gruzji. Dzięki niemu udało stworzyć się międzynarodowe laboratorium projektowe dla stu młodych praktyków zajmujących się projektowaniem miejskim, architekturą, sztuką, kulturą i aktywizmem. Obok wielu spotkań, które odbyły się do tej pory, uczestnicy i uczestniczki programu wspólnie uczyli się, jak badać, projektować i zmieniać miasta. Podczas zimowych warsztatów, które odbyły się w Berlinie, 15 osób mogło zobaczyć i zbadać różnorodne praktyki oraz strategie będące efektem inicjatyw oddolnych i pozwalające na odzyskanie przestrzeni publicznej w mieście. 

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej