Prawdziwa jesień zaczyna się w listopadzie 

Choć pod koniec roku pogoda zwykle nie rozpieszcza, to ostatnie tygodnie zafundowały nam prawdziwą złotą jesień. Miejmy nadzieję, że słoneczna aura będzie trwać, ponieważ już na początku listopada organizatorzy mikrograntowych projektów zaplanowali dla nas sporą dawkę wydarzeń na świeżym powietrzu. Na dalekiej północy mawia się przecież, że nie ma złej pogody na spacer, jest tylko złe ubranie.

W ciągu nadchodzącego miesiąca będziemy mogli aktywnie spędzić czas nie tylko w parkach Szczytnickim, Czarna Woda czy Pawłowice, a także poznamy bliżej inne zielone zakątki północnej części naszego miasta.

Czy wiesz, jakie to drzewo?

Plenerowe spotkania rozpoczniemy już w pierwszy weekend listopada na Ołbinie poznając najbliższy „Las wokół nas”, czyli zielone miejsca w sercu miasta. Podczas dwóch spacerów, które poprowadzi dendrolog Robert Sobolewski, odwiedzimy parki Stanisława Tołpy i Szczytnicki, posłuchamy opowieści o unikatowych odmianach drzew i nauczymy się rozpoznawać ich gatunki. W czasie tych wycieczek rozpoczniemy również tworzenie zielników, które kontynuować będziemy w trakcie warsztatów prowadzonych przez inicjatora projektu, Jana Błotnickiego w dwóch Centrach Aktywności Lokalnej. Każdy uczestnik i uczestniczka będą kolekcjonować swoje własne drzewne zbiory, które trafią do osiedlowych zielników.

Podsumowaniem projektu będą finałowe warsztaty w CALu – Plac Grunwaldzki OD NOWA, gdzie będziemy mogli zaprezentować swoje zielniki, skosztować drzewnych słodkości oraz ponownie przygotować wspólny zielnik, który zostanie na miejscu na dłużej.

Skąd pomysł na takie działanie? Jak mówi sam lider inicjatywy: „Zainspirowany rodzinną pasją do rozpoznawania roślin, przede wszystkim traw, chciałbym oswoić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia z często nieznanymi roślinami, które kryją w sobie niezliczone zastosowania i właściwości lecznicze. W trakcie spacerów i warsztatów bliżej poznamy tych cichych bohaterów naszego miasta!”.

Na wydarzenia obowiązują zapisy poprzez formularz: https://bit.ly/LasWokolNas_ZAPISY

fot. Jerzy Wypych
fot. Jerzy Wypych

Harmonogram spotkań

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
05.11 | 10:00–11:30 | park Stanisława Tołpy | start: południowa strona stawu od strony ul. B. Prusa, zejście przy ławkach
→ Pierwszy spacer dendrologiczny
prowadzenie: Robert Sobolewski

05.11 | 11:30–13:00 | Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, ul. B. Prusa 37–39
→ Warsztaty zielnikowe
prowadzenie: Jan Błotnicki

12.11 | 10:00–12:30 | Park Szczytnicki | start: stojaki rowerowe przy „Pizza nel Parco”, na skrzyżowaniu ulic al. J. Kochanowskiego oraz al. L. Różyckiego.
→ Drugi spacer dendrologiczny
prowadzenie: Robert Sobolewski

19.11 | 10:30–12:00 | Plan Grunwaldzki OD NOWA, ul. Skłodowskiej-Curie 63a
→ Warsztaty zielnikowe
prowadzenie: Jan Błotnicki


Mamy plan na rodzinną współpracę

Nic tak nie buduje relacji i nie pomaga we wzajemnym poznawaniu się, jak aktywne spędzanie czasu. Marek Zator zaprasza na warsztaty łączące pokolenia „Tato, chodź! Mamy plan!”. Wspólne działania dzieci oraz ich opiekunów odbędą się w ramach trzech bloków tematycznych dotyczących ptaków, map myśli oraz książek, a każdy z składać się będzie z dwóch warsztatów: teoretycznego oraz praktycznego, podczas którego tworzyć będziemy przedmioty z materiałów pochodzących z recyclingu.

Na poszczególnych spotkaniach dowiemy się, czym jest birdwatching, odbędziemy spacer ornitologiczny do parku Czarna Woda, a w części praktycznej samodzielnie wykonamy karmniki dla ptaków. Poznamy technikę uczenia się i zapamiętywania za pomocą map myśli oraz samodzielne wykonamy organizer na biurko. Natomiast podczas ostatniego bloku dowiemy się, jak zachęcić najmłodszych do sięgania po książki oraz budować rytuał wieczornego czytania i wspólnie stworzymy półki na książki. Nic tylko rodzinnie brać udział!

Na każdy blok warsztatów obowiązują zapisy online przez formularz: bit.ly/tatomamyplan-zapisy

fot. Marta Sobala

Harmonogram spotkań

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
Blok ornitologiczny / dla dzieci w wieku 5–8 lat

5.11 | 16:00–18:00 | Centrum Kowale, ul. Ełcka 34
→ Warsztaty majsterkowania: DIY karmnik dla ptaków
prowadzenie: Marek Zator

7.11 |17:30–19:30 | park Czarna Woda, zbiórka: CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
→ Warsztaty ornitologiczne
prowadzenie: Kamil Dębiński

Blok uważność / dla dzieci w wieku 10–14 lat

14.11 | 17:30–19:30 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
→ Warsztaty mapy myśli
prowadzenie: Agnieszka Ochnik

19.11 | 16:00–18:00 | Centrum Kowale, ul. Ełcka 34
→ DIY organizer na biurko
prowadzenie: Marek Zator

Blok książki / dla dzieci w wieku 4–8 lat

21.11 | 17:30–19:30 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
→ Warsztaty czytelnicze
prowadzenie: Barbara Główka

13.12 | 10:00–12:00 | Centrum Kowale, ul. Ełcka 34
→ DIY półka na książki
prowadzenie: Marek Zator

10.12 | 18:00–20:00 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
→ Wydarzenie finałowe
spotkanie dla wszystkich uczestników projektu

prowadzenie: Marek Zator


Biegamy w stylu slow

Czy w codziennym biegu masz czas, aby zauważyć drzewa, usłyszeć ptaki lub spojrzeć w niebo? Podczas aktywnych spotkań organizowanych w ramach projektu „Bieg na luzie, czyli slow joggingu na Psim Polu” z pewnością znajdziesz chwilę, aby się zatrzymać. By go uprawiać potrzeba niewiele: trochę motywacji, dobrze kojarzącej się przestrzeni i wygodnego stroju. Podczas pięciu kolejnych treningów prowadzonych przez Bożenę Futoma-Kołoch w malowniczych miejscach osiedla Pawłowice, dowiemy się jaka jest właściwa technika tego sposobu biegania wywodzącego się z Japonii i odnajdziemy w nim swoje własne, płynne tempo (zwane „niko-niko”.

Każde ze spotkań będzie poprzedzone rozgrzewką, zapoznaniem lub przypomnieniem techniki slow joggingu, a towarzyszyć im będą rozmowy. Ten rodzaj aktywności jest idealny dla początkujących rekreacjuszy, bardzo korzystnie wpływa na zapobieganie wszelkim chorobom układu krążeniowego i jest bezpieczny dla stawów, o czym inicjatorka projektu będzie opowiadać w trakcie wydarzeń.

Po zakończeniu finałowego treningu będzie można wziąć udział w warsztatach oraz ceremonii parzenia herbaty.

Na treningi obowiązują zapisy przez formularz:  https://bit.ly/biegnaluzie-zapisy, a więcej informacji pod e-mailem: sjwroclawpolnoc@gmail.com.

fot. Jerzy Wypych
fot. Jerzy Wypych

Harmonogram spotkań

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
12.11 | 10:00–11:30 | Park Pawłowickie, zbiórka: przywejście główne do Pałacu Kornów
→ Pierwszy trening Slow Jogging
prowadzenie: Bożena Futoma-Kołoch

19.11 | 10:00–11:30 | Park Pawłowicki i Arboretume, zbiórka przy: – Arboretumwejście główne do Pałacu Kornów
→ Drugi trening Slow Jogging
prowadzenie: Bożena Futoma-Kołoch

26.11 | 10:00–11:30 | Park Pawłowickie i Las Zakrzowski, zbiórka przy: wejściu do – Lasu Zakrzowskiego ….wejściu głównym do Pałacu Kornów
→ Trzeci trening Slow Jogging
prowadzenie: Bożena Futoma-Kołoch.

3.12 | 10:00–11:30 | Jezioro Pawłowickie – zbiórka przy plaży od ul. Jeziorowej
→ Czwarty trening Slow Jogging
prowadzenie: Bożena Futoma-Kołoch

10.12 |11:30–14:00 (bieg 11:30–12:30) | Park Pawłowicki, zbiórka: Rada Osiedla Pawłowice, ul. Pawłowicka 78
→ Piąty trening Slow Jogging oraz warsztaty – ceremonia parzenia herbaty po japońsku
prowadzenie: Bożena Futoma-Kołoch i Alena Dubautsava


Do zobaczenia w jesiennych plenerach i podczas kreatywnych warsztatów!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej