zdjęcie: leżący mężczyzna na podłodze w pomieszczeniu oświetlonym na niebiesko.

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Tytuł „LUCIDITY” oznacza ,,zdolność jasnego myślenia”, które według Cambridge Dictionary opisywane jest, jako chwilowe doświadczenie. Uczestnicy czterech grudniowych warsztatów prowadzonych przez Arnisa Aleinikovasa mogli poznać ten stan dzięki technikom ruchowym, m.in. przez ruch ekstatyczny, pisanie automatyczne czy długi medytacyjny taniec w rave’owym rytmie. Cały proces odegrał niezwykle ważną rolę w tworzeniu finalnego performansu „LUCIDITY”, który łączy wszystkie poznane metody pracy z ciałem. Indywidualne ruchy wypracowane przez uczestników warsztatów – performerów czwartkowego wydarzenia – a także teksty i wizualizacje, zostaną wykorzystane w finalnym grupowym pokazie.

Rave, improwizacja, medytacja, ciało

fot. Wojciech Chrubasik
fot. Wojciech Chrubasik
fot. Wojciech Chrubasik

Estetyka praktyk medytacyjnych, imprez rave’owych i techno, wprowadzi w ekstatyczny stan, w którym poddane rytmowi ciało może poruszać się swobodnie. Taniec performerów i performerek stanie się też jedną z form ucieczki do miejsca na pograniczu snu i jawy, rozluźnionego i napiętego ciała, ciemności i światła. Performatywne show wykreowane przez Arnisa Aleinikovasa będzie zaproszeniem widzów do podjęcia refleksji nad rolą świadomego ruchu. Główną sceną w Barbarze stanie się parkiet taneczny z kolorowym, fluorescencyjnym oświetleniem i sztucznym dymem.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba zapisać się przez FORMULARZ. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia!

Performans „LUCIDITY”

12.01.2023, godz. 18:00

Barbara, ul. Świdnicka 8b, Wrocław

Dołącz do wydarzenia na Facebooku! ->  Chce dołączyć.


MagiC Carpets

Arnis Aleinikovas zaproszony został do Wrocławia przez Wrocławski Instytut Kultury na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Kuratorka rezydencji: Paulina Brelińska-Garsztka (WIK)

Rezydent: Arnis Aleinikovas (Kowno, Litwa)

Miejsce rezydencji: Wrocławski Instytut Kultury

Praktyka: sztuki performatywne, instalacje przestrzenne, muzyka i nauka

Lokalny artysta: Marek Gluziński

Partnerzy: Kauno bienalė, Instytut im. Jerzego Grotowskiego


Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej