Menu

Tylko miesiąc do Europejskiej Nocy Literatury! Przedstawiamy kolejnych czytających

Równo za miesiąc odbędzie się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury. Lektury wybrane przez Łukasza Orbitowskiego zabrzmią na wrocławskim Szczepinie w doskonałych interpretacjach zaproszonych osobistości polskiej kultury. Kto w tym roku przeczyta fragmenty książek? Znamy kolejnych artystów, którzy dołączą do Heleny Sujeckiej i Artura Barcisia.

W roli czytającej 24 sierpnia wystąpi Ewa Skibińska, w której dorobku odnajdujemy zarówno role w serialach – takich jak choćby „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, „W głębi lasu” czy „Odwilż” – jak i filmach fabularnych i spektaklach. Równie gorąco cieszymy się, że podczas nocnego spotkania z książką pojawi się Andrzej Mastalerz – aktor znany z różnorodnych i zapadających w pamięci wyrazistych ról, jak choćby te w „Porze na czarownice” (1993), „Zmruż oczy” (2003), „W ciemności” (2011) czy w „Pokłosiu” (2012).

W 10 różnorodnych przestrzeniach wrocławskiego Szczepina zabrzmią fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego. W ubiegłym roku Orbitowski wystąpił jako jeden z czytających prozę zawartą w programie „Gabinetu osobliwości” przygotowanego na Noc Literatury przez Sylwię Chutnik. Teraz polski pisarz powraca do Wrocławia – zafascynowany religią i duchowością sprawia, że stają się one kluczem tegorocznego programu.

Do pełnych niesamowitości światów wybierzemy się dzięki literaturze oraz poprzez klimat odwiedzanych miejsc czytań. Znamy już cztery z nich: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ulicy Braniborskiej, budynki Agencji Mienia Wojskowego przy ulicy Poznańskiej, biurowiec Silver forum przy placu Strzegomskim a także prawdziwe serce osiedla: skwer im. św. o. Damiana de Veuster.

ENL 2024: co już wiemy o programie?

Spośród dziesięciu książek, które pojawią się podczas ENL 2024, nasi goście i gościnie usłyszą utwory w różnorodny sposób nawiązujące do motta tegorocznej edycji: „Wojny bogów”. „Kobiety z Vardø” Kiran Millwood Hargrave to opowieść o procesach mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. W metafizyczną podróż wyruszymy, czytając „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, związanej z Wrocławiem Noblistki. Doskonale dopełni ją eteryczny „Golem” Gustava Meyrinka wielokrotnie porównywany do „Procesu” Franza Kafki.

Jeszcze inne spojrzenie na ludzkie wierzenia i przekonania ukazują „Heretycy” Leonarda Padury – pasjonująca opowieść o ludziach z różnych epok, którzy buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, zaś ich marzenia i pragnienia zostają uznane za herezję. Nie zabraknie prozy inspirowanej faktami, jak choćby „Wojna biedaków” – uniwersalna opowieść o radykalizacji i gniewie ludu, za pośrednictwem której Éric Vuillard konfrontuje czytelnika z historią największej niemieckiej wojny antyfeudalnej, która wybuchła w 1524 roku. Inaczej spogląda na historię Andrzej Sapkowski w swoim „Narrenturm”, pierwszym tomie „trylogii husyckiej”. Opisuje epicką podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska ogarniętego wojną religijną z husytyzmem, która kończy się w tytułowej Wieży Głupców, czyli azylu dla obłąkanych, a w zasadzie po prostu myślących inaczej, gdzie spotyka m.in. młodego Kopernika.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Aktualności / Wydarzenia

Znamy pełny program 13. Europejskiej Nocy Literatury!

Wielkimi krokami zbliża się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury, która tym razem odbędzie się 24 sierpnia 2024 na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.