Spacerowe ABC – szlakiem wrocławskich osiedli
Wrocławski Instytut podsumowuje pierwszą edycję Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Na łamach nowej e-publikacji tutorzy i tutorki cyklu warsztatów dzielą się wiedzą na temat historii spacerowania i urbanistyki, a także w kompleksowy sposób piszą o tym, w jaki sposób przygotować cały proces organizacji spaceru – od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności.


Profesor Agnieszka Tomaszewicz pisze o historii wrocławskiej urbanistyki i architektury, herstoryczka Ewa Pluta rozkłada spacerową dostępność na czynniki pierwsze, uwielbiany wrocławski przewodnik Szymon Maraszewski rozwija termin „spacerowej etykiety”, z kolei Maciej Czarnecki tłumaczy w jakiś sposób przeprowadzić dobry research przed zaplanowanie osiedlowego spaceru. Swoją cegiełkę do publikacji dołożyli również absolwenci i absolwentki kursu Spacerów, którzy na sam koniec dzielą się przemyśleniami i radami nt. organizacji sąsiedzkich spacerów
Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją: tutaj


Zainteresowanie lokalnością i swoim najbliższym, osiedlowym otoczeniem to miejski trend, który zdecydowanie zyskuje na popularności – bez wątpienia jego przejawy da się bez trudu zauważyć i w stolicy Dolnego Śląska. Dziś trudno wyobrazić sobie Wrocław bez osiedlowych inicjatyw, a świetnym przykładem może być tutaj cykl Sąsiedzkich Spacerów, który przez ostatnich siedem lat zdobył w mieście rzesze oddanych fanów i fanek.
W ramach Szkoły Sąsiedzkich Spacerów powstał cykl spotkań, podczas których uczestnicy i uczestniczki przygotowały autorskie pomysły na piesze wędrówki po wybranych zakątkach Wrocławia. A to wszystko pod czujnym okiem doświadczonych tutorów i tutorek: Ewy Pluty, Szymona Maraszewskiego, Macieja Czarneckiego i Alberta Miścioraka. Na początku sierpnia grupa odbyła wizytę studyjną w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej, w którym poznała tajniki pracy lokalnych przewodników i przewodniczek, a już pod koniec wakacji i we wrześniu ruszyło dwanaście unikatowych spacerów prowadzonych przez absolwentów i absolwentki szkoły.
Finałem projektu był jesienny cykl wykładów o historii i rozmaitych ideach spacerowania oraz urbanistyce i architekturze wrocławskich osiedli – przewodnikami po meandrach spacerowania byli: Agnieszka Tomaszewicz, Piotr Jakub Fereński, Magdalena Matysek-Imielińska i Łukasz Medeksza. Wszystkie wykłady obejrzeć można na naszych kanałach na Facebooku i YouTubie!
