Portret Jana Mencwela

W roli głównej: woda w mieście. Jan Mencwel z wykładem w Barbarze

W listopadzie Barbarę odwiedzi Jan Mencwel, animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki “Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.

To już kolejne wydarzenie w jesiennym cyklu spotkań, który zainspirowało hasło tegorocznej, 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury: „TEMAT RZEKA”. W Barbarze płyniemy z rzecznym prądem – przed nami ostatnie z listopadowych spotkań, podczas którego będziemy przyglądać się wodzie i przestrzeni miejskiej. Na wydarzenie zapraszamy też (dzięki wsparciu PFRON w ramach projektu „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucje Kultury”) osoby G/głuche – wydarzenie będzie w całości tłumaczone na Polski Język Migowy!

Przez ostatnie lata można było zauważyć tzw. fenomen unowocześniania rynków polskich miast. Połacie zieleni, chroniące ludzi przed upałami w centrum miasta, brawurowo zostawały wycinane i zastępowane kostka brukową, fontannami i metalowymi ławkami, na których powierzchni temperatura biła rekordowe stopnie.

Woda i betonoza za sobą nie przepadają, z kolei miasto powinno wodę kochać i szanować. Podczas wykładu Jan Mencwel opowie m.in. o:

  • znaczeniu i ról wody dla przestrzeni miejskich oraz ich mieszkańców
  • nadchodzących kryzysach wodnych i formach, jakie mogą one przyjąć
  • naturalnych sposobach na zatrzymywanie wody w miastach
    „Betonoza” to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie. 

Jan Mencwel – polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”, w której z talentem reportażysty i zaangażowaniem aktywisty docieka, dlaczego kolejne drzewa znikają pod betonowymi placami oraz co – nie tylko można, ale trzeba – z tym zrobić. „Betonoza” to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie. 

Kiedy i gdzie się spotykamy?

24 listopada (czwartek), godz. 18:00
przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy. Do zobaczenia w Barbarze!

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej