Mieszkać i tworzyć obok siebie. Trwają zapisy na Sztukę sąsiedztwa!

A gdyby tak zlokalizować działające na osiedlach kulturalno-społeczne inicjatywy, przywitać osoby, które dały im początek i poznać ich metody pracy? Dzięki udziałowi w projekcie „Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych” przekonacie się, że okołoartystyczne projekty istnieją tuż za rogiem. Zapisy na wydarzenia, które odbędą się między 8 a 15 października, właśnie ruszyły!

Kliknij tutaj, żeby przeczytać opis „Sztuki sąsiedztwa” w wersji ETR

Na mapie Wrocławia pojawia się coraz więcej przestrzeni otwartych i przyjaznych dla lokalnych artystów i artystek oraz dla każdego, kto tęskni za sztuką i budowaniem relacji z innymi ludźmi. Inicjatorów i inicjatorki kilku takich projektów poznamy pierwszego dnia „Sztuki sąsiedztwa” – 8 października w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Dołącz do „Sztuki sąsiedztwa” – zapisy odbywają się przez formularz internetowy: TUTAJ

Magdalena Kreis, założycielka nieregularnika ZIN Ołbin oraz Maciej Kowalczyk i Marcin Dominiak z Procesu Postaci opowiedzą o tym, jak angażować i animować najbliższe otoczenie przy pomocy narzędzi artystycznych. Maciej Janus podzieli się historią o klimatycznej Galerii Magiel, a Maciej Zarański, gospodarz Drukarni przy Otwartej 12, wytłumaczy, dlaczego najlepsze zamówienia powstają dzięki rozmowom i wymianie pomysłów. Z kolei Iwona Kałuża z BWA Wrocław opowie o projekcie opartym na opowieściach i wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

8 października będzie też okazją, by inspiracji do działań poszukać poza granicami Wrocławia

Tego dnia zaprezentują się również oryginalne, niszowe inicjatywy z innych miast – chociażby introligatorski projekt Notesy z Łukowa czy artystyczno-aktywistyczny kolektyw Guerilla Architects z Berlina. Zwieńczeniem inspirujących prezentacji będzie włączająca publiczność, dyskusja podsumowująca. Wszystkie wystąpienia 8 października będą tłumaczone na PJM.

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Oczywiście najlepiej zrozumieć sposób funkcjonowania danego miejsca, przekraczając jego próg. Dlatego 9 października zabierzemy Was na kilka wizyt studyjnych!

Odwiedziny w MiserArt dadzą nam wgląd w przestrzeń wspólnej pracy osób bezdomnych, streetworkerów, artystów i rzemieślników, a wizyta przy ołbińskim NOWYM ZŁOTYM przybliży sposób działania tej nietypowej inicjatywy wystawienniczej. Natomiast w Macondo i Pracowni Witryna przekonamy się, co znaczy tworzyć i spędzać czas w prawdziwie domowej atmosferze. Wizyty studyjne podzielone są na dwie grupy – obie wyprawy rozpoczną się 9 października o godzinie 11:00, więc wybrać możecie tylko jedną z nich.

„Sztuka sąsiedztwa” jest zarówno dla tych, którzy już działają na osiedlu w obrębie sztuki, jak i dla tych, którzy dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością.

Dlatego osoby biorące w niej udział nie tylko zdobędą garść inspiracji, ale też konkretne kompetencje w trakcie dwóch warsztatów – 12 i 15 października. Podczas spotkań Edyta Ołdak i Pamela Bożek przygotują uczestników i uczestniczki do współpracy ze społecznością lokalną.

Wiedza, wsparcie, nowe znajomości – to będą niezwykle motywujące i sieciujące spotkania!

Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona – formularz rejestracyjny znajdziesz TUTAJ.

PROGRAM WYDARZEŃ

8 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

11:00 – 11:45 | Prezentacje | Dobre praktyki na wrocławskich osiedlach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM)

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Zaproszone projekty:

Zin Ołbin

Osiedlowy nieregularnik artystyczny zainicjowany przez Magdalenę Kreis, który powstaje przy koncepcyjnym i graficznym wsparciu Jerzego Wypycha i Marcina Rosińskiego. Magazyn prezentuje prace (teksty, fotografie, ilustracje, cyfrowe kolaże) twórczyń i twórców mieszkających lub pracujących na Ołbinie.

Drukarnia Otwarta
Działająca od 1980 roku i od 2017 roku prowadzona przez Macieja Zarańskiego, ,,krawca od wizytówek i akcydensów’’. Zamówienia powstają w oparciu o rozmowę i wymianę pomysłów z klientami i klientkami, a przy ich realizacji często pomagają praktykanci z Polski i z zagranicy.

Proces Postaci
Fundacja, której misją jest rozwój społeczny i osobisty człowieka w oparciu o sztukę, pedagogikę teatru oraz nowe media. To ośrodek międzypokoleniowych działań twórczych zlokalizowany na Przedmieściu Oławskim.

Galeria Magiel
Projekt z ośrodkiem na wrocławskich Hubach, prezentujący twórczość osób związanych z osiedlem i wspierający ich rozwój. Miejsce wymiany roślin, lokalnych bazarków i spotkań przy sztuce, które funkcjonuje dzięki zaangażowaniu sąsiadek i sąsiadów.

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej + KDM
Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę współczesną w jej nowych, zaskakujących przejawach. Jego nieodłączną częścią jest projekt o życiu na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, oparty o opowieści i wspomnienia mieszkańców oraz mieszkanek osiedla.

Rewir Twórczy
Ośrodek spotkań lokalnej społeczności osiedla Strachocin- Swojczyce-Wojnów, prowadzony przez aktywistki i artystki związane ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją. Miejsce łączące pracownie dla lokalnych artystów i artystek, strefę warsztatu, kawiarenkę i bibliotekę społeczną oraz kącik coworkingu.

11:45 – 13:00 | Prezentacje | Dobre praktyki w innych miastach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM)

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Zaprezentują się:

Guerilla Architects (Berlin)
Kolektyw poruszający polityczne i prawe kwestie zmarginalizowanych przestrzeni za pomocą projektów artystycznych. Inspiracją dla ich twórczych działań jest aktywny udział w społeczno-przestrzennym rozwoju miasta oraz rozmowy z lokalnym sąsiedztwie.

DOMIE (Poznań)
Miejsce oparte na bliskich relacjach, w którym organizowane są wystawy, koncerty, pokazy filmowe czy warsztaty. To przestrzeń w centrum Poznania, otwarta dla artystów i artystek, studentów i studentek oraz wszystkich osób szukających przestrzeni do twórczej aktywności.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (Lublin)
Projekt społeczny w Lublinie, będący urzeczywistnieniem idei mikro-osiedlowej demokracji. To zaproszenie osób o różnych poglądach i wartościach do współtworzenia przestrzeni mieszkaniowych w oparciu o ich doświadczenia i opowiedziane historie.

Notesy z Łukowa (Łuków)
Mikro-marka introligatorska i projekt partycypacyjny artystki Pameli Bożek realizowany z uchodźczyniami z Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.

13:45 – 15:45 | Moderowana dyskusja ,,Sztuka sąsiedztwa, czyli artystycznie na osiedlach” (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM).

9 października (niedziela)

Wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu.

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Grupa A | 11:00 – 14:00

NOWY ZŁOTY
Nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Artyści i artystki prezentujący swoje prace w ramach projektu są wybierani na podstawie wzajemnej nominacji czy rekomendacji.

Macondo
Organizacja stworzona po to, by dostrzegać marquezowski realizm magiczny w codzienności. Każdego miesiąca w ośrodku fundacji odbywają się warsztaty, wystawy, występy oraz spotkania literackie i podróżnicze. To unikatowa przestrzeń zapewniająca domową, swobodną atmosferę, która sprzyja długim rozmowom i wspólnemu przeżywaniu.

GRUPA B | 11:00 – 14:00

Pracownia Witryna
Studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku, której założyciele – Ania i Michał – regularnie zapraszają do współpracy artystów i artystki. To także przestrzeń warsztatów, wydarzeń kulturalnych oraz sąsiedzkich spotkań.

MiserArt
Strefa kultury poza patosem i etykietą, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia. To przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników, zlokalizowana na wrocławskim Nadodrzu.

12 października (środa), Barbara (Świdnicka 8B)

16:00 – 19:00 | Edyta Ołdak: metody aktywnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

15 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

10:00 – 13:00 | Pamela Bożek: Integracja międzykulturowa z wykorzystaniem narzędzi artystycznych

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona – formularz rejestracyjny znajdziesz TUTAJ.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury. Partnerzy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Convivium Berlin e.V., SCAL Wrocław – Sieć Centrów Aktywności Lokalnej, Fundacja Katarynka oraz Radio Luz i NN6T

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej