Menu

Wieczne efemerydy – niezależne wrocławskie inicjatywy twórcze

Milena Soporowska podsumowuje rezydencję badawczą „Out Of Doors”, w ramach której pod lupę wzięła miejskie inicjatywy wystawiennicze funkcjonujące poza mainstreamowym obiegiem. W opracowaniu znalazły się wywiady z przedstawicielami takich inicjatyw jak m.in. Galeria U Agatki, Muzeum w Podziemiu, NOWY ZŁOTY, Księże w Pełni czy Galeria Nicponiej.

Tak sama rezydentka opowiada o swoje pracy:

– Projekt realizowałam przez wywiady i wizyty studyjne, a jego ukoronowaniem był przyjazd na Wrocław Off Gallery Weekend. Podczas rezydencji poznałam wielu zaangażowanych ludzi, których historie pokazują różne aspekty funkcjonowania (a czasem i obumierania) niezależnych projektów. Znajdującą się w dawnym zakładzie rowerowym Galerię Serwis założył Kolektyw Zbiór – przyjaciele z ASP, którzy początkowo szukali miejsca na pracownię. Sam układ pomieszczeń w lokalu uruchomił coś, co Kinga Gralak (Galeria Serwis) nazwała „instynktem wystawienniczym”. Galeria u Agatki na Tamce powstała jako wynik „fanaberii”, jak opowiada jej założycielka Agata Grzych. Ta „fanaberia” trwa już ponad 6 lat! Podobny stażem, choć o rok młodszy, jest projekt NOWY ZŁOTY Magdaleny Kreis i Yuriy Bileya, dwójki artystów i kuratorów, którzy wystawy organizują w kiosku na Ołbinie. Lokalną przestrzeń aktywizuje Księże w pełni, realizując na Księżu Małym, urokliwym osiedlu z lat 30., serię Wystaw Małych. Niewielkie ekspozycje, ukryte w różnych zakamarkach tej części miasta, pozwalają poznać ją od innej strony. Powstanie galerii Nicponiej jest ściśle związane z przestrzenią strychu, który często dyktuje ostateczny kształt wystawy. Usytuowany w domu na oddalonych od centrum miasta Karłowicach w niczym nie przypomina typowego white cube’a. Muzeum w podziemiu działa bez przestrzeni, jako „idea, która konkretyzuje się  w określonych sytuacjach” – tak określa to jego zespół. Miserart jest z kolei kreatywnym hubem łączącym osoby z doświadczeniem bezdomności, artystów i rzemieślników, a galeria pozostaje otwarta na różne współprace, przyciągając nową publiczność na każdą kolejną wystawę. 

Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją: tutaj

Milena Soporowska – artystka, niezależna kuratorka, dziennikarka i badaczka skupiająca się na relacjach między ezorteryką, codziennościa i popkulturą. Absolwentka historii sztuki w ramach Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (MISH) oraz muzealnictwa na Wydziale Historycznym UW. Uczestniczka  programu mentorskiego Sputnik Photos oraz Jastrzębskiej Szkoły Fotografii i Nikon-NOOR Academy. Nominowana w 2021 roku przez Fotofestiwal jako Future Talent w ramach międzynarodowej platformy Futures Photography. Członkini kolektywu artystek wizualnych Hydroza skupiającego się wokół tematu hydrofeminizmu. W Radiu Kapitał prowadzi swoje autorskie pasmo o szeroko rozumianej ezoteryce “Czeczota” oraz współprowadziła audycję o Tarocie “Tarotiada”. W 2023 założyła własną oddolną przestrzeń galeryjną Windowlicker na Nowym Bazarze Różyckiego w Warszawie, która działa również jako wielofunkcyjny stragan ezoteryczny.


Rezydencja „Out Of Doors” jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa GmbH (Niemcy), Musiktheatertage Wien (Austria), Proto produkciia (Ukraina), Wrocławski Instytut Kultury / AIR Wro (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Aktualności / AIR Wro

BIG CITY LIFE na najbliższe 2 miesiące zagości we Wrocławiu

Nowy międzynarodowy projekt rezydencyjny AIR Wro realizowany jest we współpracy ze słowackim K.A.I.R. (Košice Artist in Residence). Inicjatywa koncentruje się na eksplorowaniu możliwości, jakie oferuje grafika projektowa i warsztatowa, które dzięki swojej uniwersalności mogą skutecznie łączyć odległe środowiska w ramach twórczych aktywności. 

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.