Poznajcie uczestników projektu rezydencyjnego „Będzie Ukraina” 

Już we wrześniu Wrocławski Instytutu Kultury będzie gościć ukraiński duet twórców w ramach programu rezydencyjnego AIR Wro. Temat rezydencji artystycznej odnosi się do możliwych scenariuszy przyszłości Ukrainy.

W trwającym od 9 maja do 9 czerwca naborze do Będzie Ukraina / Буде Україна” czekaliśmy na propozycje artystycznych interpretacji przyszłościowych wizji i intuicji o Ukrainie. Koordynatorki projektu zachęcały zainteresowane duety do składania aplikacji o szerszym kontekście, w tym rejestracji spostrzeżeń na temat zmian społeczno-politycznych w tej części Europy oraz kształtowania, a nawet ulepszania nowej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy. Finalnie, do udziału w hybrydowej rezydencji – jedna osoba odbędzie ją we Wrocławiu, a druga uczestniczyć będzie w formie zdalnej pozostając w swoim kraju – zgłosiło się ponad 25 duetów twórczych!  

Kogo wybrała międzynarodowa komisja? 

Antona Malinovskiego (Snihuriwka, ob. Mikołajowski), w 2016 roku zajął się fotografią jako dziennikarz, a dwa lata później rozpoczął pracę ze sztuką konceptualną wykorzystując różne media. Obecnie pracuje z tematami społecznymi, często naświetlając je przez pryzmat postironii. Uczestniczył w wielu wystawach w całej Europie, a także w ekspozycjach indywidualnych. Jest członkiem kolektywu MYPH – Mykolaiv Young Photographers. 

Margo Reznik (Kijów), absolwentka Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie. Ukraińska artystka, malarka, performerka. Obecnie pracuje z dźwiękiem, ciałem, wideo, fotografią oraz szeroko pojętą sztuką performansu. Uczestniczyła w wielu festiwalach międzynarodowych i projektach rezydencyjnych. Twórczyni autorskich działań performatywnych.   

Anton Malinovskiy
Margo Reznik

„Chcemy myśleć o przyszłości, kiedy wszystko jest w porządku, kiedy zwyciężyliśmy. Chcemy wyobrażać sobie drogę, która prowadzi nas do spokoju, zwycięstwa (…). Naszym planem na rezydencję artystyczną są memy, będące odzwierciedleniem tego, jak wyobrażamy sobie kolejne kroki. Memom, jako instrumentowi społecznemu, przyglądamy się od dawana i chcemy wspólnie nad nimi pracować łącząc umiłowanie do sztuki i języka wizualnych symboli (…). – wspomina w swoim wniosku duet artystyczny. „Planujemy memy o hipoptetycznej przyszłości i będziemy doprowadzać je do absurdu. Chcemy zaprezentować je w druku wielkoformatowym, wideo i obiektach, które narodziły się z memów. A może performans przy udziale innych osób?” – dodają.

W ramach wrześniowej rezydencji, współpracujący duet, podczas regularnych spotkań online wypracuje działanie artystyczne, które planujemy przedstawić publiczności podczas hybrydowego artist talka w Barbarze, siedzibie WIK-u. Więcej szczegółów poznamy jesienią.  

Gratulujemy zwycięzcom naboru!  

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej