Menu

Tylko miesiąc do Europejskiej Nocy Literatury! Przedstawiamy kolejnych czytających

Równo za miesiąc odbędzie się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury. Lektury wybrane przez Łukasza Orbitowskiego zabrzmią na wrocławskim Szczepinie w doskonałych interpretacjach zaproszonych osobistości polskiej kultury. Kto w tym roku przeczyta fragmenty książek? Znamy kolejnych artystów, którzy dołączą do Heleny Sujeckiej i Artura Barcisia.

W roli czytającej 24 sierpnia wystąpi Ewa Skibińska, w której dorobku odnajdujemy zarówno role w serialach – takich jak choćby „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, „W głębi lasu” czy „Odwilż” – jak i filmach fabularnych i spektaklach. Równie gorąco cieszymy się, że podczas nocnego spotkania z książką pojawi się Andrzej Mastalerz – aktor znany z różnorodnych i zapadających w pamięci wyrazistych ról, jak choćby te w „Porze na czarownice” (1993), „Zmruż oczy” (2003), „W ciemności” (2011) czy w „Pokłosiu” (2012).

W 10 różnorodnych przestrzeniach wrocławskiego Szczepina zabrzmią fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego. W ubiegłym roku Orbitowski wystąpił jako jeden z czytających prozę zawartą w programie „Gabinetu osobliwości” przygotowanego na Noc Literatury przez Sylwię Chutnik. Teraz polski pisarz powraca do Wrocławia – zafascynowany religią i duchowością sprawia, że stają się one kluczem tegorocznego programu.

Do pełnych niesamowitości światów wybierzemy się dzięki literaturze oraz poprzez klimat odwiedzanych miejsc czytań. Znamy już cztery z nich: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ulicy Braniborskiej, budynki Agencji Mienia Wojskowego przy ulicy Poznańskiej, biurowiec Silver forum przy placu Strzegomskim a także prawdziwe serce osiedla: skwer im. św. o. Damiana de Veuster.

ENL 2024: co już wiemy o programie?

Spośród dziesięciu książek, które pojawią się podczas ENL 2024, nasi goście i gościnie usłyszą utwory w różnorodny sposób nawiązujące do motta tegorocznej edycji: „Wojny bogów”. „Kobiety z Vardø” Kiran Millwood Hargrave to opowieść o procesach mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. W metafizyczną podróż wyruszymy, czytając „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, związanej z Wrocławiem Noblistki. Doskonale dopełni ją eteryczny „Golem” Gustava Meyrinka wielokrotnie porównywany do „Procesu” Franza Kafki.

Jeszcze inne spojrzenie na ludzkie wierzenia i przekonania ukazują „Heretycy” Leonarda Padury – pasjonująca opowieść o ludziach z różnych epok, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, zaś ich marzenia i pragnienia zostają uznane za herezję. Nie zabraknie prozy inspirowanej faktami, jak choćby „Wojna biedaków” – uniwersalna opowieść o radykalizacji i gniewie ludu, za pośrednictwem której Éric Vuillard konfrontuje czytelnika z historią największej niemieckiej wojny antyfeudalnej, która wybuchła w 1524 roku. Inaczej spogląda na historię Andrzej Sapkowski w swoim „Narrenturm”, pierwszym tomie „trylogii husyckiej”. Opisuje epicką podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska ogarniętego wojną religijną z husytyzmem, która kończy się w tytułowej Wieży Głupców, czyli azylu dla obłąkanych, a w zasadzie po prostu myślących inaczej, gdzie spotyka m.in. młodego Kopernika.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Aktualności / Wydarzenia

Dołącz do zespołu Europejskiej Nocy Literatury!

Już 23 sierpnia spotkamy się, aby wysłuchać fragmentów 10 książek wybranych przez Karolinę Sulej. Tymczasem mamy propozycję dla tych, którzy chcą współtworzyć nasze wydarzenie. Europejska Noc Literatury to nie tylko doskonały program i literatura w interpretacji postaci polskiej sceny aktorskiej. To również niesamowita energia, która nie istniałaby, gdyby nie nasi bohaterowie: wolontariusze i wolontariuszki ENL.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.