Jesień pełna lokalnych aktywności. Poznajcie 12 inicjatyw wybranych w naborze do Mikrograntów

Ostatnie w tym roku projekty w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych już wkrótce pojawią na kilkunastu wrocławskich osiedlach. Co i gdzie wydarzy się jesienią w ramach Mikrograntów? Przeczytajcie więcej o wybranej dwunastce.

Ostatni w tym roku nabór na projekty z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji  trwał od 1 do 15 września. Działania jak zawsze można było planować na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. O szczególnie przez Was lubianych osiedlach pisaliśmy w naszych ponaborowych statystykach TUTAJ.

Z przekazanych do oceny komisji, 57 poprawnych formalnie projektów, cztery komisje (skład możecie sprawdzić TUTAJ) wybrały 12 inicjatyw (po 3 pomysły z każdego z obszarów).

Tym razem wybierzemy się z Wami m. in. na Pracze Odrzańskie, Stabłowice, Maślice, Pilczyce, Brochów, Tarnogaj, Kowale, Ołbin oraz Wielką Wyspę!

Wszystkie wskazane przez jurorów i jurorki działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

A teraz poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

Fabryczna
Krzyki
Psie Pole
Śródmieście

FABRYCZNA

Akcja integracja – sposób na jesienną pluchę!

kliknij, aby przeczytać więcej
Inicjatywa grupy nieformalnej „Poszukiwacze Aktywnych Przygód”, którą tworzą entuzjastki chemii działające aktywnie na terenie Stabłowic i Pracz Odrzańskich, zakłada realizację trzech działań integracyjnych i międzypokoleniowych. Pierwszym z zaplanowanych wydarzeń będą warsztaty zatytułowane „Chatka Puchatka”, podczas których osoby uczestniczące wykonają piernikowe chatki oraz inne jesienne, jadalne dekoracje dla domu. Drugim w cyklu działaniem będą warsztaty tworzenia zindywidualizowanych kalendarzy adwentowych z dwudziestoma czteroma niespodziankami w środku. Spotkaniu będzie towarzyszył muzyczny akompaniament wprowadzający w klimat świąt. Trzecim i ostatnim zaplanowanym działaniem będzie gra terenowa „Poszukiwanie Rudolfa”, która pozwoli na poznanie osiedli w atmosferze twórczej zabawy. Wszystkie wydarzenia są kierowane do mieszkanek i mieszkańców Stabłowic i Pracz Odrzańskich w różnym wieku – grupie zależy na integracyjnym i uwzględniającym różnorodność charakterze spotkań, które staną się okazją do sąsiedzkich rozmów oraz wymiany doświadczeń.

Naturalnie na Maślicach – jesienne warsztaty międzypokoleniowe

kliknij, aby przeczytać więcej
Za projekt odpowiada grupa nieformalna z liderującą jej Pauliną Partyką, którą tworzą pedagożki i terapeutki. Inicjatorki planują zaprosić mieszkańców i mieszkanki Maślic do aktywnego i twórczego spędzenia tegorocznej jesieni. W tym celu zaplanowały cykl pięciu działań o charakterze integracyjno-międzypokoleniowym, które będą realizowane w duchu less waste. Cykl otworzą warsztaty „Jesienne spa dla dzieci”, podczas których wykonane zostaną sole do kąpieli. Z kolei na „Jesiennym spa dla dorosłych” będzie można wykonać własne eko-kosmetyki w ramach „Jesiennego spa dla dorosłych”. Trzecim działaniem będą warsztaty dla najmłodszych, podczas których powstaną instrumenty z recyklingu, a na czwartym spotkaniu grupa osób dorosłych wykona eko-lampiony do ocieplania sobie jesiennych wieczorów w domu. Powarsztatowe rekwizyty posłużą także do realizacji finałowego wydarzenia – jesiennego biegu dla Ziemi. Spotkaniu towarzyszyć będą także wspólne rozmowy, przekąski i tańce.

SŁUCHO/ŚLISKO – niech samym dźwiękiem żyje człowiek! Cykl działań artystyczno-edukacyjnych

kliknij, aby przeczytać więcej
Julia Szewczyk zaproponowała cykl wydarzeń artystyczno-zręcznościowo-edukacyjnych, które mają umożliwić osobom widzącym zapoznanie się ze światem osób z niepełnosprawnością wzroku. Autorka chce obalać stereotypy, jakie dotyczą codziennego życia osób niewidomych oraz słabowidzących, a także zwrócić uwagę na problemy i trudności jakie spotykają osoby z niepełnosprawnościami. Do udziału w działaniu zostaną zaproszone osoby widzące, które z opaskami na oczach wezmą udział w mini spektaklach teatralnych. – słuchowiskach „Mały Książe” oraz „Oskar i Pani Róża” i dzięki takiemu doświadczeniu, będą mogły lepiej zrozumieć percepcję sztuki i widowisk teatralnych osób z niepełnosprawnością wzroku. Drugim wyzwaniem będzie przejście z zasłoniętymi oczami przez uliczny tor przeszkód. Na drodze znajdą się m. in. hulajnoga, sygnalizacja, miejskie meble, które można spotkać na codziennej trasie przez miasto. To zadanie ma na celu z kolei lepsze zrozumienie potrzeb i trudności, z którymi na co dzień w przestrzeni miejskiej mierzą się osoby niewidome i słabowidzące. Łącznie w ramach projektu mają obyć się cztery spotkania w dwóch różnych lokalizacjach – widowiska teatralne w ODSK Piast i dwa wydarzenia z przejściem torów przeszkód (patio ODKS Piast oraz boisko MCS przy ul. Lotniczej).

KRZYKI

KSIĘŻE Z BAJKI i TAJEMNICE TARNOGAJU – cykl warsztatów osiedlowych

kliknij, aby przeczytać więcej
Inicjatywa „Księżniczek z Księża” – nieformalnej grupy mam, które wspólnie działają na osiedlu i chcą przeprowadzić pięć wielokulturowych spotkań, mających na celu aktywizację mieszkańców i mieszkanek (także z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym) Księża i Tarnogaju oraz zachęcenie do wspólnego działania, zadbania o okoliczną przyrodę, a także do aktywności twórczych i ruchowych. W ramach projektu autorki pomysłu planują wydarzenia z postaciami z bajek, np. sprzątanie okolicy połączone z edukacją ekologiczną i piknikiem pod patronatem Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków. Kolejnym elementem ma być rękodzielnicza przygoda ze Śpiącą Królewną i Roszpunką, czyli plecenie makramowych kwietników, które ozdobią wybrane miejsca na osiedlu. Chcą również przeprowadzić grę terenową, medytację z Babą JOgą oraz przygotowywanie – wspólnie z Kopciuszkiem – potraw charakterystycznych dla kuchni ukraińskiej, białoruskiej i kazachskiej. Wszystkie spotkania, które mają być tłumaczone na język angielski i rosyjski. Działania ma podsumować wystawa fotograficzna oraz broszura zawierająca m.in. wskazówki dla osób, które chciałyby realizować podobne działania na swoim osiedlu.

W październiku moc słoików – kulinarne spotkania na Brochowie

kliknij, aby przeczytać więcej
Olivia Wajsen – pomysłodawczyni projektu – chce zaprosić mieszkańców i mieszkanki Brochowa do wspólnego tworzenia przetworów z warzyw i owoców dostępnych jesienią. Kulinarny cykl warsztatów ma zintegrować wielokulturową społeczność osiedla. Do udziału we wspólnym gotowaniu zostaną też zaproszone osoby z Hotelu Socjalnego i Domu Dziennej Pomocy na Brochowie. Zaplanowała cztery spotkania warsztatowe, w trakcie których będą tworzone przetwory z przepisów nadesłanych przed wydarzeniami, przez chętne do tego osoby, a dodatkowo przed każdym spotkaniem zostanie udostępniona lista składników, które będzie można wykorzystać w swoim przepisie. Inicjatorka założyła również, że każdy uczestnik i uczestniczka przygotuje również dodatkowy słoiczek z przetworem, który zostanie przekazany osobom przebywającym w obu wymienionych placówkach. Elementem podsumowującym cykl ma być finał w formie otwartego spotkania połączonego z degustacją wykonanych smakołyków. Każdy przetwór zostanie opatrzony etykietą z nazwą, autorem_ką przepisu i datą produkcji. Założeniem pomysłodawczyni jest włączanie osób do działania i rozmów przy wspólnym stole.

Coś pięknego na grób bliskiego. Warsztaty florystyki funeralnej z wykorzystaniem darów natury

kliknij, aby przeczytać więcej
Cykl spotkań artystyczno-terapeutycznych na Brochowie autorstwa Kamili Całuch zakłada serię trzech spotkań wypełnionych różnymi aktywnościom skupionymi wokół radzenia sobie z emocjami związanymi ze stratą bliskich osób. Jako główny element wspólnych działań autorka zaproponowała tworzenie stroika na grób ważnej dla nas osoby. Aktywność to ma mieć nie tylko charakter terapeutyczny, ale także być propozycją na stworzenie estetycznego elementu grobu bliskiej osoby. Pomysł ten wyniknął z doświadczenia autorki, która wskazała, że takie artystyczne działanie przynosi jej ulgę w zmaganiu ze stratą, a dodatkowo z zauważenia przez nią problemu pojawiania się jesienią w sklepach niezbyt estetycznych i bardzo komercyjnych ozdób na groby. W spotkaniach mają wziąć też udział osoby z przygotowaniem psychoterapeutycznym, które będą pomagały uczestnikom i uczestniczkom poradzić sobie z trudnymi emocjami. Każde wydarzenie będzie wieńczyła rozmowa oraz prezentacja prac każdej osoby. Projekt ma na celu stworzenie sąsiedzkiej przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami i emocjami.

PSIE POLE

Tato, chodź! Mamy plan. Warsztaty rodzinne

kliknij, aby przeczytać więcej
Pomysł Marka Zatora na cykl wydarzeń dla ojców/dziadków/opiekunów i dzieci powyżej 6. roku życia na osiedlach Kowale oraz Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Jesienne działanie ma zostać podzielone na trzy bloki tematyczne. W bloku „ptaki” – odbędzie się spotkanie ornitologiczne połączone ze spacerem po lokalnym Parku Czarna Woda, a także warsztaty majsterkowania, podczas których zostaną wykonane karmniki dla latających zwierzaków. W kolejnym bloku w centralnym punkcie będą książki. Uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztatach czytelniczych o inspirujących lekturach, a także zajęciach manualnych, w trakcie których zostaną wykonane małe półki na własne zbiory literatury. Motywem ostatniego bloku będą: uważność, koncentracja i edukacja. Przeprowadzone zostaną warsztaty tworzenia mapy myśli i majsterkowe zajęcia tworzenia organizera na biurko. Spotkania zostaną zwieńczone integracyjnym ogniskiem w plenerze lub wieczorem czytania książek pod ciepłym dachem jednego z Centrów Aktywności Lokalnej – w zależności od pogody, uczestnicy wybiorą adekwatną na ten czas aktywność. Inicjator projektu zaproponowanymi działaniami chciałby dać możliwość na rodzinne spotkanie się w komfortowej i twórczej atmosferze.

Zaśpiewajmy, zagrajmy dźwięki Psiego Pola. Osiedlowe warsztaty muzyczne

kliknij, aby przeczytać więcej
Grupa nieformalna „Chórzystki z Psiego Pola” planuje zaprosić mieszkańców i mieszkanki Psiego Pola–Zawidawia do wspólnego śpiewania. Członkinie chcą przypomnieć nieformalny hymn osiedla, który powstał w ramach innego projektu realizowanego w Mikrograntach – „Stwórzmy razem Pieśń Psiego Pola”. Podczas pięciu warsztatów uczestnicy i uczestniczki przejdą przez serię ćwiczeń oddechowych przygotowujących do pracy z głosem, a następnie wybiorą i opracują wspólnie pieśni, które miałyby rozbrzmieć w trakcie następnych wydarzeń. Kolejnym elementem będą zajęcia tworzenia instrumentów muzycznych oraz scenografii z wykorzystaniem materiałów z drugiego obiegu, z zaangażowaniem rodzin osób uczestniczących we wcześniejszych wydarzeniach, a także dzieci z „Klubu na Psiaku”. Wykonane wspólnie elementy zostaną wykorzystane podczas finału projektu, czyli koncertu osób biorących udział w warsztatach, w którym udział weźmie również artysta lub artystka, związani z Wrocławiem. Występ zostanie zarejestrowany jako pamiątka dla uczestniczek i uczestników oraz element, który zostanie z nimi po zakończeniu muzycznej przygody na dłużej. Inicjatywa będzie okazją do sąsiedzkiego spotkania się przy wspólnej aktywności oraz stworzenia wspólnie czegoś nowego!

Bieg na luzie, czyli slow jogging na Psim Polu

kliknij, aby przeczytać więcej
Inicjatywa Bożeny Futomy-Kołoch polegająca na realizacji serii plenerowych spotkań które mają zapoznać mieszkańców i mieszkanki osiedli Pawłowice, Sołtysowice, Psie Pole-Zawidawie oraz Kowale z popularną techniką truchtania, czyli slow joggingu. Osiem sobotnich treningów odbywać będzie się na krótkich trasach (4-5 km) na terenie Parku Pawłowice, Arboretum, Lasu Zakrzowskiego oraz terenu zielonego wokół Jeziora Pawłowickiego. Każde z nich będzie poprzedzone rozgrzewką, zapoznaniem lub przypomnieniem techniki slow joggingu, a towarzyszyć im będą rozmowy, na które bez problemu pozwala tempo biegu. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców i mieszkanek tego obszaru do jesiennych plenerowych aktywności, które przynoszą dużo satysfakcji i stają się okazją do poznania nowych osób, a dodatkowo zapoznanie z walorami otaczającej natury. Autorka ma nadzieję na zawiązanie stałej grupy biegowej w tej części miasta.

ŚRÓDMIEŚCIE

Las wokół nas. Spacery z dendrologiem i tworzenie własnego zielnika

kliknij, aby przeczytać więcej
Pomysł Jana Błotnickiego to jeden z symptomów wyraźnego w ostatnim czasie zwrotu w stronę miejskiej przyrody parkowej. Autor projektu wskazuje, że wielu osobom brakuje podstawowej wiedzy z zakresu np. dendrologii, w tym umiejętności rozpoznania i nazwania drzew. W ramach działań projektowych chce przeprowadzić dwa spacery które wprowadzić mają osoby o różnym stopniu znajomości drzew, w tajniki dendrologii. Pierwsza wyprawa odbędzie się w parku Stanisława Tołpy, a druga przemierzać będzie alejki Parku Szczytnickiego. Po każdym spacerze, uczestniczki i uczestnicy przeniosą się pod dach, by w Centrach Aktywności Lokalnej własnoręcznie wykonać zielniki – atlasy drzew, złożone z uzbieranych podczas spaceru materiałów. W ramach projektu powstanie także wideoreportaż, dokumentujący przebieg działania, lecz także edukujący w zakresie przyrody parków oraz będący instruktażem tworzenia własnego zielnika. Inicjator zainspirowany spacerami o podobnym charakterze prowadzonymi przez jego mamę w rodzinnym gronie i dla znajomych, chciałby zarazić pasją także mieszkańców i mieszkanki osiedli Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Osiedlowy Barter Rękodzielniczy na Ołbinie

kliknij, aby przeczytać więcej
Pomysł Agnieszki Jędrzejak, aktywnej mieszkanki Ołbina i miłośniczki rękodzieła jest ukłonem w stronę lokalnych rzemieślników i rzemieślniczek. Autorka chce zaprosić do współpracy mieszkanki i mieszkańców osiedla, zajmujących się rękodziełem, by podczas warsztatów tematycznych podzielili się swoimi umiejętnościami z innymi zamieszkującymi ten obszar osobami. W planach jest sześć międzypokoleniowych warsztatów edukacyjno-artystycznych: np. malowania na szkle, tworzenia biżuterii z koralików z elementami haftu, mixedmedia, deqoupage’u, scrapbooking’u czy makramy. Ostateczny zestaw aktywności ma zostać wybrany podczas konsultacji z lokalnymi organizacjami. Osoby uczestniczące w warsztatach będą miały okazję nabyć lub rozwinąć swoje umiejętności rękodzielnicze oraz samodzielnie wytworzyć unikatowe przedmioty. Wszystkie spotkania mają zostać zrealizowane w siedzibie partnera projektu, którym jest Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej. Finałem inicjatywy będzie spotkanie integracyjne, podczas którego każda z osób będzie miała możliwość zaprezentowania wytworzonego przez siebie działa oraz zapoznania się z pracami innych osób.

Jestem Superbohaterką. Jestem Superbohaterem. Spotkania i warsztaty tworzenia opowieści.

kliknij, aby przeczytać więcej
Inicjatywa grupy nieformalnej „Twórcy Opowiadań”, to pomysł trzech entuzjastek dawnej tradycji snucia opowiadań o przygodach bohaterów i bohaterek. W ramach projektu grupa chce zaprosić międzykulturową społeczność do udziału w cyklu spotkań i opowiedzenia własnej historii przez superbohaterki i superbohaterów dnia codziennego. Według założenia Inicjatorek będą to opowieści dotyczące życia rodzinnego, kariery, podróży, rozpoczęcia życia na nowo w innym miejscu, fascynacji sportem lub wybranym hobby. Autorki chcą w szczególny sposób zaprosić o uczestnictwa w projekcie osoby z mniejszości ukraińskiej i białoruskiej, które wybrały Wrocław na swoje nowe miejsce zamieszkania. Cykl spotkań rozpocznie dwujęzyczny wykład z elementami warsztatów prowadzonych przez profesjonalnych opowiadaczy, co pozwoli na wgłębienie się w temat opowieści. W kolejnym etapie – warsztatowym, osoby uczestniczące stworzą własne opowiadania o swoich zwykłych i niezwykłych czynach i supermocach. Kolejnym krokiem będzie prezentacja przygotowanych wcześniej historii, a towarzyszyć im będzie występ zawodowych opowiadaczy. W ramach projektu powstanie także wspólnie zredagowana publikacja internetowa zawierająca powstałe w ramach warsztatów opowieści. Zostanie ona przygotowana w różnych językach słowiańskich (polskim, ukraińskim, rosyjskim) i będzie miała swoją premierę podczas kończącego projekt spotkania integracyjnego.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej