W listopadzie rusza Wrocławski Program Wydawniczy!

Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: działanie ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nadchodząca odsłona – pierwsza organizowana w całości przez nasz Instytut – przyniesie jednak istotne zmiany, które mają ułatwić wydawcom udział w programie.

Wrocławski Program Wydawniczy działalność rozpoczął w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dotychczas prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, jednak od tego roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury. Cele WPW pozostały jednak niezmienne: jego głównym zadaniem jest wspieranie wydawców podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: mogą być nimi książki poświęcone Wrocławiowi lub regionowi albo prezentujące dowolną dziedzinę twórczości czasopisma o profilu kulturalno-artystycznym.

Nadchodzący nabór wystartuje 1 listopada i potrwa do końca miesiąca

W 2022 roku proces aplikacji po raz pierwszy realizowany będzie całkowicie elektronicznie. Wszystkie wnioski i załączniki złożyć będzie można za pomocą e-formularza, bez konieczności dostarczania organizatorowi fizycznych kopii wymaganych dokumentów.

To jednak nie jedyna zmiana

Do programu od edycji 2022 zostaną włączone również oznaczone numerem ISSN czasopisma wydawane wyłącznie elektronicznie, wzbogacające ofertę kulturalną miasta i regionu, których wydawcy działają we Wrocławiu lub na Dolnym Śląsku. Jeden wydawca będzie mógł złożyć maksymalnie 3 projekty w każdej kategorii (książka lub czasopismo).

Dotychczas w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego ukazało się ponad 100 publikacji książkowych i prasowych, m.in. „Rita Baum”, „Chidusz”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, „Rock we Wrocławiu”, „Sztuka podręczna Wrocławia” czy „Orbis Wratislaviae”. Podczas ostatniej edycji, której laureatów poznaliśmy na początku czerwca, wyróżnionych zostało 14 projektów książek i czasopism, których wydanie dofinansowane zostało łączną kwotą niemal 300 000 złotych. Szczegółowe informacje o laureatach poprzedniego naboru znajdują się TUTAJ

„Będzie Ukraina” – dołącz do artist talka w Recepcji

W najbliższy piątek zapraszamy na artist talk z Antonem Malinovskyim i Margo Reznik. Ukraiński duet podsumuje miesięczną rezydencję „Będzie Ukraina” i zaprezentuje efekty swoich artystycznych działań.

więcej

78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

więcej

Tłumacz PJM już dostępny we Wrocławskim Instytucie Kultury

Od 1 września możecie skorzystać z tłumaczenia na Polski Język Migowy w trakcie wizyty w sekretariacie w Barbarze! Jak to zrobić? Sprawdźcie poniżej.

więcej