Menu

Wiosenna Barbara, czyli kwiecień i maj przy Świdnickiej

Wraz z rozkwitającymi roślinami we Wrocławiu, pączkuje nam również ilość wydarzeń w Barbarze. Wiosna to intensywny czas, pełen powrotów do życia po mroźnej zimie, przypominania sobie, co nam sprawia przyjemność i egzekwowania tego w postaci spotkań i warsztatów!

Kwiecień rozpoczęliśmy wykładami Joanny Majczyk na temat lat 50. Sala Kultura pękała w szwach, a my zajmowaliśmy się omawianiem rzeczy ważnych i ważniejszych, czyli tego co się stało z architekturą w tamtych czasach, jak i o słynnych cegłach wywożonych do Warszawy. Jaka była konkluzja? Cóż, aby tego się dowiedzieć, musicie przyjść na kolejne, majowe spotkanie z Joanną Gabiś (11.05), tym razem o latach 60.

20 kwietnia porozmawiamy o wpływie przyrody na opuszczone budowle we Wrocławiu i na świecie, specjalistką w tym temacie będzie Anna Gańko, która poświęciła swoje badania doktorskie procesom ruinacji i zarastania przestrzeni miejskich. Z kolei w sobotę (22 kwietnia) spotkamy się z Łukaszem Iwaniukiem i Tomaszem Trębińskim, miejskim pszczelarzem, by w rodzinnym gronie porozmawiać o tym, co w wielkim mieście porabiają pszczółka i spółka. W maju szykujemy podobne spotkanie dla najmłodszych miłośników przyrody. Tym razem w centrum naszego zainteresowania będą zwierzęta mieszkające w szczelinach – nietoperze, ptactwo i robaczki wszelkiej maści.

Zajrzyj do nas przez okno

Wrocław jest znane jako miasto designu i witryn, dlatego żal byłoby nie poruszyć tego tematu przy okazji zmieniania wizualizacji na Świdnickiej! Obecnie pustą przestrzeń swoją wizją zapełni Anna Woźniakowska – projektantka graficzna, współtwórczyni Pracownia Witryna czyli wrocławskiego studia projektowego oraz pracowni sitodruku. 26 kwietnia porozmawiamy z Anną o pracy artysty oraz tworzeniu projektów dla Instytucji Kultury. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką oraz grafiką we Wrocławiu.

Na wiosnę czekamy też na tyłach Barbary

Już niedługo znajdująca się tam rabatka wystrzeli gamą kolorów i zapachów. To wszystko zasługa  Katarzyny Białej, właścicielki MossMoss, pracowni zieleni we Wrocławiu. Lubimy razem współpracować, a dzięki wskazówkom Kasi, byliśmy w stanie utrzymać nasz cenny ogródek przy życiu! Dlatego zaprosiliśmy ją do stworzenia warsztatu o roślinach „ruderalnych”, czyli tych najbardziej niezrozumiałych i ignorowanych w świecie botanicznych maniaków. Spojrzymy na nie przychylnym okiem, poznamy ich właściwości, znaczenie dla miejskiego ekosystemu, a także spróbujemy odkryć ich piękno. A to wszystko 27 kwietnia!

A co czeka nas w maju?

Na początku miesiąca wypływamy również na bardziej relaksacyjne wody – Iwona Kałuża, którą możecie znać z BWA Wrocław – Galerii Sztuki Współczesnej, zaprasza na wykład o znikających miejscach rekreacji letniej. Zobaczymy wystawę „Kowalscy muszą wypocząć” i podyskutujemy o sposobach odpoczynku rodzimych wrocławian.

Spotkamy się ponownie również z Kasią Bury! 13 maja, podczas warsztatów o projektowaniu wnętrz, rodzice i dzieci będą mogły wspólnie stworzyć własne, małe makiety swojego wymarzonego pokoju. Maj zakończymy z impetem warsztatami…haftu! Olgą Budzan wróci na Świdnicką, by poprowadzić zajęcia z wrocławskimi neonami w roli głównej!

Kliknij tutaj i sprawdź barbarowy plan wydarzeń

Zapraszamy do zapisów i śledzenia naszego profilu na Facebooku!


Warsztaty i wykłady realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

Aktualności / Barbara

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.