Poznajcie pierwszego rezydenta MagiC Carpets – URKĘ

Ruszamy z działaniami pierwszej z trzech rezydencji, tworzących możliwości rozwoju dla początkujących kuratorów_ek współpracujących z lokalnymi i międzynarodowymi artystami.  Rezydencje odbywają się w ramach platformy zrzeszającej 16 organizacji kulturalnych z krajów UE i krajów kandydujących.

W pierwszym roku trwania programu, Paulina Brelińska-Garsztka, kuratorka rezydencji artystycznych organizowanych przez WIK, zaprosiła do Wrocławia trójkę artystów: Davide D’angelo (znanego jako URKA), zgłoszonego przez włoską kuratorkę, Paolę Farfaglio z LATITUDO ART PROJECTS, Mariię Yakymenko (wybrana z WIK-owej bazy twórców mieszkających w Polsce) i Arnisa Aleinikovasa, zgłoszonego przez kuratorkę Brigitę Bareikytė z Kaunas Biennial. 

Artyści z MagiC Carpets pracować będą z nowymi mieszkańcami Wrocławia: dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy pochodzą z innych krajów i od jakiegoś czasu mieszkają w stolicy Dolnego Śląska. Każda z rezydencji korzystać będzie z innych form i środków działania oraz współtworzenia, snując własne opowieści artystyczne w celu budowania społeczności poza granicami.

The Yourself Library

Pierwszym rezydentem tegorocznej wymiany początkujących twórców jest URKA. W trakcie miesięcznego pobytu we Wrocławiu, włoski street artowy artysta poprowadzi serię kreatywnych warsztatów adresowanych do młodzieży z doświadczeniem migracyjnym. Wychodząc z założenia, że u podstawy ludzkiej egzystencji jest różnorodność, URKA stworzy rzeźbę ,,The Yourself Library” inspirowaną kształtem Wieży Babel oraz nawiązującą do opowiadania Jorge’a Luisa Borgesa ,,Biblioteka Babel”, opisującego wszechświat jako ogromną bibliotekę. Wspólny czas podczas warsztatów ma być fundamentem budowania społeczności.

Jak podkreśla artysta:

Pracując, poszukamy wspólnego języka, a takie poszukiwania zaczynają się od poszanowania wzajemnego światopoglądu i wyborów, od znaczenia podmiotowości każdego człowieka w ramach większej wspólnoty. Nasza różnorodność jest tym, co czyni nas podobnymi.

Kim jest włoski rezydent?

Davide D’angelo aka URKA urodził się w 1984 roku w Ascoli Piceno w północnych Włoszech. Od 2007 roku realizuje projekty street artowe, które można oglądać chociażby w Rzymie czy Mediolanie. Swoje prace prezentował na wystawach grupowych m.in. „International Poster Art” i „Where is 107?” oraz happeningach w całej Italii, a także w Madrycie, Barcelonie czy Paryżu. Działania URKI koncentrują się na ochronie środowiska, obronie praw zwierząt i człowieka oraz sprawiedliwości społecznej. Prowadzi warsztaty artystyczne z lokalnymi społecznościami we współpracy ze spółdzielniami socjalnymi, szkołami, a także z administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi.

URKA w trakcie warsztatów „The Yourself Library”
fot. Wojciech Chrubasik
„Che mangino brioches” URKA

18, 20, 25, 27.10, 17:00 – 19:00 | „The Yourself Library” – warsztaty kreatywne dla młodzieży | zapisy: airwro[at]instytutkultury.pl | więcej informacji: https://fb.me/e/1SFiOjP9W


Projekt “MagiC Carpets” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej