Wrocławskie Pola Irygacyjne – dołącz do spotkania o wrocławskim cudzie natury!

Kontynuując wątki rzeczne i natury w mieście, w programie Barbary nie mogło zabraknąć dyskusji o wodno-biagiennym, żywym i odporny ekosystemie rozmiarów potrójnego nowojorskiego Central Parku, czyli o Wrocławskich Polach Irygacyjnych.

Właśnie o tym – miejmy nadzieję przyszłym rezerwacie przyrody – rozmawiać będziemy 11 października (wtorek) o godz. 18:00 przy Świdnickiej 8B. Dyskusję o niesamowitym fenomenie przyrodniczym oraz o potrzebie jego ochrony otworzy Katarzyna Roj (BWA Wrocław), a towarzyszyć jej będą: Krystyna Jędrzejewska-Szmek (członkini grupy Zakole), Aleksandra Gierko (architektka krajobrazu), Beata Czyż (ekolożka i ornitolożka) i Wojciech Kaczkowskim (Z-ca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia).

Ponad 1000 hektarów spontanicznej przyrody 

Wrocławskie Pola Irygacyjne to rozległe zielone tereny stworzone przez człowieka w 1881 r. jako główna oczyszczalnia ścieków w Breslau, a do 2015 przetrwały w tej roli dla Wrocławia. Przez 134 lata pełniły rolę oczyszczalni ścieków, ale obecnie mają zupełnie inny potencjał. W związku ze stała obecnością wody, wytworzył się tu unikatowy ekosystem, ornitologiczna perła, dom dla wielu wyjątkowych gatunków zwierząt i roślin.

„Istotą urody pól jest panująca tam pustka. To miejsce, ze względu na swoją specyfikę i dawną funkcję, oparło się presji urbanizacji” – mówi Katarzyna Roj, kuratorka wystawy „Pole regeneracji”, która poprowadzi wtorkową dyskusję w Barbarze na temat przyszłości tej przestrzeni.

Więcej o spotkaniu przeczytasz TUTAJ. Wstęp jest wolny, nie obowiązują zapisy.

Wrocławskie Pola Irygacyjne fot. Kacper Kowalski
Pola Irygacyjne są domem dla ponad 200 gatunków ptaków

Kim są goście wtorkowej dyskusji?

Kuratorka, redaktorka, autorka tekstów. Kierowniczka programowa galerii Dizajn BWA Wrocław. Obecnie prowadzi projekt Żyjnia, czyli przestrzeń społeczną i edukacyjną galerii, która w czasie wolnym od zajęć programowych pełni funkcję dostępnego i darmowego miejskiego sanatorium oraz zajmuje się zagadnieniem regeneracji w aktywnościach projektowych. Kuratorka projektu „Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne” – prowadząca naszą dyskusję – Kasia Roj.

Artystka i biolożka, specjalistka relacji międzygatunkowych, członkini grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot – Krystyna Jędrzejewska-Szmek.

Architektka krajobrazu ze stopniem doktora, badaczka architektury i urbanistyki, skupiająca się na zagadnieniach modelowania mikroklimatu z użyciem błękitnej i zielonej infrastruktury – Aleksandra Gierko.

Ekolożka, ornitolożka, specjalistka wokół badań ekologii ptaków terenów wodnych i podmokłych. Członkini Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego, z którym w 2013 roku złożyła wniosek o rezerwat na polach irygacyjnych, współautorka raportu o tym miejscu z roku 2019, prowadzi profil Wrocławskie Pola Irygacyjne – Beata Czyż.

Absolwent Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się zarządzaniem, planowaniem, budową, remontami i eksploatacją infrastruktury podziemnej Wrocławia tj. Systemami zaopatrzenia w wodę, odbioru i oczyszczania ścieków. Z-ca Dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju – Wojciech Kaczkowski.

11.10, 18:00 | „Ponad 1000 hektarów spontanicznej przyrody” – dyskusja o Wrocławskich Polach Irygacyjnych w Barbarze (przy Świdnickiej 8b) | wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia TUTAJ

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej