Menu

Podzielmy się dobrymi Praktykami Kultury! Nowa odsłona cyklu startuje już w marcu

21 marca, warsztatem prowadzonym przez Ulę Buyuly z z Pracowni Artist in Bloom, wystartuje odświeżona odsłona organizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury cyklu aktywności edukacyjnych dla osób działających w polu kultury. Na projekt Praktyki Kultury złożą się spotkania warsztatowe, szkoleniowe, treningowe oraz aktywności oparte na samouczenie się środowiska.


Praktyki Kultury to kontynuacja działań kompetencyjnych realizowanych w latach 2018-2021 (jeszcze jako „Praktycy Kultury”) pod skrzydłami Strefy Kultury Wrocław, które w lutym 2022 roku trafiły do programu nowo powstałego Wrocławskiego Instytutu Kultury. W ramach projektu zorganizowano dziesiątki warsztatów, szkoleń i konferencji; doprowadziły on też na przestrzeni lat do powstania licznych publikacji: raportów, przewodników, zestawień, podcastów. Rok 2024 przynosi Praktykom Kultury nowe otwarcie: nie tylko zmodyfikowaną (neutralną płciowo, a jednocześnie wskazującą jasny cel dzielenia się dobrymi praktykami) nazwę, ale i nowe formaty spotkań, które poruszać będą aktualne, istotne dla środowiska tematy.

Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam zagadnień. W pierwszej połowie roku uwagę poświęcamy przede wszystkim kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury, ich diagnozowaniu, doskonaleniu i postrzeganiu w kontekście wyzwań przyszłości. Druga połowa roku będzie czasem na spotkania w terenie – ruszymy „w gości” do kilku wrocławskich instytucji, by poznać ich przestrzeń lepiej – „od zaplecza”.  

W sezonie jesienno-zimowym znajdziemy też czas na wytchnienie – naukę praktycznych umiejętności radzenia sobie z nadmiarem (stresu, zadań, tematów), a także wzmocnienie swoich zdolności efektywnej i komfortowej komunikacji (zespołowej, z odbiorcami i odbiorczyniami). Każde ze spotkań podsumujemy rozmową w formacie podcastu, by dzielić się zdobytą wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami, a także inspirować do podejmowania własnych, nowych praktyk w kulturze.


Pierwsze tegoroczne warsztaty z cyklu Praktyki Kultury odbędą się już 21 marca w Barbarze. Będą one poświęcone identyfikacji kompetencji – tych zdobywanych, ćwiczonych i wykorzystywanych dzięki pracy w kulturze, ale przydatnych także w życiu codziennym. Wstęp na warsztaty „Czym ja się właściwie zajmuję? O kompetencjach w kulturze” jest wolny, obowiązują jednak zapisynie warto czekać z rejestracją, gdyż liczba miejsc jest ograniczona!

Podczas zajęć pod okiem edukatorki i badaczki kompetencji Uli Buyuly uporządkujemy wiedzę, umiejętności i predyspozycje. Poznamy narzędzia, które mogą nam się przydać do diagnozowania talentów, wyróżniania potencjałów i wskazywania naszej roli w zespołach oraz predyspozycji do podejmowania konkretnych zadań. Dowiemy się też, jak z tą wiedzą działać dalej. Nauczymy się rozróżniać wykonywane zadania od posiadanych kompetencji i przekonamy się, że w tych drugich jeszcze przez długi czas (a może nawet nigdy!) nie zastąpi nas żadna maszyna.

Chcesz dowiedzieć się więcej o warsztatach i się na nie zapisać? Zajrzyj do naszego kalendarium!

Aktualności / Kompetencje

Startuje Szkoła Sąsiedzkich Spacerów. Pokaż innym swoje osiedle 

Już w czerwcu wystartuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Nowy projekt Wrocławskiego Instytutu kultury to cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi uczestników i uczestniczki przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru: od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności. Zapisy potrwają do 27 maja.      

Pokaż swoje kompetencje z jak najlepszej strony. Zbliżają się kolejne warsztaty Praktyk Kultury

Porzucone portfolia, nigdy niedokończone strony, rozgrzebane profile na LinkedInie czy nieregularnie prowadzone konta na Instagramie – kto tego nie ma za sobą, może odpuścić sobie trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu Praktyki Kultury. 21 maja wspólnie z Michałem Zalewskim z Dobrze Powiedziane nauczymy się budować swój wizerunek jako aktywnego w kulturze eksperta/ekspertki.

Podsumowanie roku 2023: KOMPETENCJE I BADANIA 

Za nami drugi rok działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury i trzeba przyznać, że był to kolejny rok pełen zmian i wyzwań. Okazało się jednak, że zmiana to nasz żywioł pozwalający na nieustanne wychodzenie poza dobrze znane ramy. Niezmienne pozostają jednak cztery kluczowe filary, na których Instytut opiera swoje funkcjonowanie. Jednym z nich jest umożliwianie rozwoju zawodowego […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.