W ciągu nadchodzącego miesiąca będziemy mogli aktywnie spędzić czas nie tylko w parkach Szczytnickim, Czarna Woda czy Pawłowice, a także poznamy bliżej inne zielone zakątki północnej części naszego miasta.
Czy wiesz, jakie to drzewo?
Plenerowe spotkania rozpoczniemy już w pierwszy weekend listopada na Ołbinie poznając najbliższy „Las wokół nas”, czyli zielone miejsca w sercu miasta. Podczas dwóch spacerów, które poprowadzi dendrolog Robert Sobolewski, odwiedzimy parki Stanisława Tołpy i Szczytnicki, posłuchamy opowieści o unikatowych odmianach drzew i nauczymy się rozpoznawać ich gatunki. W czasie tych wycieczek rozpoczniemy również tworzenie zielników, które kontynuować będziemy w trakcie warsztatów prowadzonych przez inicjatora projektu, Jana Błotnickiego w dwóch Centrach Aktywności Lokalnej. Każdy uczestnik i uczestniczka będą kolekcjonować swoje własne drzewne zbiory, które trafią do osiedlowych zielników.
Podsumowaniem projektu będą finałowe warsztaty w CALu – Plac Grunwaldzki OD NOWA, gdzie będziemy mogli zaprezentować swoje zielniki, skosztować drzewnych słodkości oraz ponownie przygotować wspólny zielnik, który zostanie na miejscu na dłużej.
Skąd pomysł na takie działanie? Jak mówi sam lider inicjatywy: „Zainspirowany rodzinną pasją do rozpoznawania roślin, przede wszystkim traw, chciałbym oswoić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia z często nieznanymi roślinami, które kryją w sobie niezliczone zastosowania i właściwości lecznicze. W trakcie spacerów i warsztatów bliżej poznamy tych cichych bohaterów naszego miasta!”.
Na wydarzenia obowiązują zapisy poprzez formularz: https://bit.ly/LasWokolNas_ZAPISY


Harmonogram spotkań
Mamy plan na rodzinną współpracę
Nic tak nie buduje relacji i nie pomaga we wzajemnym poznawaniu się, jak aktywne spędzanie czasu. Marek Zator zaprasza na warsztaty łączące pokolenia „Tato, chodź! Mamy plan!”. Wspólne działania dzieci oraz ich opiekunów odbędą się w ramach trzech bloków tematycznych dotyczących ptaków, map myśli oraz książek, a każdy z składać się będzie z dwóch warsztatów: teoretycznego oraz praktycznego, podczas którego tworzyć będziemy przedmioty z materiałów pochodzących z recyclingu.
Na poszczególnych spotkaniach dowiemy się, czym jest birdwatching, odbędziemy spacer ornitologiczny do parku Czarna Woda, a w części praktycznej samodzielnie wykonamy karmniki dla ptaków. Poznamy technikę uczenia się i zapamiętywania za pomocą map myśli oraz samodzielne wykonamy organizer na biurko. Natomiast podczas ostatniego bloku dowiemy się, jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki oraz budować rytuał wieczornego czytania i wspólnie stworzymy półki na książki. Nic tylko rodzinnie brać udział!
Na każdy blok warsztatów obowiązują zapisy online przez formularz: bit.ly/tatomamyplan-zapisy

Harmonogram spotkań
Biegamy w stylu slow
Czy w codziennym biegu masz czas, aby zauważyć drzewa, usłyszeć ptaki lub spojrzeć w niebo? Podczas aktywnych spotkań organizowanych w ramach projektu „Bieg na luzie, czyli slow joggingu na Psim Polu” z pewnością znajdziesz chwilę, aby się zatrzymać. By go uprawiać potrzeba niewiele: trochę motywacji, dobrze kojarzącej się przestrzeni i wygodnego stroju. Podczas pięciu kolejnych treningów prowadzonych przez Bożenę Futoma-Kołoch w malowniczych miejscach osiedla Pawłowice, dowiemy się jaka jest właściwa technika tego sposobu biegania wywodzącego się z Japonii i odnajdziemy w nim swoje własne, płynne tempo (zwane „niko-niko”.
Każde ze spotkań będzie poprzedzone rozgrzewką, zapoznaniem lub przypomnieniem techniki slow joggingu, a towarzyszyć im będą rozmowy. Ten rodzaj aktywności jest idealny dla początkujących rekreacjuszy, bardzo korzystnie wpływa na zapobieganie wszelkim chorobom układu krążeniowego i jest bezpieczny dla stawów, o czym inicjatorka projektu będzie opowiadać w trakcie wydarzeń.
Po zakończeniu finałowego treningu będzie można wziąć udział w warsztatach oraz ceremonii parzenia herbaty.
Na treningi obowiązują zapisy przez formularz: https://bit.ly/biegnaluzie-zapisy, a więcej informacji pod e-mailem: sjwroclawpolnoc@gmail.com.


Harmonogram spotkań
Do zobaczenia w jesiennych plenerach i podczas kreatywnych warsztatów!