Wiemy, kto otrzyma wsparcie Wrocławskiego Programu Wydawniczego w 2025 roku
Książka poetycka czerpiąca z awangardowych tradycji Wrocławia, zbiór dramatów zgłębiających społeczne niepokoje, zestaw oniryczno-romantycznych opowiadać i wiele, wiele więcej. Poznaliśmy 10 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2025!
Wrocławski Program Wydawniczy swoją działalność rozpoczął w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Do 2021 roku prowadzony był przez Strefę Kultury Wrocław, a od 2022 roku trafił „pod skrzydła” Wrocławskiego Instytutu Kultury. Cele WPW pozostały jednak niezmienne: jego głównym zadaniem jest wspieranie wydawców podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: mogą być nimi książki poświęcone Wrocławiowi lub regionowi albo czasopisma o profilu kulturalno-artystycznym prezentujące dowolną dziedzinę twórczości.
W naborze zgłoszono 15 projektów, 13 przeszło pozytywnie weryfikację formalną i zostało przekazane do oceny ekspertów. 12 projektów uzyskały minimalną wymaganą ilość punktów i przeszły do III etapu oceny. Komisja Naboru zdecydowała o przyznaniu dofinansowania 10 z nich.
Książki
Szymon Bira „5”, wyd. Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – kwota dofinansowania: 15 000 zł
Książka poetycka „5” Szymona Biry to wybór trzydziestu sześciu utworów. Wiersze pisane były przez autora we Wrocławiu w latach 2020-2024. Utwory składające się na tom „5” na bieżąco publikowane były w ogólnopolskiej prasie literackiej i kulturalnej, zarówno na papierze jak i w wersjach internetowych. Tytuł książki to numeryczne nawiązanie do dwóch poprzednich książek poetyckich autora tj. „3,5” (Stowarzyszenie Żywych Poetów, 2015) oraz „1,1” (Convivo, 2021).
Forma wierszy tomu „5” czerpie językowo z awangardowych tradycji literackich Wrocławia, m.in. z poezji Tymoteusza Karpowicza, lakoniczności formy Stanisława Różewicza czy współcześnie, plastyki języka Konrada Góry, ale również z działań wizualno-literackich Stanisława Dróżdża czy Jerzego Rosołowicza.
Marcin Czub „Natura dziury”, wyd. Fundacja Korporacja Ha!art – kwota dofinansowania: 8 700 zł
Książka opisuje losy bezdomnego z wyboru filozofa, którego życie zmienia się po tym, jak zaczyna słuchać audycji radiowej – w jego przekonaniu pochodzącej z odległej o sto lat przyszłości. „Teraźniejsze” poczynania bohatera przeplatają się z zapisami kolejnych odcinków Przekazu z kosmosu. W dalszej części powieści losy autorów audycji przeplatają się z losami głównego bohatera, co prowadzi do dynamicznego i tragicznego finału.
Magdalena Grzesiak „Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych”, wyd. Fundacja Korporacja Ha!art – kwota dofinansowania: 8 350 zł
„Sublimacja” to intrygujący artystycznie, a zarazem psychologicznie tom, składający się z dziesięciu opowiadań, których autorka dokonała złożonego zabiegu przepuszczenia dramatu miłosnego przez pryzmat oniryzmu i groteski. A gdy pada słowo ‘dramat’, to słusznie myślimy o rozpaczy, nieznośnej udręce, cierpieniu. Jak wiadomo, nie ma dobrej konwencji literackiej, pozwalającej oryginalnie i bez banałów mówić o miłosnej traumie, o zranionej dumie i sponiewieranym uczuciu. Tymczasem te krótkie prozy ukazują taką możliwość, bo przenoszą je w inną rzeczywistość, w inny wymiar, wstawiając je w psychodeliczny cudzysłów. Łączy je problematyka ceny psychicznej, jaką przychodzi kobiecie płacić za miłość oraz wysiłek leczenia duchowych okaleczeń po zrujnowanym związku. – prof. Stanisław Bereś
Karol Maliszewski „Grochem o ścianę, skecze narodowe”, wyd. wydawnictwo j, Jacek Bierut – kwota dofinansowania: 15 800 zł
Książka składa się z tekstów pięciu sztuk teatralnych (z których jedna, pt. „Idące”, publikowana była w „Dialogu”, po czym miała premierę czytaną w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym). Wiodącą sztuką, poniekąd określającą charakter całości, jest „Grochem o ścianę”, pokazująca, jak w małych ośrodkach dochodzi do głosu nacjonalizm i jak można mu się przeciwstawić. „Idące” to obraz buntu kobiet, też w perspektywie niewielkiego miasta. „Czwarta siedem” pokazuje manipulowanie poezją i jej młodymi przedstawicielami (w świetle warsztatów odbywających się na głębokiej prowincji. „Gadające głowy” też dotyczą rywalizacji i chęci zdobycia władzy (choćby symbolicznej), rozmaitych turniejów piękności i związanymi z tymi manipulacjami. W „Schronisku” zapisano lęk przed zbliżającą się wojną – niewielka grupa ludzi zamyka się przed światem na odludziu (może właśnie w Sudetach, w pobliżu Borczowa); niestety, przeznaczenie i tam ich dopada.
Rafał Różewicz „Książka”, wyd. wydawnictwo j, Jacek Bierut – kwota dofinansowania: 13 900 zł
Na „Książkę” składa się zbiór wierszy („Żółw gigant i cztery słonie”) i dramat („Uziemieni”). Utwory te są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki wykorzystaniu nadrzędnej i niecodziennej figury Obcego/Kosmity, który przeprowadza nieoczekiwaną inwazję/zamach na nasze myślenie o świecie, jako o miejscu wciąż możliwym do przewidzenia i do przyswojenia. Autor nie tylko mierzy się z globalnymi wyzwaniami, takimi jak: zmiany klimatyczne, wymieranie gatunków, pandemia koronawirusa, wojna, lecz także z wyzwaniami, którym szerzej stawia czoła pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków, wychowane na popkulturze z lat 90. (brak mieszkań, nieosiągalne kredyty, przebodźcowanie, czy uzależnienie od nowych technologii, samotność i pozorna niezależność). Autor podejmuje nowe tematy w swojej twórczości i robi to w całkiem nowym stylu. Jeśli wcześniejsze książki zdradzały fascynację poetyką Mirona Białoszewskiego, tak „Książka” przywołuje na myśl twórczość Grzegorza Wróblewskiego, Czesława Miłosza i Eugene’a Ionesco. Przyziemność zastąpiły abstrakcja i absurd. W naszym świecie nie ma już niczego, co byłoby nie do pomyślenia. Bo dziś wszystko jest możliwe.
Czasopisma
ZAKŁAD.magazyn (3 numery), red. Agnieszka Wolny-Hamkało, Kamil Kawalec, wyd. Towarzystwo Aktywnej Komunikacji – kwota dofinansowania: 17 500 zł
Głównymi założeniami stojącymi za powstaniem magazynu była chęć animacji wrocławskiego środowiska literackiego przez stworzenie soczewki, która we współczesny sposób skupiać będzie nowe głosy w poezji dolnośląskiej oraz rozszczepiać je, konfrontować i zestawiać z tendencjami, jakimi kierują się inne grupy literackie, środowiska poetyckie czy czasopisma internetowe z innych dużych miast. Dodatkowo magazyn stał się przestrzenią wzbogaconą o teksty prozatorskie, dramatyczne oraz dotyczące szeroko pojętej krytyki kultury (teatr, kino, sztuki wizualne). Zakład powstał z misją redystrybucji kapitału symbolicznego, zgromadzonego wokół poszczególnych środowisk artystycznych / poetyckich / naukowych. Magazyn koncentruje się na współpracy i podkreśleniu znaczenia dialogu międzypokoleniowego (od roczników 60′ po pokolenie Z) i środowiskowego, ma eksperymentalny charakter i publikuje treści awangardowe, kampowe, nierzadko prezentując teksty poszukujące nowych środków wyrazu.
nietak!t (3 numery) red. Katarzyna Knychalska, wyd. Fundacja Teatr Nie-Taki – kwota dofinansowania: 49 000 zł
Pismo wyróżnia oryginalna tematyka, nieporuszana w innych wydawnictwach teatralnych. Największą wartością ideową kwartalnika jest jego zainteresowanie obrzeżami teatralnymi, czyli wszystkimi zjawiskami, które nie dają się sklasyfikować w obrębie obowiązującej teatralnej mody i z różnych powodów omijane są w teatrologicznym dyskursie. Jego innowacyjność polega również na poszukiwaniu nowego, nieakademickiego sposobu pisania o teatrze i świeżym kierunku w myśleniu o redagowaniu pisma. Kwartalnik zdobywa coraz szersze kręgi popularności i coraz liczniejsze słowa uznania zarówno w polskim środowisku teatrologicznym, jak i teatralnym.
Rita Baum (4 numery), red. Andrzej Ficowski, wyd. Stowarzyszenie Kultutalno-Artystyczne „Rita Baum” – kwota dofinansowania: 38 500 zł
„Rita Baum” jest czasopismem, w którym prezentowane są różne dziedziny twórczości (literatura, muzyka, sztuki wizualne, fotografia artystyczna, teatr) należące do kultury elitarnej oraz niszowej. W każdym numerze do współpracy zapraszamy specjalistów różnych dziedzin – zarówno debiutujących, jak i zasłużonych pisarzy, poetów, publicystów i artystów.Planowane numery tematyczne na 2024 r.: nr 67: Afektywny; nr 68: Trzecia Kultura; nr 69: Cywilizacja Wyczerpana; nr 70: Wojna. W każdym numerze znajdą się działy: Wrocław/Dolny Śląsk; społeczeństwo; kultura/ filozofia; literatura/poezja i proza; dział krytyki literackiej i teatralnej/recenzje książek (m.in. wydawanych na Dolnym Śląsku); galerie.
Magazyn Literacki Cegła (1 numer), red. Karol Pęcherz, wyd. Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – kwota dofinansowania: 25 000 zł
Misją magazynu jest prezentowanie i popularyzowanie literatury współczesnej, głównie poezji, publikacji autorów uznanych jak i obiecujących debiutantów, wydawanej w wyrafinowanych formach, gdzie inspiracją stają się najnowsze trendy dizajnu, jak również bogata tradycja wydawnicza (użycie czcionek i papieru np z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju) Kolejne numery magazynu wydawane są w odmiennej formie, które podyktowane są różnorodnymi tematami poszczególnych numerów. Trzeba podkreślić, iż Magazyn „Cegła” jest jedynym czasopismem, które podejmuje założony temat numeru na poziomie treści i formy wydawniczej, zbliżając niekiedy czasopismo do formy artystycznego gadżetu, dzięki czemu zainteresowanie magazynem mocno wykracza poza środowiska stricte literackie, promując literaturę współczesną (poezję i prozę) wśród odbiorców, którzy nie mają z nią styczności, lub sięgają rzadko, a poprzez wyjątkową formę często praktyczną (jak np. numer z poezją polsko-czeską wydany na podstawkach od piwa, czy Cegła – gra w karty) jest wykorzystywany w praktyce. Magazyn Cegła w unikatowy sposób i wyróżniający go od innych czasopism, łączy funkcjonalne formy wydawnicze oraz treści literackie, stanowiąc jedno z najciekawszych zjawisk na rynku czasopism w kraju popularyzujących literaturę współczesną oraz wartości związane z liberaturą.
SUDETY Przyroda Kultura Historia (4 numery), red. Romuald M Łuczyński, wyd. Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe – kwota dofinansowania: 40 200 zł
Czasopismo od swojego powstania w 2001 roku prezentuje na łamach artykuły związane z Sudetami, Pogórzem, regionem i jego stolicą – Wrocławiem. To jedyne tego typu czasopismo tak szeroko opisujące (historia, przyroda, kultura, turystyka) region, ukazujące się nadal drukiem i to w całej Polsce.
Wywiady, wieści z regionu, prezentacje tras do wędrówek, recenzje wydarzeń, filmów, płyt, książek. Penetrowanie historii regionu, prezentowanie jej przyrody i kultury. Docieranie do miejsc mniej znanych a atrakcyjnych. Promowanie zdrowego stylu życia i samego regionu.