Portret Jana Mencwela

W roli głównej: woda w mieście. Jan Mencwel z wykładem w Barbarze

W listopadzie Barbarę odwiedzi Jan Mencwel, animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki “Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.

To już kolejne wydarzenie w jesiennym cyklu spotkań, który zainspirowało hasło tegorocznej, 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury: „TEMAT RZEKA”. W Barbarze płyniemy z rzecznym prądem – przed nami ostatnie z listopadowych spotkań, podczas którego będziemy przyglądać się wodzie i przestrzeni miejskiej. Na wydarzenie zapraszamy też (dzięki wsparciu PFRON w ramach projektu „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucje Kultury”) osoby G/głuche – wydarzenie będzie w całości tłumaczone na Polski Język Migowy!

Przez ostatnie lata można było zauważyć tzw. fenomen unowocześniania rynków polskich miast. Połacie zieleni, chroniące ludzi przed upałami w centrum miasta, brawurowo zostawały wycinane i zastępowane kostka brukową, fontannami i metalowymi ławkami, na których powierzchni temperatura biła rekordowe stopnie.

Woda i betonoza za sobą nie przepadają, z kolei miasto powinno wodę kochać i szanować. Podczas wykładu Jan Mencwel opowie m.in. o:

  • znaczeniu i ról wody dla przestrzeni miejskich oraz ich mieszkańców
  • nadchodzących kryzysach wodnych i formach, jakie mogą one przyjąć
  • naturalnych sposobach na zatrzymywanie wody w miastach
    „Betonoza” to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie. 

Jan Mencwel – polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”, w której z talentem reportażysty i zaangażowaniem aktywisty docieka, dlaczego kolejne drzewa znikają pod betonowymi placami oraz co – nie tylko można, ale trzeba – z tym zrobić. „Betonoza” to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie. 

Kiedy i gdzie się spotykamy?

24 listopada (czwartek), godz. 18:00
przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy. Do zobaczenia w Barbarze!

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej