Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

Kolejne edycje, kolejne wyzwania

W 2022 roku, w trzech ścieżkach (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz grup młodzieżowych) wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało łącznie 115 projektów!

Był to kolejny, pełen nowych pomysłów na oddolne działania w naszym mieście rok, w trakcie którego w trzech naborach wrocławianie i wrocławianki zgłosili do nas, czyli do Wrocławskiego Instytutu Kultury i Fundacji Umbrella, aż 373 projekty. Jednak nie tylko ze względu na wynik były to wyjątkowe nabory.

Po pierwsze – obszar lokalnych działań poszerzył się o mniej zaktywizowane punkty na osiedlach. Tak, mamy coraz mniej białych plam na animacyjno-rekreacyjno-edukacyjnej mapie Wrocławia!

Po drugie – znów współpracowaliśmy z wieloma nowymi, stawiającymi swoje pierwsze kroki w aktywistycznym miejskim świecie osobami, grupami czy organizacjami pozarządowymi. 

A po trzecie – widoczną i coraz chętniej angażującą się w realizację inicjatyw grupą są osoby z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym.

Nasz program, dzięki swojej dostępności formalnej, pozwala na podjęcie działań osobom o niepolskim pochodzeniu, co przedkłada się na zainteresowanie sąsiedzką, nastawioną na dzielenie się umiejętnościami partycypację także wśród nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia!

Jakie wyjątkowe pomysły wrocławianie i wrocławianki zrealizowali wspólnie z nami w tym roku? Gdzie działo się na mapie miasta najintensywniej? Jakie są „nowe trendy” w działaniach lokalnych? Zbieramy dla dane i w ramach corocznego podsumowania, podzielimy się nimi z Wami!   

fot.Jerzy Wypych

Liczymy, wspominamy i planujemy 

17 grudnia od godziny 11:00 możecie dołączyć do nas w Barbarze (ul. Świdnicka 8b). Spotykamy się, by opowiedzieć o tegorocznych efektach wspólnej pracy i poszukać inspiracji do dalszego działania.

Aby do nas dołączyć, zapisujcie się przez FORMULARZ: https://bit.ly/Mikrogranty2022-podsumowanie 

Podczas wydarzenia, liczbowo i tematycznie podsumują edycję koordynatorki i koordynator trzech mikrograntowych ścieżek: Anna Bieliz wraz z Alicją Pietrzyk i Kazimierzem Szepielą. Co roku prezentacjom programowym towarzyszy wydarzenie specjalne – debata, wykład, a w tym roku – dyskusja. Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia poprowadzi rozmowę „Współbrzmienie, czyli o harmonii kultur i języków w Mikrograntach”, której gościniami będą Paulina Maciak z projektu WroMigrant, prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Anna Cwynar z projektu Active Migrants koordynowanego przez  Fundację na Rzecz Studiów Europejskich oraz pracownicę Wrocławskiego Centrum Integracji, a gościem Artur Kviatsinski ze Stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności.

W trakcie dyskusji postaramy się uchwycić dobre taktyki i praktyki łączenia się osób migranckich czy uchodźczych z miejscami, do których przybywają. Wiemy już, że tym kierunkiem nie może być asymilacja. Coraz podejrzliwiej spoglądamy na integrację, ale wciąż badamy inny sposób zapraszania nowych mieszkańców i mieszkanek do wspólnego, uzgodnionego i uwzględniającego warunki oraz potrzeby obu stron współdzielenia przestrzeni i działania.

fot.Jerzy Wypych

Chcemy wzmacniać naszych nowych sąsiadów i sąsiadki, umacniać ich podmiotowość, dlatego dyskusja, jak robić to w programach takich jak Mikrogranty, pomoże nam poznać nowe narzędzia do sprawdzania się w tym procesie. Porozmawiamy w gronie osób, które w różnym momencie i w różnych miejscach wkroczyły w te aktywności. Spróbujemy spojrzeć wstecz, by podsumować, czego nas to nauczyło i z czego możemy skorzystać w przyszłości. Oczywiście zaprosimy też do włączenia się w rozmowę naszą publiczność! 

Spotkanie zakończą warsztaty ewaluacyjne dla realizatorów i realizatorek projektów dwóch ścieżek – Mikrograntów Młodzieżowych oraz Mikrograntów NGO. 

Widzimy się 17 grudnia, między 11:00 a 15:00 w Barbarze! 

Więcej informacji o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ

Barbara jest miejscem otwartym i dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami – w trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z tłumaczenia PJM oraz z pętli indukcyjnej. Na spotkaniu będzie również asystentka osób niepolskojęzycznych, z językiem ukraińskim. 

Zapraszamy Was do wspólnego świętowania kolejnego pełnego aktywności roku! 

Szczegółowy harmonogram:

11.00-11.40 | Mikrogranty 2022 – podsumowanie roku w liczbach i zjawiskach | koordynatorki i koordynator ścieżek: Anna Bieliz, Alicja Pietrzyk, Kazimierz Szepiela  

przerwa kawowo-przekąskowa  

12.00-13.30 | Dyskusja „Współbrzmienie, czyli o harmonii kultur i języków w Mikrograntach” | prowadzi: Krzysztof Ziental – Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia | gościnie i goście: Paulina Maciak – WroMigrant/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Anna Cwynar – Active Migrants/FEPS oraz WCI, Artur Kviatsinski – Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności

przerwa kawowo-przekąskowa  

13.45-15.00 | Mikrogranty Młodzieżowe i Mikrogranty NGO – warsztaty ewaluacyjne ścieżek 

ZAPISY: https://bit.ly/Mikrogranty2022-podsumowanie  

Do zobaczenia w Barbarze! 

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. 

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku. 

Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław. Od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. 

Znajdziecie nas również na: 
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej