O dostępności i kreatywności w kulturze. Chodźcie na wycieczkę i warsztaty w ramach Praktyk Kultury!
Po wakacjach wracamy z naszymi integrująco-inspiracyjnymi wizytami we wrocławskich organizacjach i instytucjach kultury oraz z kolejnymi warsztatami, dzięki którym poznamy wiele praktycznych narzędzi i metod – tym razem w skutecznej pracy z kreatywnością.
12 września od godziny 14:00 do 17:00 spędzimy wspólnie czas w Pracowni Dostępnej Kultury – nowej siedzibie Fundacji Katarynka, która od 14 lat działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury osobom ze szczególnymi potrzebami. O długiej i niełatwej drodze do znalezienia odpowiedniego, spełniającego (w większości) warunki dostępności miejsca opowiedzą Justyna Mańkowska i Magdalena Brumirska-Zielińska. Zajrzymy do wciąż urządzanych na potrzeby działalności organizacji pomieszczeń, m. in. pokoju wyciszenia oraz dowiemy się nieco więcej o rozwijanych w Pracowni działaniach z lokalną społecznością.
W drugiej części spotkania poznamy wrocławskie praktyki z różnych obszarów dostępności.
→ Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka opowie o nowym kierunku działań organizacji, skupionym na dobrostanie i zdrowiu psychicznym osób uczestniczących w kulturze oraz pracowników i pracownic sektora, a także traktowaniu kultury jako obszaru poszukiwania ulgi i wytchnienia
→ Magdalena Weber z BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej opowie o tworzeniu bezpieczniejszych i otwartych na różnorodne potrzeby przestrzeniach w oddziałach wrocławskich galerii BWA, a także o Żyjni oraz Palmiarni jako miejscach wytchnienia oraz realizowanych w nich w tym celu działaniach. Podzieli się swoimi doświadczeniami z pracą z językiem prostym i treściami wrażliwymi do wystaw
→ Marta Kurowska z Wrocławskiego Teatru Lalek opowie o swoich działaniach w zwiększaniu sprawczości odbiorców i odbiorczyń działań Teatru od najmłodszych lat oraz włączaniu ich do współtworzenia wydarzeń, a także pracy z dziećmi oraz całymi rodzinami z osobami ze szczególnymi potrzebami, w których najważniejsze jest skoncentrowanie na kompetencjach, a nie „szczególności”
Po krótkich prezentacjach, zaprosimy uczestników i uczestniczki do swobodnej dyskusji, podczas której podzielą się swoimi dobrymi praktykami, ale też napotykanymi trudnościami i wyzwaniami. Zastanowimy się również, jak rozumiemy dostępność w swoich codziennych działaniach w kulturze.
Na wizytę obowiązują ZAPISY. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj. Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu!
Tydzień później, 19 września w Barbarze przy Świdnickiej 8B, odbędą się warsztaty z Sylwią Hull-Wosiek o kreatywności w pracy w kulturze. Kreatywność nie musi być pojęciem rozmytym, a praca z nią może opierać się o konkretne techniki i narzędzia dopasowane do profilu naszych działań – poznamy ich sporo podczas czwartkowego spotkania! Wspólnie z prowadzącą warsztaty – certyfikowaną trenerką biznesu, konsultantką, pedagożką i coachem z ponad 20-letnim doświadczeniem, dowiemy się m.in.:
→ jakie są etapy kreatywnego procesu i dlaczego zwątpienia, błędy czy porażki są w nim konieczne
→ jakie są metody poszukiwania i generowania oryginalnych pomysłów
→ jakie są role w procesie kreatywnym i jak można z nimi pracować, by skutecznie przeprowadzić twórcze działanie z zespołem
→ jak tworzyć przestrzeń do pracy kreatywnej
→ jak korzystać z metod takich jak piramida skojarzeń, prowokacja mentalna, analogie, technika 635
Na warsztaty w Barbarze obowiązują ZAPISY i opłata w wysokości 190 złotych (dane do przelewu znajdziecie w potwierdzeniu zapisania się na warsztaty). Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj. Zapraszamy na warsztaty, dzięki którym poznamy, zrozumiemy i przećwiczymy proste i skuteczne techniki twórczego myślenia.