
Kolejne edycje, kolejne wyzwania
W 2022 roku, w trzech ścieżkach (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz grup młodzieżowych) wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało łącznie 115 projektów!
Był to kolejny, pełen nowych pomysłów na oddolne działania w naszym mieście rok, w trakcie którego w trzech naborach wrocławianie i wrocławianki zgłosili do nas, czyli do Wrocławskiego Instytutu Kultury i Fundacji Umbrella, aż 373 projekty. Jednak nie tylko ze względu na wynik były to wyjątkowe nabory.
Po pierwsze – obszar lokalnych działań poszerzył się o mniej zaktywizowane punkty na osiedlach. Tak, mamy coraz mniej białych plam na animacyjno-rekreacyjno-edukacyjnej mapie Wrocławia!
Po drugie – znów współpracowaliśmy z wieloma nowymi, stawiającymi swoje pierwsze kroki w aktywistycznym miejskim świecie osobami, grupami czy organizacjami pozarządowymi.
A po trzecie – widoczną i coraz chętniej angażującą się w realizację inicjatyw grupą są osoby z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym.
Nasz program, dzięki swojej dostępności formalnej, pozwala na podjęcie działań osobom o niepolskim pochodzeniu, co przedkłada się na zainteresowanie sąsiedzką, nastawioną na dzielenie się umiejętnościami partycypację także wśród nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia!
Jakie wyjątkowe pomysły wrocławianie i wrocławianki zrealizowali wspólnie z nami w tym roku? Gdzie działo się na mapie miasta najintensywniej? Jakie są „nowe trendy” w działaniach lokalnych? Zbieramy dla dane i w ramach corocznego podsumowania, podzielimy się nimi z Wami!

Liczymy, wspominamy i planujemy
17 grudnia od godziny 11:00 możecie dołączyć do nas w Barbarze (ul. Świdnicka 8b). Spotykamy się, by opowiedzieć o tegorocznych efektach wspólnej pracy i poszukać inspiracji do dalszego działania.
Aby do nas dołączyć, zapisujcie się przez FORMULARZ: https://bit.ly/Mikrogranty2022-podsumowanie
Podczas wydarzenia, liczbowo i tematycznie podsumują edycję koordynatorki i koordynator trzech mikrograntowych ścieżek: Anna Bieliz wraz z Alicją Pietrzyk i Kazimierzem Szepielą. Co roku prezentacjom programowym towarzyszy wydarzenie specjalne – debata, wykład, a w tym roku – dyskusja. Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia poprowadzi rozmowę „Współbrzmienie, czyli o harmonii kultur i języków w Mikrograntach”, której gościniami będą Paulina Maciak z projektu WroMigrant, prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Anna Cwynar z projektu Active Migrants koordynowanego przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich oraz pracownicę Wrocławskiego Centrum Integracji, a gościem Artur Kviatsinski ze Stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności.
W trakcie dyskusji postaramy się uchwycić dobre taktyki i praktyki łączenia się osób migranckich czy uchodźczych z miejscami, do których przybywają. Wiemy już, że tym kierunkiem nie może być asymilacja. Coraz podejrzliwiej spoglądamy na integrację, ale wciąż badamy inny sposób zapraszania nowych mieszkańców i mieszkanek do wspólnego, uzgodnionego i uwzględniającego warunki oraz potrzeby obu stron współdzielenia przestrzeni i działania.

Chcemy wzmacniać naszych nowych sąsiadów i sąsiadki, umacniać ich podmiotowość, dlatego dyskusja, jak robić to w programach takich jak Mikrogranty, pomoże nam poznać nowe narzędzia do sprawdzania się w tym procesie. Porozmawiamy w gronie osób, które w różnym momencie i w różnych miejscach wkroczyły w te aktywności. Spróbujemy spojrzeć wstecz, by podsumować, czego nas to nauczyło i z czego możemy skorzystać w przyszłości. Oczywiście zaprosimy też do włączenia się w rozmowę naszą publiczność!
Spotkanie zakończą warsztaty ewaluacyjne dla realizatorów i realizatorek projektów dwóch ścieżek – Mikrograntów Młodzieżowych oraz Mikrograntów NGO.
Widzimy się 17 grudnia, między 11:00 a 15:00 w Barbarze!
Więcej informacji o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ


Barbara jest miejscem otwartym i dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami – w trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z tłumaczenia PJM oraz z pętli indukcyjnej. Na spotkaniu będzie również asystentka osób niepolskojęzycznych, z językiem ukraińskim.
Zapraszamy Was do wspólnego świętowania kolejnego pełnego aktywności roku!
Szczegółowy harmonogram:
11.00-11.40 | Mikrogranty 2022 – podsumowanie roku w liczbach i zjawiskach | koordynatorki i koordynator ścieżek: Anna Bieliz, Alicja Pietrzyk, Kazimierz Szepiela
przerwa kawowo-przekąskowa
12.00-13.30 | Dyskusja „Współbrzmienie, czyli o harmonii kultur i języków w Mikrograntach” | prowadzi: Krzysztof Ziental – Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia | gościnie i goście: Paulina Maciak – WroMigrant/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Anna Cwynar – Active Migrants/FEPS oraz WCI, Artur Kviatsinski – Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności
przerwa kawowo-przekąskowa
13.45-15.00 | Mikrogranty Młodzieżowe i Mikrogranty NGO – warsztaty ewaluacyjne ścieżek
ZAPISY: https://bit.ly/Mikrogranty2022-podsumowanie
Do zobaczenia w Barbarze!
—
Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.
Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku.
Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław. Od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.
Znajdziecie nas również na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty