Zdjęcie pracy Justyny Adamczyk "Przeszłość nie przemija, bo wiecznie jest tworzona na nowo" w OP ENHEIM.

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” już jest dostępny!

Po krótkiej przerwie z ogromną przyjemnością w końcu możemy napisać: nowy „Niezbędnik” jest już dostępny! Poznajcie czerwcowo-lipcowy numer odświeżonego magazynu o wrocławskiej kulturze.

Od lutego wydawcą „Niezbędnika” jest Wrocławski Instytut Kultury – nowa instytucja, którą możecie poznać lepiej, czytając otwierający to wydanie wywiad z jej dyrektorką, Dominiką Kawalerowicz. Formacyjne dla Instytutu miesiące dla redakcji naszego magazynu oznaczały niemożliwą do uniknięcia przerwę w planie wydawniczym. Czas ten spędziliśmy intensywnie pracując nad nową odsłoną „Niezbędnika”. O jego zawartości i formie dyskutowaliśmy w gronie redakcyjnym, zasięgaliśmy opinii organizatorów i organizatorek wydarzeń kulturalnych, do rozmowy o przyszłym kształcie magazynu zaprosiliśmy też Was – naszych czytelników i nasze czytelniczki. Wynikiem tygodni przygotowań jest właśnie ten numer:

Wersję do pobrania znajdziesz na dole strony

Znajomy, a jednak odmieniony

Znajomy, a jednak odmieniony: niektóre rubryki zniknęły, by zrobić miejsce nowym, inne zostały odświeżone, urosły, zmieniły lokalizację. Największe zmiany zauważycie w kalendarium. Jak dotychczas znaleźć w nim można 100 najciekawszych, odbywających się we Wrocławiu wydarzeń kulturalnych. Nie wszystkie jednak tłumaczone będą na angielski. Do kalendarium anglojęzycznego będą od teraz trafiać tylko te projekty, z których bez żadnych problemów skorzystają obcokrajowcy. Tyle samo wydarzeń, selekcjonowanych według podobnych kryteriów, trafi do kalendarium ukraińskojęzycznego – sekcji skierowanej do największej wrocławskiej mniejszości narodowej.

Spotykać będziemy się nieco rzadziej. Jesteśmy jednak przekonani, że jeśli weźmiecie udział w polecanych przez nas wydarzeniach, wybierzecie się na spacery zaproponowanymi w tym wydaniu trasami i rozwiążecie największą w historii „Niezbędnika” krzyżówkę, dwa miesiące do kolejnego numeru miną w mgnieniu oka!

W międzyczasie zachęcamy też do wypełnienia ankiety, którą znajdziecie na jednej z ostatnich stron. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co zwracać uwagę przy tworzeniu magazynu, by jak najlepiej odpowiadał on na Wasze potrzeby, zainteresowania i oczekiwania.

W czerwcowo-lipcowym wydaniu przygotowaliśmy również spacery po Przedmieściu Świdnickim, dawnym Wrocławiu oraz miejscach, w których dotychczas gościł Przegląd Sztuki Survival. Przedstawiamy Wam plany na nachodzące Święto Podwórka Ruska 46 oraz bogatą historię BWA Wrocław, który świętuje 70-lecie!

W najnowszym „Niezbędniku” nie zabraknie też informacji o letnich festiwalach. Zaglądamy do filmowych Nowych Horyzontów, muzycznego WROsoundu czy niezwykłego WroPRIDE – Wrocławskiego Festiwalu Dumy. Z kolei o nadchodzącej edycji Festiwalu Góry Literatury opowie prezes Fundacji Olgi Tokarczuk – Grzegorz Zygadło.

Dziękujemy, że jesteście. Nieodmiennie: kultura jest w nas!

Zespół Niezbędnych

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w wersji do pobrania na dysk znajdziecie TUTAJ

Regulamin konkursu – krzyżówka neonowa TUTAJ

Open call dla artystów do platformy MagiC Carpets – zgłoś się!

Ruszyliśmy z naborem do bazy europejskiego projektu „MagiC Carpets” – platformy zrzeszającej 16 organizacji kulturalnych z krajów Unii Europejskiej i krajów kandydujących. Na zgłoszenia od początkujących artystów z całej Polski czekamy do 15 lipca.

więcej

Grafikwerkstatt – znamy wyniki 7. naboru

21 czerwca w Wydziale Kultury Urzędu miasta Wrocławia odbyło się posiedzenie jury w ramach naboru na jesienną rezydencję w Grafikwerkstatt w Dreźnie. W jego wyniku wybrana została Anna Chlebowska. Gratulujemy!

więcej

Poznajcie uczestników projektu rezydencyjnego „Będzie Ukraina” 

Już we wrześniu Wrocławski Instytutu Kultury będzie gościć ukraiński duet twórców w ramach programu rezydencyjnego AIR Wro. Temat rezydencji artystycznej odnosi się do możliwych scenariuszy przyszłości Ukrainy.

więcej

W muzycznym rozdwojeniu – koncert Kirszenbaum w Recepcji

Post-rockowe skrzypce, ludowe harmonie i onirycznie poetyckie teksty. Aktualnie trudno wykreować w muzyce coś odrębnego, ale trzeba przyznać, że Kirszenbaum się to udaje. Już 3 lipca w Recepcji możecie usłyszeć ich nastrojowe kompozycje na żywo!

więcej