Poznaliśmy wyniki naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2023

Literackie portrety wrocławskich artystów i artystek, historia architektonicznego rozwoju Centrum Południowego, monografia kultowego punkowego zina, a nawet ilustrowany podręcznik do filozofii – znamy 17 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

Wrocławski Program Wydawniczy działalność rozpoczął w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dotychczas prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, jednak od tego roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury. Cele WPW pozostały jednak niezmienne: jego głównym zadaniem jest wspieranie wydawców podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: książki i czasopisma.

Kategoria „Książki” ma na celu wspieranie wartościowej literatury, której trudno byłoby konkurować z komercyjnymi pozycjami wydawniczymi. Zgłaszane propozycje oceniane są pod kątem walorów artystycznych, poznawczych i społecznych, osobą autora lub podejmowaną tematyką powinny być związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Celem kategorii „Czasopisma” jest wspieranie periodyków o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny. Od tego roku do programu włączone zostały również oznaczone numerem ISSN czasopisma wydawane wyłącznie cyfrowo.

W naborze do edycji 2023 zgłoszono 28 projektów – 25 przeszło pozytywnie weryfikację formalną i zostało przekazane do oceny ekspertów. 24 projekty uzyskały minimalną wymaganą ilość punktów i przeszły do III etapu oceny. Komisja zdecydowała o przyznaniu dofinansowania 17 z nich.

Książki

Waldemar Okoń „Dniewnik, czyli kronika niezapowiadanych śmierci – część druga, lata 2019-2022”  |  OKIS – 8 000 zł

Dziennik pisany przez Waldemara Okonia od września 2019 roku do września roku 2022, bliski jest rozległej tradycji gatunkowej „silva rerum” – każdy z kilkuset fragmentów, artystycznych zapisów kolejnych dni, stanowi skończoną całość, połączoną osobą autora i biograficznym wymiarem tekstu.

„Harlender”, red. Cezary Kaszewski, autorzy tekstów: C. Kaszewski, A. Markowska, C. Wąs  |  OKIS – 30 000 zł

Album poświęcony twórczości Marcina Harlendera, jednego z pionierów street artu w Polsce. Wydawnictwo składać będzie z monograficznego opracowania dorobku artysty oraz ze wspomnień jego przyjaciół i znajomych. Zobrazowane one zostaną zarówno reprodukcjami jego obrazów, jak i fotograficzną dokumentacją akcji w przestrzeni miejskiej.

Agnieszka Kłos „Las zaginionych ludzi”  |  wydawnictwo j – 8 000 zł

Wpisująca się we współczesną wrażliwość ekologiczną analiza związku człowieka i jego pamięci z naturą – w tym przypadku występującą pod postacią lasu. Książka zgłębiać będzie trzy wątki: polityczności przyrody, świadomości kryzysu klimatycznego, pożegnania z klasycznymi opisami przyrody.

Emilia Konwerska „Ostatni i pierwszy kajman”  |  wydawnictwo j – 8 000 zł

Druga książka poetycka Konwerskiej – 33 wiersze, nawiązujące do języka potocznego, wykorzystujące wtrącenia i błędy, dotykają tematyki konfliktu, od rozumianego w sposób totalny, po codzienne zmaganie się z rzeczywistością i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Krzysztof A. Kuczyński „Pani na Wiesensteinie. Margarete Hauptmann (1875-1957)”  |  Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – 5 000 zł

Portret drugiej żony pisarza i noblisty Gerharta Hauptmanna, Margarety. Autor w oparciu o jej „Dziennik” i inne źródła starannie rekonstruuje ostatnie, trudne dla niej lata życia. Obrazu wyemancypowanej kobiety pierwszej połowy XX wieku oraz życia artystycznego na Śląsku tej epoki.

Kamila Morawska „Filozofia pod ręką”  |  Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – 22 000 zł

Ilustrowany podręcznik do filozofii dla dzieci i młodzieży uzupełniony o przewodnik pedagogiczny dla osoby dorosłej zawierający szereg wskazówek do pracy z najmłodszymi.

„To maluję ja!” pod red. Michała Bieńka, autorki tekstów: Karolina Szymanowska, Zofia Reznik, Ewa Pluta  |  Fundacja Art Transparent – 20 000zł

Książka poświęcona postaci i twórczości Hanny Krzetuskiej (1903-1999), malarki, pedagożki i aktywiski, współtwórczyni wrocławskiej PWSSP (później ASP). Pozycja prezentować będzie zarówno skróconą biografię artystki, jak i wybór dzieł jej autorstwa znajdujących w kolekcjach publicznych i prywatnych.

„Czyj sen miasto śni? Centrum Południowe we Wrocławiu na przestrzeni dziejów”, red. Adam Pacholak, Aleksandra Podlejska, Agnieszka Zabłocka-Kos, autorzy tekstów: Michał Duda, Agata Gabiś, Klaudia Hełmecka, Michał Karczmarek, Małgorzata Lewińska, Małgorzata Nieszczerzewska, Agnieszka Obal, Adam Pacholak, Aleksandra Podlejska, Andreas Reinke, Aleksandra Skowrońska, Alicja Stefaniak, Renata Tańczuk, Sławomir Wieczorek, Agnieszka Zabłocka-Kos  |  Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego sp. z o.o. – 20 000 zł

Publikacja analizująca rozwój architektoniczny, przestrzenny i społeczny tzw. Centrum Południowego we Wrocławiu w okresie od ok. 1850 roku do dziś z uwzględnieniem skomplikowanych kontekstów politycznych, ukazanego z inter- i transdyscyplinarnej perspektywy.

Marcin Czub „Objawienie Bogini Świni”  |  Fundacja Korporacja Ha!art – 5 000 zł

Ezoteryczna powieść o międzygatunkowym opętaniu. Wrocław, początek naszego wieku. Konstanty zostaje opętany przez ducha świni. Jest to starożytne świńskie bóstwo, które objawia się ludziom, aby odmienić los nierogacizny.

Wojciech Kozielski „Antena Krzyku: Antologia 1986- 1990”  |  Fundacja Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna – 25 000 zł

Na książkę składa się 8 numerów zina „Antena Krzyku” oraz wywiady Wojtka Kozielskiego, który na potrzeby tego wydawnictwa przeprowadził 5 rozmów z ważnymi postaciami światowej muzyki alternatywnej –  bohaterami poszczególnych numerów periodyku i jednocześnie też gościły w Polsce na zaproszenie Anteny.

Tamara Włodarczyk „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami”  |  Wydawnictwo Poligrafia AD REM Regina Chrześcijańska – 10 000 zł

Publikacja będąca zapisem rozmów z 18 polskimi Żydami. Osoby te w różnych okresach i w różnym stopniu związane były z Wrocławiem – poprzez miejsce zamieszkania lub pełnienie kluczowych funkcji we wrocławskich organizacjach żydowskich.

Czasopisma

→ „Dolny Śląsk”, red. Robert Różycki  |  Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne – 23 000 zł

Czasopismo, na łamach którego podejmowana jest tematyka dotyczy przede wszystkim regionu dolnośląskiego we wszystkich aspektach: przyrodniczym, historycznym, społecznym, gospodarczym i kulturowym.

→ „ZAKŁAD.magazyn”, red. Agnieszka Wolny-Hamkało, Kamil Kawalec  |  Towarzystwo Aktywnej Komunikacji – 9 000 zł

Magazyn mający animować wrocławskie środowisko literackie poprzez naświetlanie nowych głosów w poezji dolnośląskiej oraz zestawianie ich z tendencjami, jakimi kierują się inne grupy literackie, środowiska poetyckie czy czasopisma internetowe.

„nietak!t”, red. Katarzyna Knychalska  |  Fundacja Teatr Nie-Taki – 40 000 zł

Pismo poświęcone teatralnemu offowi i jedyna tego rodzaju pozycja wydawniczą na rynku. Kwartalnika opisuje obrzeża teatralne, czyli wszystkie zjawiska, które nie dają się sklasyfikować w obrębie obowiązującej teatralnej mody i z różnych powodów omijane są w teatrologicznym dyskursie.

„Rita Baum”, red. Andrzej Ficowski  |  Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum” – 45 000 zł

Czasopismo, w którym prezentowane są różne dziedziny twórczości (literatura, muzyka, sztuki wizualne, fotografia artystyczna, teatr) należące do kultury elitarnej oraz niszowej.

„Magazyn Żydowski Chidusz”, red. Michał Bojanowski  |  Fundacja Żydowska Chidusz – 30 000 zł

Pismo o tematyce żydowskiej w Polsce. Na łamach pisma pojawiają się przekłady tekstów najważniejszych współczesnych myślicieli i twórców żydowskich z całego świata – teksty dotąd niedostępne po polsku, jak również pierwsze przekłady na język polski literatury hebrajskiej i jidysz.

„Magazyn Literacki Cegła”, red. Karol Pęcherz  |  Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – 25 000 zł

Formuła czasopisma polega na tworzeniu „pisma–gadżetu” opierającego się na nowatorskich formach wydawniczych, która skutecznie promuje czytelnictwo form niszowych – głównie poezję.

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej