Co, kto i gdzie, czyli podsumowujemy liczby wrześniowego naboru do Mikrograntów

Komisje dzielnie oceniają wasze zgłoszenia w ścieżce Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych, a my już 7 października poznamy wybraną przez nie 12-stkę! Zanim to nastąpi - sprawdźcie podsumowanie liczbowe ostatniego w tym roku naboru!

Pierwsze dwa tygodnie września upłynęły nam na zbieraniu waszych propozycji na jesienne działania w mieście. Za nami sporo konsultacji (telefonicznych, mailowych i na żywo) i parę pracowitych spotkań. Do 15 września czekaliśmy na zgłoszenia, które tradycyjnie mogliście planować w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Ostatecznie w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych otrzymaliśmy od was aż 78 pomysłów na jesień w mieście. Obecnie trwa kolejny etap oceny – cztery komisje już niedługo będą gotowe, by ogłosić światu wybrane przez siebie działania. 7 października poznamy efekty ich pracy!

Kto ocenia Wasze pomysły? Komisje poznać możecie TUTAJ

Wrześniowy nabór w liczbach

Również i tym razem przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek, choć liczbowo dawno nie było tak blisko siebie. 46 projektów zgłosiły do nas osoby fizyczne, a 32 propozycje otrzymaliśmy od grup nieformalnych. Kolejny raz pojawiło się sporo nowych osób, które chcą działać razem z nami, a także byli uczestnicy i uczestniczki mikrograntowych wydarzeń. Co istotne, wiele osób, które złożyły swój pierwszy projekt do programu, niedawno sprowadziło się do Wrocławia. Cieszymy się, że jesteście tu z nami!


Jesienią – co nie może dziwić – w dużo mniejszym stopniu niż w majowym naborze zgłaszaliście propozycje działań w plenerze. Jednak mimo tego, 26% inicjatyw zakłada wykorzystanie infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – chłodniejsze dni nie są wam straszne!

Smutniejsza statystyka widoczna jest przy dyskwalifikacjach

Spośród wszystkich 78 zgłoszonych pomysłów, aż 21 zostało wykluczonych za błędy formalne, które wynikały najczęściej z niedokładnego zapoznania się z regulaminem naboru. Przede wszystkim listą kosztów kwalifikowalnych (pojawiały się np. koszty niemożliwych do pokrycia nagród czy materiałów i sprzętów niezużywalnych) i listą możliwych wykluczeń (wydarzenia jednodniowe i jednorazowe, czy skoncentrowanie działań na zamkniętej grupie odbiorców i odbiorczyń). Dlatego ponownie przypominamy – przed wysłaniem wniosku skonsultujcie się z nami!

Część inicjatorów i inicjatorek na etapie weryfikacji wyjaśniło wątpliwe koszty i sformułowania. Dzięki temu do kolejnego etapu ostatecznie trafiło 57 pomysłów.

Zajrzymy teraz na mapę miasta

Po raz drugi w tym roku najwięcej pomysłów, bo 25, pojawiło się na Krzykach. Zaraz za nimi z wynikiem 21 projektów jest Śródmieście oraz dawna dzielnica Fabryczna, która zdecydowanie poprawiła wynik z poprzedniego naboru – brawo Wy! Nieco w tyle ze stabilnym wynikiem 12 zgłoszeń jest nasz czwarty rejon – Psie Pole. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku północ Wrocławia z jeszcze większą chęcią będzie zgłaszała swoje propozycje!

Kliknij w mapę, aby ją powiększyć

Wśród osiedli widzimy wyraźnych liderów. Po 8 pomysłów zakłada działania na Nadodrzu, Ołbinie i na części Wielkiej Wyspy, czyli osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Zaraz za nimi jest sąsiadujący Plac Grunwaldzki (7 projektów) i Brochów, na którym zaproponowaliście 6 inicjatyw. Mamy też zgłoszenia wśród debiutantów lub dawno przez nas nieodwiedzanych miejsc. Bieńkowice, Rędzin, Sołtysowice, Lipa Piotrowska i Widawa – super, że chcecie działać razem z nami!

Ostatecznie do oceny komisji trafiło po 17 projektów z Krzyków i Śródmieścia, 15 z Fabrycznej i 8 z Psiego Pola.

Co chcecie robić jesienią w mieście?

Pod kątem zaproponowanych tematów widzimy bardzo dużą różnorodność. Wiele propozycji odnosi się do sąsiedzkiej integracji przy różnego rodzaju aktywnościach artystycznych (np. śpiewanie, malowanie, rękodzieło, fotografia), a także są nakierowane na poznawanie lokalnej sceny kulturalnej. Pojawiły się tez pomysły na aktywne spędzanie czasu w plenerze. Zaproponowaliście piesze wycieczki śladami rozmaitych ciekawostek osiedlowych, a także sportowe i rekreacyjne aktywności pod chmurką. Nie zabrakło też inicjatyw stawiających na pierwszym planie zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Widzimy też dużą chęć włączania w inicjatywy osób z doświadczeniem migracyjnym i/lub uchodźczym, i to nie tylko z Ukrainy – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych.

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Zwycięskich 12 działań będziemy wspólnie realizować do połowy grudnia.

Więcej o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki naboru (7 października) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów.

Do zobaczenia w mieście!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej