Menu

„Rodzinnie w Barbarze”, czyli dostępność w WIK

W tym roku możemy pochwalić się ambitnym projektem we Wrocławskim Instytucie Kultury – wraz z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) podjęliśmy się dostosowania przestrzeni, wydarzeń jak i komunikacji Barbary dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu oraz G/głuchych.
Zdjęcie tablicy powieszonej na ścianie w Barbarze. Tablica informuje o dofinansowaniu Barbary i projekcie "Rodzinnie w Barbarze". W tle widać stoliki z częsci kawiarnianej i kolumny w czarnobiałą szachownicę.
Fot. Wojciech Chrubasik
Otwieramy się coraz bardziej na osoby z niepełnosprawnościami

Część warsztatów i wykładów wchodząca w skład projektu „Rodzinnie w Barbarze” to zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Chcemy od najmłodszych lat budować w dzieciach potrzebę obcowania z kulturą i pokazać, że uczestnictwo w niej rodzinnie jest jak najbardziej naturalne i łatwo dostępne.

Podczas tworzenia oferty zauważyliśmy, we współpracy z koordynatorami dostępności, że takie grupy docelowe jak osoby głuche, seniorzy, dzieci z niepełnosprawnościami bardzo rzadko otrzymują ofertę, gdzie wspólnie, wraz z rodziną mogą w pełnym wsparciu i bezpieczeństwie doświadczać kultury.  Międzypokoleniowa integracja to coś, na co szczególnie zwracamy uwagę. 

Doskonalimy swoje kompetencje 

Nie wyobrażamy sobie wprowadzając zmiany w przestrzeni Barbary, nie wyposażyć w potrzebne narzędzia kadry WIK-u. Dzięki grantowi przystąpiliśmy do szkoleń z m.in:

Zdjęcie grupy uczestników warsztatów dostępnościowych w Barbarze. Na pierwszym planie widać dwie pary: kobietę i mężczyznę oraz dwie kobiety. W parach stoją do siebie plecami. Każda z osób trzyma na głowie lewą rękę, a palce prawej ma ułożone w pistolet. Prawa ręka jest wyprostowana. Między nimi stoi prowadząca warsztaty.
Fot. Anna Pazdej

Fundacja Katarynka, zajmująca się udostępnianiem kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, przeprowadziła z nami szkolenie pt: „Współpraca z odbiorcami z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu – savoir vivre” Przypomnieliśmy sobie różnice w kompetencjach poznawczych odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i/ lub słuchu oraz ich potrzebach, a także wykonaliśmy serię ćwiczeń praktycznych. W kolejnych miesiącach, z pomocą organizacji wspierających nas w procesie, braliśmy udział w szkoleniach z obsługi pętli indukcyjnej, dostępności cyfrowej komunikacji i promocji, jak i podstaw audiodeskrypcji. 

Przestrzeń Barbary również ulega przemianom. Jesteśmy w procesie zmiany komunikacji wewnętrznej – efektem końcowym będzie unowocześnienie logotypów i znaków pomagających w sprawnym poruszaniu się po budynku. Ostatnio udoskonaliliśmy wnętrze czarnymi listwami, które pomagają zorientować się w rozkładzie i przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń.

Zainstalowaliśmy również znacznik TOTUPOINT przy wejściu głównym. Znacznik, będący najnowocześniejszą technologią bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, pozwala w sposób komfortowy i łatwy dostać się osobom z niepełnosprawnością wzroku do wnętrza budynku. Proces działania TOTUPOINT jest prosty. Osoba posiadająca laskę z aktywatorem dostaje informacje od znacznika na temat przestrzeni w której się znajduje. Omówione są wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa czyhające na użytkownika przestrzeni (np. wysokie schody) oraz krótkie objaśnienie, czym jest Barbara i z jakich usług potencjalna osoba z niepełnosprawnością może skorzystać. 

Dodatkowo, podczas rejestracji na wydarzenie, w formularzu zapisów dodaliśmy rubryczkę z opcją zakreślenia specjalnych potrzeb podczas warsztatu czy wykładu, jak np. asystent, pętla indukcyjna czy kontakt z tłumaczem PJM online.

Dostępnościowe wydarzenia

W projekcie “Rodzinnie w Barbarze” postawiliśmy na cykliczne wydarzenia powtarzalnym formacie wykładowym i warsztatowym. Chcemy zbudować pozytywne i łatwe do zapamiętania formy uczestnictwa w kulturze, która nie wyklucza.

Osobami prowadzącymi warsztaty są zaufani i doświadczeni psychologowie i edukatorzy – Katarzyna Bury – pedagożka i animatorka kultury, która współpracuje z Instytutem Psychologii UWr, ASP, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel oraz edukator.

Rodzinne wykłady i warsztaty służą poznawaniu przyrody w mieście, dotyczą ochrony miejskiej fauny. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się ze światem natury poprzez dotykanie makiet zwierząt, które przynoszone są na spotkania jak i słuchanie odgłosów, jakie wydają poszczególne materiały i zabawki interaktywne.

Obecność opiekunów również jest dla nas kluczowa – to dzięki nim możemy uwrażliwić się na potrzeby ich, jak i ich dzieci. Wykładów słuchamy rodzinnie a na warsztatach budujemy w idei działań kolektywnych.

Podczas wydarzeń na żywo realizujemy audiodeskrypcje oraz współpracujemy z tłumaczem PJM – chcemy umożliwiać odbiorcom bardziej zintegrowane uczestnictwo w działaniach nastawionych na interakcje, włączenie i aktywny udział. Uruchomiliśmy również zaproszenia w PJM. 

Działania w 2023

Projekt “Rodzinnie w Barbarze” kontynuujemy również w przyszłym roku! W 2023 pozostajemy w formie cyklicznych, rodzinnych spotkań wyczulonych na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy!

Dziękujemy PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) za wsparcie merytoryczne w projekcie.

Do zobaczenia w Barbarze!

Warsztaty i wykłady realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

Aktualności / Barbara

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.