Menu

Szczęśliwa trzynastka! Poznaj wyniki majowego naboru do Mikrograntów

Jaką mamy prognozę na wakacje w mieście? Na wrocławskich osiedlach będzie gorąco! Z pomysłów zgłoszonych przez was w drugim w tym roku naborze nasze komisje wybrały finałową 13-stkę – przedstawiamy wam dziś plany liderów i liderek wybranych inicjatyw! 

Tegoroczną majówkę rozpoczęłyśmy drugim w tym roku naborem do Mikrograntów – po długim weekendzie nie było łatwo was zmobilizować, ale do 15 maja przeprowadziłyśmy sporo konsultacji mailowych i telefonicznych. Finalnie dotarło do nas 48 propozycji z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Inicjatywy zaplanowane zostały na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Do oceny czterech obszarowych komisji (jurorki i jurorów możecie poznać TUTAJ) przekazałyśmy 25 poprawnych formalnie wniosków. O popełnionych błędach formalnych, które zdyskwalifikowały pozostałe pomysły oraz naborowych statystykach przeczytacie TUTAJ

Komisje spotykając się na czterech posiedzeniach, wybrały trzynaście inicjatyw (po 4 projekty z obszarów Fabryczna, Krzyki i Śródmieście). Komisja Psiego Pola, w obliczu małej liczby propozycji z tego obszaru, zdecydowała się wybrać do realizacji tylko jedną propozycję. Tym samym we wrześniowym naborze komisje będą wybierały nie 12 a 13 projektów! 

Dziś ogłaszamy efekty pełnych dynamiki rozmów i ocen – latem pojawimy się m. in. na Wojszycach, Brochowie, Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Wielkiej Wyspie i Żernikach! 

Wybrane inicjatywy otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także naszą pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Projekty będziemy realizować od końca czerwca. Przed nami jeszcze spotkania negocjacyjne z liderkami i liderami zwycięskich pomysłów ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Oto one!

Poznaj lokalną przyrodę – szlaki spacerowe Żernik 

Żerniki z roku na rok zielenieją coraz bardziej – tak, że inne osiedla mogą pozielenieć z zazdrości! Dostrzegła to mieszkanka tego obszaru, Marzena Więcławek, która latem zachęci wieloletnich sąsiadów i sąsiadki do odkrycia ich okolicy na nowo, a tych nowoprzybyłych serdecznie przywita na osiedlu. Projekt „Poznaj lokalną przyrodę-szlaki spacerowe Żernik” ma zachęcać do integracji w sąsiedztwie poprzez cykl spacerów tematycznych w technice nordic walking oraz warsztat edukacyjny o bioróżnorodności fauny i flory osiedla. Spotkania zakończy wspólny piknik, w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy otrzymają mapkę przebytych tras, by móc ją przemierzać również po zakończeniu projektu.  

Dbanie o PSIEbie 

W tym naborze zajmiemy się psami w aż dwóch inicjatywach! Grupa nieformalna Psiary zaprosi wszystkie chętne osoby na cykl spotkań i warsztatów skierowanych do mieszkańców i mieszkanek zachodnich osiedli Wrocławia. Spotkania będą okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu dbania o swoich pupili – bardzo kompleksowo, bo od strony psiej behawiorystyki, jak i kulinariów. Co pysznego (i ekologicznego) przygotować do miseczki, jak najmilej wyczesać sierść, jak czytać psi język i sygnały i w końcu, jak prowadzić spacer, by był on nie tylko przyjemny, ale i pożyteczny dla naszych podopiecznych? Tego dowiedzą się osoby biorące udział w wykładach i warsztatach. Podstawy psiej kuchni, groomingu oraz behawioryzmu – czeka nas „Dbanie o PSIEbie”, któremu sprzyjać będzie zielone otoczenie Parku Zachodniego oraz Złotnickie Centrum Spotkań. W finale otrzymamy też broszurki ze wskazówkami dla opiekunów i opiekunek czworonogów!  

Moje Miejsce będzie zielone / Wspólnik. Ekologiczno-rzemieślnicze warsztaty osiedlowe

Nie od dziś wiadomo, że to, co globalne, zaczyna się najczęściej lokalnie – w naszych własnych progach. Monika Orlik, na co dzień animatorka młodzieży, przekona nas, że zazielenienie swojego otoczenia to sprawa nie tylko chwalebna i przydatna, ale też całkiem łatwa do realizacji! W trakcie cyku spotkań i warsztatów „Moje Miejsce będzie zielone” ulepimy gliniane doniczki, przygotujemy rabatki na kwiatki, a także same i sami skonstruujemy karmniki dla ptaków i hotele dla owadów – zapylaczy. Z taką „infrastrukturą” oraz nowymi umiejętnościami, z pewnością jeszcze milej będzie nam się mieszkać (i to nie tylko na Popowicach, gdzie odbywać będzie się projekt), ale też pozytywnie wpłyniemy na swoje otoczenie. Spotkania warsztatowe zostaną obudowane działaniami edukacyjnymi. Wydarzenia będą współtworzone przez lokalnych aktywistów oraz aktywistki i artystów oraz artystki. Wydarzenia skierowane są głównie do młodzieży, ale zakładają współdziałanie różnych grup wiekowych.   

Szczepińskie Lato z rzemiosłem 

Lato w mieście nie musi być nudne, tym bardziej, jeśli w głowie mamy Szczepin! Na osiedlu od lat aktywnie działa Joanna Stefanowska, która w wakacje zaprosi do wspólnych spotkań nastolatków oraz nastolatki z Polski i Ukrainy. W zeszłym roku Joanna razem z Mariią Bobrik realizowała inicjatywę „Ramię w ramię”, mającą na celu sąsiedzką integrację międzykulturową. W tym roku, ponownie w duchu wzajemnego poznania się ruszą cykliczne animacje dla dzieci i młodzieży. Wspólne działanie z pewnością naładuje ich baterie na wrześniowy powrót do szkoły. Ceramika, sitodruk, cyjanotypia, wicie wianków i wspólne lepienie pierogów – zaplanowane aktywności będą bardzo różnorodne, a zwieńczy je plenerowy wernisaż prac uczestników i uczestniczek projektu oraz warsztaty rodzinne. Celem inicjatorki jest pokazanie różnorodności kultury polskiej i ukraińskiej w twórczej, ale i relaksującej atmosferze!  

Wakacje pod drzewami   

„Wakacje pod drzewami” to międzypokoleniowy projekt autorstwa grupy nieformalnej Wojszyckie Sóweczki, która tego lata zabierze wrocławian i wrocławianki na spacery, wyprawy rowerowe i plenerowe warsztaty po osiedlu Wojszyce oraz po sąsiadującymi z nim Ołtaszynie, Brochowie i Bieńkowicach. Inicjatywa jest kontynuacją zeszłorocznych działań w ramach „Wojszyce Razem – sąsiedzie, daj się poznać!”, pomysłu na wielowątkowe spotkania dla mieszkańców i mieszkanek Wojszyc. Tym razem w czasie wakacyjnych spotkań poznamy ciekawostki historyczne odwiedzanych miejsc, pogłębimy wiedzę przyrodniczą na temat okolicznych roślin i owadów oraz dowiemy się czym jest „Zielony Klin Południa Wrocławia”. W trakcie kreatywnych warsztatów będzie można przygotować własne „lasy w słoikach” oraz wystawę fotografii, które powstaną w czasie wspólnych spacerów. Projekt to okazja do międzyosiedlowych wędrówek i sąsiedzkiej integracji.  

Nowa lokalność 

Grupa nieformalna Nowy Sezon zaprosi mieszkańców i mieszkanki Przedmieścia Oławskiego na serię spotkań i warsztatów ekologicznych, skupionych przede wszystkim wokół kulinariów oraz bogactwa dolnośląskiej kuchni. W trakcie edukacyjnych spacerów poznamy praktyczne zastosowanie lokalnych składników roślinnych oraz przetestujemy wiedzę z tzw. Foodpairingu i tradycji kulinarnych regionu. Na finalnym spotkaniu będziemy nie tylko wspólnie smakować dzikich roślin, ale i rozmawiać o wpływie człowieka na środowisko. Podsumowaniem projektu będzie broszura edukacyjna o dziko rosnących roślinach jadalnych obecnych w naszym mieście. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów nie tylko rozbudzą kulinarną kreatywność i stworzą nowe kompozycje dań, ale także pogłębią swoją eko świadomość w kwestiach produkcji żywności.

Dzikość Księża: odkrywamy zrównoważony projekt osiedlowy 

Grupa nieformalna osiedlowych aktywistów „Księże w pełni”, która w Mikrograntach realizowała m. in. projekt „Muzyczna Jesień na Księżu”  tym razem zaprasza do odkrycia zielonych zakamarków osiedla. W czasie wspólnych spacerów mieszkańcy i mieszkanki Księża zapoznają się bliżej z historycznym, urbanistycznym planem na zrównoważone osiedle oraz tutejszą niezwykle bogatą fauną i florą parków oraz zieleńców (również tych spontanicznych, a nie celowo planowanych!). Na najmłodszych czekają warsztaty przyrodnicze skupione na obserwacji otoczenia w Parku Wschodnim. W ramach projektu powstaną także podcasty tematyczne, które w przyszłości będą stanowiły zalążek księżańskiej sąsiedzkiej radiostacji. Celem projektu jest wzmocnienie lokalnej tożsamości poprzez zachęcenie mieszkanek i mieszkańców Księża do eksplorowania otaczającej ich przestrzeni.

Co to za skwer? 

Domki dla owadów, spotkanie z książką oraz wieczorne jam session – to wszystko będzie się działo w ramach projektu „Co to za skwer?”, autorstwa grupy nieformalnej Halo Huby. Wszystkie działania zaplanowane są w samym sercu osiedla – na skwerze Goethego (dawniej placu, a dziś niemal parku!). Poprzez cykl zlokalizowanych tam aktywności grupa chce zwrócić uwagę na atrakcyjną przestrzeń, rzadko wykorzystywaną do wspólnego sąsiedzkiego działania. Warsztaty przyrodnicze będą uwrażliwiać na florę i fauną obecną w zabudowie śródmiejskiej, a spotkanie wokół literatury może stać się zaczątkiem książkowego klubu dyskusyjnego. Projekt twórczo zaangażuje różne grupy odbiorców i odbiorczyń o niemal każdej porze dnia, a przy okazji będzie zaproszeniem do wspólnej dyskusji na temat przyszłości skweru.

Sporty z psami! Spędź ciekawe czas ze swoim psem! 

Psy na polanach Psiego Pola – oto scenariusz na projekt szyty na miarę nazwy tego obszaru. Oksana Dzhura, inicjatorka projektu „Sporty z psami! Spędź ciekawie czas ze swoim psem!”, na co dzień zajmuje się trenowaniem czworonogów. Agility, rally-obedience, dog dance, puller czy frisbee – to kilka przykładów na urozmaicenie codziennych spacerów, czyli psich sportów, o których być może jeszcze nie słyszeliście i słyszałyście. Jeśli więc „siad” i „aport” to dla Was za mało, zabierzcie smycze (oraz smaczki!) i ruszajcie na spotkania razem ze swoimi pupilami. Oprócz treningów przewidziane są też wydarzenia edukacyjno-integracyjne, wprowadzające w tajniki bezkonfliktowego szkolenia psów, których celem jest zwiększenie świadomości psich opiekunów/-ek. Wszystkie spotkania odbędą się na otwartych przestrzeniach Psiego Pola-Zawidawia, Osobowic-Rędzina oraz Pawłowic. 

Kamienice z Ołbina: spacer, film, warsztaty i tańce 

Grupa nieformalna „Mieszkanie w kamienicy” powraca z nowymi propozycjami na tegoroczne lato. Tym razem, po wędrówce przez śródmiejskie ulice w ramach inicjatywy „Kamienice z Nadodrza”, wspólnie odkryjemy kamienicowe skarby na Ołbinie. W czasie spacerów odwiedzimy klatki schodowe z wyjątkowymi posadzkami i okładzinami ściennymi. Wspólnie obejrzymy też film Joanny Mielewczyk o skomplikowanych losach (polskich i niemieckich) mieszkańców i mieszkanek Breslau. Nadarzy się też okazja do sprawdzenia swojej wiedzy w sąsiedzkim quizie o wrocławskich kamienicach i osiedlu. Ale to nie wszystko! W ramach projektu odbędą się także warsztaty o przyrodzie wokół historycznej zabudowy oraz „kamienicowe silent disco”. Ekipa projektowa chce wypróbować nowe formaty działań, które pomogą mieszkańcom i mieszkankom miasta spojrzeć na swoje bliższe i dalsze otoczenie w świeży sposób. Powędrujmy wspólnie latem po śródmiejskich podwórkach! 

Art Trop – śladami wrocławskich artystów 

Anastasiia Soliarska, autorka projektu „Art Trop – Śladami wrocławskich artystów”, tego lata zabierze mieszkanki i mieszkańców Ołbina w podróż śladami wrocławskich artystów oraz artystek. Jaki wkład w historię miasta mają Jan Chwałczyk, Alfons Mazurkiewicz, Józef Hałas czy Wanda Gołkowska?  Jakie style i techniki wyrazu artystycznego były przez nich preferowane? Uczestnicy i uczestniczki spróbują również własnych sił w tworzeniu dzieł inspirowanych pracami wymienionych artystów i artystek. Co ważne – do wzięcia udziału w projekcie nie trzeba mieć doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy. Mile widziane są wszystkie osoby, bez względu na posiadane umiejętności plastyczne. W ramach podsumowania cyklu warsztatów, autorka zaplanowała wernisaż prac wykonanych w czasie spotkań. To będzie niezwykła, artystyczna podróż w czasie! 

Zaśpiewajmy razem – międzykulturowe polsko-ukraińskie spotkania śpiewacze 

Projekty związane z muzyką cieszą się w naszym programie dużym zainteresowaniem. Tym bardziej jesteśmy zadowolone, że mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mają kolejną okazję do wspólnego śpiewania! Grupa nieformalna DIVO Trio zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Zaśpiewajmy razem – międzykulturowe polsko-ukraińskie spotkania śpiewacze”. Mieszkanki i mieszkańcy Nadodrza w czasie pięciu spotkań poznają technikę śpiewania pieśni ludowych, zarówno polskich, jak i ukraińskich. W ramach finału projektu odbędzie się koncert, w trakcie którego uczestnicy oraz uczestniczki spotkań wykonają pieśni poznane w czasie warsztatów. Mniej lub bardziej znane pieśni zaśpiewa ekipa DIVO Trio!  Przekonajmy się, jak wiele mamy wspólnych tradycji! 

„¡Hola! Jak się masz?“ Kreatywne polsko-hiszpańskie warsztaty

Jose Lorenzo Castillo Parra, pomysłodawca projektu, który tego lata przybliży nam kulturę latynoamerykańską, uwielbia łączyć teorię z praktyką! W czasie cyklu spotkań mieszkanki i mieszkańcy Ołbina oraz Wielkiej Wyspy poznają wiele przydatnych w codziennym życiu zwrotów w języku hiszpańskim. Na Ołbinie odbędą się warsztaty kulinarne, w czasie których przygotujemy lokalne pyszności, dyskutując na temat podobieństw i różnic kulturowych. Natomiast na warsztatach artystycznych na Wielkiej Wyspie poznamy tajniki malarstwa intuicyjnego, równocześnie ćwicząc nowopoznane zwroty. Ostatnią częścią projektu będą zajęcia ruchowe, w czasie których poznamy kroki kilku najbardziej znanych tańców latynoamerykańskich. A jaki plan na finał inicjatywy? Latino potańcówka w Parku Stanisława Tołpy! Tegoroczne lato we Wrocławiu zapowiada się pysznie i kreatywnie! 

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom! 

Szczegółowe oceny wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokoły z uzasadnieniem wyborów komisji są TUTAJ 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na FacebookuMikrograntów 

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca! […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.