Menu

Twórczy wgląd w siebie i otoczenie. Kreatywna wiosna z Mikrograntami

Nadszedł doskonały czas, by rozbudzić w sobie twórczą energię – by zaśpiewać, chwycić za pędzel czy instrument. Czas, w którym warto głębiej przyjrzeć się otoczeniu, odbierając je wszystkimi zmysłami. W taki sposób spędźmy ten sezon ze swoimi sąsiadkami i sąsiadami!
Wspólna eksploracja welodromu

W ubiegłym roku Sonia Mielnikiewicz dała się poznać jako prowadząca projekt „Rusz ten beton i odczaruj Poświętne” – tym razem proponuje jeszcze bardziej holistyczne spojrzenie na Wrocławski Welodrom. Każde z zaplanowanych wydarzeń w ramach inicjatywy „Zmysłowy welodrom. Spotkania w oku betonu” przybliży fenomen niezwykłego toru kolarskiego z czasów Breslau i wyostrzy jeden z naszych zmysłów.

Spacer po welodromie będzie okazją do „przebicia się wzrokiem poprzez warstwy historii” tego zabytkowego obiektu. Faktura betonu posłuży jako dotykowa  inspiracja do stworzenia projektów kolarskich proporczyków oraz samodzielnego odbicia pamiątkowych koszulek metodą sitodruku. Poza tym zasmakujemy tak zwanej „kawy kolarza” i poznamy elementy przedwojennej, kolarskiej diety dzięki opowieściom Maćka Wlazło (Beard of Breslau). Wreszcie, wytężymy słuch podczas dźwiękowego seansu, oddając się „muzyce welodromu” skomponowanej przez Ghosts of Breslau.

Dodatkiem do projektu będzie zin „Szósty zmysł”, który w prezencie otrzymają wszyscy uczestnicy i wszystkie uczestniczki wydarzeń. Super pamiątka i wielozmysłowe wspomnienia – zapraszamy na tor!

Kliknij, aby sprawdzić harmonogram
 • 17.06, 13:00-15:00
  warsztaty tworzenia proporczyków inspirowane welodromem
  prowadzenie: Ewa Służyńska, Sonia Mielnikiewicz
 • 17.06, 15:00-17:00
  spacer z Maćkiem Wlazło (Beard of Breslau) inspirowany sportem i kulinariami w Breslau wraz z degustacją
  prowadzenie: Maciej Wlazło, Sonia Mielnikiewicz
 • 25.06, 16:00-17:00
  spacer przewodnicki z Sonią Mielnikiewicz inspirowany welodromem i historią Breslau
 • 25.06, 17:00-18:00
  seans muzyczny w wykonaniu Ghosts of Breslau inspirowany welodromem
  prowadzenie: Patryk Balawender, Sonia Mielnikiewicz

Wszystkie wydarzenia odbędą się na Wrocławskim Torze Kolarskim im. Wernera Józefa Grundmanna przy ul. Żmigrodzkiej 243. Obowiązują zapisy przez formularz internetowy uruchomiony pod koniec maja.

Sąsiedzki wymiar sztuki

W każdym i każdej z nas drzemie artystyczny potencjał, pielęgnowany w dzieciństwie, a następnie skutecznie blokowany w życiu dorosłym. Jednak wiosna to według grupy nieformalnej Radośni Polanie, doskonały czas, by rozbudzić w sobie twórczą energię. Mieszkańcy i mieszkanki Psiego Pola proponują więc serię warsztatów w dziedzinie literatury, muzyki i plastyki. Inicjatywa rozpoczęła się pod koniec kwietnia, a jedną z trwających aktywności  jest dwuczęściowy kurs kreatywnego pisania, podczas którego stworzymy trzy wariacje tekstowe – blackout poetry, kolaż w stylu Wisławy Szymborskiej oraz autorski tekst. Podczas kolejnego spotkania można było spróbować gry na misach, gongach dzwonkach kosgi i wielu innych instrumentach relaksacyjnych. Poza tym czekają nas jeszcze zajęcia plastyczne, w trakcie których stworzymy wyjątkowe mandale z organicznych motywów roślinnych.

Utwory literackie i obrazy wykonane przez uczestników i uczestniczki zostaną zaprezentowane na integracyjnym wernisażu, który zakończy się wiosennym koncertem. Radośni Polanie, osadzając projekt w lokalnej społeczności, chcą ugruntować sąsiedzki wymiar sztuki i pokazać, że jest na nią miejsce nie tylko w wielkich galeriach, ale i za naszym osiedlowym rogiem. Poznajmy się w twórczym działaniu!

Kliknij, aby sprawdzić harmonogram
 • 12.05, 17:00-19:00
  Wiosna słowem tworzona – warsztaty kreatywnego pisania cz.2 dla osób dorosłych
  prowadzenie: Maja Gulka
 • 17.05, 17:30-19:30
  Wiosna obrazem tworzona – warsztat tworzenia wiosennych mandali z motywem roślinnym gr.1
  prowadzenie: Paulina Partyka
 • 31.05, 17:30-19:30
  Wiosna obrazem tworzona – warsztat tworzenia wiosennych mandali z motywem roślinnym gr.2
  prowadzenie: Paulina Partyka
 • 10.06, 17:00-18:00
  Finałowy wernisaż prac uczestników z wiosennym koncertem trzech muzyków

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Dziennym Domu Pomocy „Pogodna Jesień” przu ul. Litewskiej 20. Na spotkania (oprócz finałowego koncertu) obowiązują zapisy przez maila radosnipolanie@gmail.com.

Radość z kolektywnego śpiewu

I kolejny integracyjny, muzyczny projekt! Nieformalna grupa ZmuzykujMY to Razem serdecznie zaprasza seniorów i seniorki do udziału w inicjatywie: „Z pieśnią na ustach! Wrocławski senior na ludowo”. Podczas warsztatów wokalnych z towarzyszeniem akordeonu, uczestnicy i uczestniczki wybierają i opracowują repertuar pieśni ludowych i popularnych piosenek polskich. Cotygodniowe, sobotnie spotkania w Akademii Dźwięku Legato przy ul. Jedności Narodowej 93, są otwarte dla wszystkich, również tych niemających dotąd styczności z kolektywnym muzykowaniem.

Wspólnie pośpiewamy, ale też popracujemy nad oddechem, dykcją i ruchem scenicznym. Wszystko przy pełnym wsparciu – inicjatorka projektu, Jagoda Leśniak, zapewni opiekę psychologiczną, dzięki której w komfortowych warunkach przystąpimy do… wspólnego wystąpienia! Finalny koncert odbędzie się w Parku Tołpy lub w przypadku niepogody w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol.

Kliknij, aby sprawdzić harmonogram
 • 6.05-17.06 (soboty, 13:00-14:30
  Warsztaty „Z pieśnią na ustach!”
  prowadzenie: Krzysztof Rayski, Klaudiusz Leśniak

Na spotkania obowiązują zapisy (decyduje kolejność zgłoszeń) przez telefon, nr 665 538 654, 603 576 980 lub maila seniornaludowo@gmail.com. Warsztaty odbywać będą się w Akademii Dźwięku Legato przy ul. Jedności Narodowej 93.

Aktualności / Mikrogranty

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.