Działaj kulturalnie na osiedlach – weź udział w Sztuce sąsiedztwa!

W sąsiedztwie dobrze się mieszka, spaceruje, ale i tworzy! Dlatego oprócz wciąż trwającego cyklu Sąsiedzkich spacerów, postanowiliśmy zrealizować projekt w kulturalno-społecznym wymiarze. Tak powstała Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych, na które zapraszamy od 8 do 15 października.

Sąsiedzkie kino. Kameralna galeria z pracami mieszkających w okolicy artystów i artystek. Kolektywy i pracownie umożliwiające spotkania osobom uchodźczym i społecznie wykluczonym. Osiedlowy zin wydawany dzięki twórczej zajawce. We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej lokalnych ośrodków sztuki. Miejsc spotkań sąsiadów-artystów i sąsiadek-artystek, dzielących się swoją pasją i ożywiających swoimi działaniami peryferyjne osiedla. 

Sztuka sąsiedztwa jest drogą upowszechniania wiedzy o istniejących inicjatywach około artystycznych, zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta.

To forum, podczas którego osoby działające w wymiarze lokalnym porozmawiają o metodach włączania mieszkańców i mieszkanek do swoich praktyk. Jak stworzyć warunki do rozwijania aktywności twórczej w środowisku sąsiedzkim? Jak zaangażować najbliższe otoczenie? W jaki sposób lokalny wymiar współpracy wpływa na sztukę? Przyjdź po wiedzę i garść inspiracji!

Podczas wydarzenia poznasz przykłady dobrych praktyk z Wrocławia

W siedzibie naszego instytutu – Barbarze – usłyszysz historię powstania osiedlowego nieregularnika Zin Ołbin, dowiesz się, jak ze społecznością lokalną pracuje Drukarnia Otwarta czy zlokalizowana na Hubach Galeria Magiel. Inspiracją będą także inicjatywy z innych miast z Polski i zagranicy. O Notesach z Łukowa opowie pomysłodawczyni projektu, Pamela Bożek, a z Berlina przyjadą członkinie aktywistyczno-artystycznego kolektywu Guerilla Architects. Poza tym, w programie Sztuki sąsiedztwadyskusje, warsztaty oraz wizyty studyjne, będące niepowtarzalną okazją do sprawdzenia, jak na co dzień funkcjonują lokalne projekty kulturalno-społeczne.     

Już działasz lokalnie w obrębie sztuki, ale chcesz się dowiedzieć, jak robią to inni? Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością i potrzebujesz wsparcia? Weź udział w Sztuce sąsiedztwa! Budowanie wspólnoty w oparciu o twórcze działania, to sztuka. Opanuj ją razem z nami 😊

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy, które startują już 7 września!

PROGRAM WYDARZEŃ

8 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Zaproszone projekty:

Zin Ołbin

Osiedlowy nieregularnik artystyczny zainicjowany przez Magdalenę Kreis, który powstaje przy koncepcyjnym i graficznym wsparciu Jerzego Wypycha i Marcina Rosińskiego. Magazyn prezentuje prace (teksty, fotografie, ilustracje, cyfrowe kolaże) twórczyń i twórców mieszkających lub pracujących na Ołbinie.

Drukarnia Otwarta
Działająca od 1980 roku i od 2017 roku prowadzona przez Macieja Zarańskiego, ,,krawca od wizytówek i akcydensów’’. Zamówienia powstają w oparciu o rozmowę i wymianę pomysłów z klientami i klientkami, a przy ich realizacji często pomagają praktykanci z Polski i z zagranicy.

Proces Postaci
Fundacja, której misją jest rozwój społeczny i osobisty człowieka w oparciu o sztukę, pedagogikę teatru oraz nowe media. To ośrodek międzypokoleniowych działań twórczych zlokalizowany na Przedmieściu Oławskim.

Galeria Magiel
Projekt z ośrodkiem na wrocławskich Hubach, prezentujący twórczość osób związanych z osiedlem i wspierający ich rozwój. Miejsce wymiany roślin, lokalnych bazarków i spotkań przy sztuce, które funkcjonuje dzięki zaangażowaniu sąsiadek i sąsiadów.

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej + KDM
Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę współczesną w jej nowych, zaskakujących przejawach. Jego nieodłączną częścią jest projekt o życiu na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, oparty o opowieści i wspomnienia mieszkańców oraz mieszkanek osiedla.

Rewir Twórczy
Ośrodek spotkań lokalnej społeczności osiedla Strachocin- Swojczyce-Wojnów, prowadzony przez aktywistki i artystki związane ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją. Miejsce łączące pracownie dla lokalnych artystów i artystek, strefę warsztatu, kawiarenkę i bibliotekę społeczną oraz kącik coworkingu.

11:45 – 13:00 | Prezentacje | Dobre praktyki w innych miastach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM)

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Zaprezentują się:

Guerilla Architects (Berlin)
Kolektyw poruszający polityczne i prawe kwestie zmarginalizowanych przestrzeni za pomocą projektów artystycznych. Inspiracją dla ich twórczych działań jest aktywny udział w społeczno-przestrzennym rozwoju miasta oraz rozmowy z lokalnym sąsiedztwie.

DOMIE (Poznań)
Miejsce oparte na bliskich relacjach, w którym organizowane są wystawy, koncerty, pokazy filmowe czy warsztaty. To przestrzeń w centrum Poznania, otwarta dla artystów i artystek, studentów i studentek oraz wszystkich osób szukających przestrzeni do twórczej aktywności.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (Lublin)
Projekt społeczny w Lublinie, będący urzeczywistnieniem idei mikro-osiedlowej demokracji. To zaproszenie osób o różnych poglądach i wartościach do współtworzenia przestrzeni mieszkaniowych w oparciu o ich doświadczenia i opowiedziane historie.

Notesy z Łukowa (Łuków)
Mikro-marka introligatorska i projekt partycypacyjny artystki Pameli Bożek realizowany z uchodźczyniami z Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.

13:45 – 15:45 | Moderowana dyskusja ,,Sztuka sąsiedztwa, czyli artystycznie na osiedlach” (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM).

9 października (niedziela)

Wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu.

kliknij, aby sprawdzić szczegóły
Grupa A | 11:00 – 14:00

NOWY ZŁOTY
Nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Artyści i artystki prezentujący swoje prace w ramach projektu są wybierani na podstawie wzajemnej nominacji czy rekomendacji.

Macondo
Organizacja stworzona po to, by dostrzegać marquezowski realizm magiczny w codzienności. Każdego miesiąca w ośrodku fundacji odbywają się warsztaty, wystawy, występy oraz spotkania literackie i podróżnicze. To unikatowa przestrzeń zapewniająca domową, swobodną atmosferę, która sprzyja długim rozmowom i wspólnemu przeżywaniu.

GRUPA B | 11:00 – 14:00

Pracownia Witryna
Studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku, której założyciele – Ania i Michał – regularnie zapraszają do współpracy artystów i artystki. To także przestrzeń warsztatów, wydarzeń kulturalnych oraz sąsiedzkich spotkań.

MiserArt
Strefa kultury poza patosem i etykietą, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia. To przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników, zlokalizowana na wrocławskim Nadodrzu.

12 października (środa), Barbara (Świdnicka 8B)

16:00 – 19:00 | Edyta Ołdak: metody aktywnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

15 października (sobota), Barbara (Świdnicka 8B)

10:00 – 13:00 | Pamela Bożek: Integracja międzykulturowa z wykorzystaniem narzędzi artystycznych

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury. Partnerzy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Convivium Berlin e.V., Fundacja Katarynka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

„Będzie Ukraina” – dołącz do artist talka w Recepcji

W najbliższy piątek zapraszamy na artist talk z Antonem Malinovskyim i Margo Reznik. Ukraiński duet podsumuje miesięczną rezydencję „Będzie Ukraina” i zaprezentuje efekty swoich artystycznych działań.

więcej

78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

więcej

W listopadzie rusza Wrocławski Program Wydawniczy!

Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: działanie ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nadchodząca odsłona – pierwsza organizowana w całości przez nasz Instytut – przyniesie jednak istotne zmiany, które mają ułatwić wydawcom udział w programie.

więcej