Weź miasto w swoje ręce! Ruszył drugi nabór do Mikrograntów

Jak spędzić lato we Wrocławiu? Najlepiej aktywnie działając na swoim osiedlu! Od 1 do 15 maja trwa drugi nabór do Mikrograntów, w którym możecie zgłosić Wasze propozycje na wakacyjne projekty w mieście!

Plenerowe warsztaty dla sąsiadów z podwórka? Rowerowa wyprawa śladami osiedlowych historii lub cykl zajęć przyrodniczych w parku? Chwilę temu Mikrogranty zakończyły pierwszy w tym roku nabór, ale już nie możemy się doczekać Waszych kolejnych pomysłów na lokalne działania we Wrocławiu!

Jako Wrocławski Instytut Kultury prowadzimy ścieżkę dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność) i grup nieformalnych. Mówiąc w skrócie – dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia! Jeśli szukacie informacji o pozostałych dwóch ścieżkach, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Na Wasze nowe pomysły, które zrealizujemy latem i wczesną jesienią czekać będziemy od 1 do 15 maja. Przed Wami kolejna w tym roku szansa na realizację propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi.

Wasze propozycje możecie zgłaszać przez formularz, który dostępny będzie do 15 maja na stronie www.wroclaw.pl/Mikrogranty/WIK

14 wybranych projektów ogłosimy najpóźniej 6 czerwca. Zwycięskie działania otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Wasze propozycje będziemy wspólnie realizować do 30 września.

Wszystkie informacje niezbędne do udziału w naborze znajdziecie na stronie instytutkultury.pl/mikrogranty

Zróbmy coś razem!

Przez dwa tygodnie będziemy czekać na Wasze propozycje inicjatyw, których celem może być integracja, umożliwienie ciekawego spędzenia wolnego czasu w mieście, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju sąsiedzkie warsztaty w plenerze, wędrówki i wycieczki rowerowe śladami ciekawych historii, tematyczne spotkania lub inne aktywności skierowane do społeczności lokalnej. Najważniejsze, by projekty angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki tej samej ulicy, podwórka i osiedla!

W majowym naborze liczymy przede wszystkim na inicjatywy odbywające się w plenerze

Miejskie skwery, parki, rzeczne wały czy osiedlowe podwórka – z pewnością w waszej okolicy znajdzie się sporo miejsc, w których w wakacje możemy wspólnie spotykać się i działać! Pomysły planujcie w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Pamiętajcie też, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by chcieć działać w jego granicach!

Szukacie inspirujących przykładów działań, które do tej pory udało się zrealizować w ramach Mikrograntów? Zajrzyjcie na naszą archiwalną stronę, by przejrzeć pomysły realizowane w Mikrograntach od 2014 roku!

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami

Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz warto skonsultować się z nami. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo! W trakcie naborów – możecie skonsultować Wasze pomysły telefonicznie i mailowo!

Życzymy Wam powodzenia nie tylko od święta!

Ogólny kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl,
+48 71 712 75 72 

Kontakt do koordynatorek: 
Anna Bieliz: +48 502 824 410, anna.bieliz@instytutkultury.pl 
Barbara Lisik: +48 502 824 330, barbara.lisik@instytutkultury.pl 
Aleksandra Stachura: +48 501 214 914, aleksandra.stachura@instytutkultury.pl 
Agnieszka Wywrot: + 48 607 111 539, agnieszka.wywrot@instytutkultury.pl 

5 maja o godzinie 17:30, zapraszamy Was też na spotkanie informacyjne wszystkich trzech ścieżek Mikrograntów, które odbędzie się na żywo w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Dodatkowo zaplanowaliśmy też webinar pisania projektów, podczas którego krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. Z zapisanymi mailowo osobami (zgłoszenia przesyłajcie na adres mikrogranty@instytutkultury.pl) połączymy się online 10 maja od godziny 17:30. 

Przydatne pliki

Przed zgłoszeniem zapoznajcie się z najważniejszymi dokumentami:
listą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
pdf z regulaminem naboru (skan regulaminu z wszystkimi załącznikami jest tutaj)
spisem kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
listą błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł.
Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj)
wzór umowy, którą podpiszemy z wygranymi;
kryteria oceny komisji;
wzór zgody pełnoletniego opiekuna_ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e.
Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
lista miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy;
poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;
→ nagranie spotkania informacyjnego obejrzycie TUTAJ
→ prezentacja ze spotkania dostępna jest TUTAJ

Do zobaczenia w mieście!

Głodni muzycznych wrażeń? Zameldujcie się w Recepcji!

Klubokawiarnia Recepcja świętuje cztery lata działalności! Oprócz hucznych urodzin, w najbliższych tygodniach przy Ruskiej 46 odbędą się dwa koncerty – jazzowo-punkrockowej grupy Pink Freud oraz wrocławskiego kolektywu Rzecz Jasna.

więcej

Jaki potencjał tkwi we wrocławskich osiedlach?

Poznaliśmy wyniki badań potencjału ośmiu osiedli wchodzących w skład wrocławskiego obszaru rewitalizacji. Zebrane w specjalnym raporcie wnioski pomogą w sformułowaniu celów i narzędzi Gminnego Programu Rewitalizacji.

więcej

W Dniu Sąsiada idziemy na spacer po Świdnickiej

Jak wygląda Opera Wrocławska od kuchni? W której galerii sztuki mieści się miejskie sanatorium? I kto najczęściej jadał w Barbarze, kiedyś kultowej restauracji szybkiej obsługi? 28 maja odkryj z nami sekrety ulicy Świdnickiej na spacerze z okazji Dnia Sąsiada!

więcej