Menu

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy 11 czerwca!  


Drugi w 2024 roku nabór na sąsiedzkie projekty właśnie się zakończył – do systemu napłynęło sporo wniosków, które już na pierwszy rzut oka mienią się różnorodnością. Do realizacji przejdzie 14 z 68 złożonych inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, nad którą pieczę sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. Jak w każdym naborze, wydarzenia planowane są na jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu. Jak spędzimy czas na osiedlach? Poznamy się podczas twórczych, międzykulturowych warsztatów, pospacerujemy po zielonych zakamarkach miasta, a może wspólnie ugotujemy regionalne potrawy? Projekty, które będą realizowane od końca czerwca do połowy września, ogłosimy 11 czerwca!  

Kto i jak oceni Wasze pomysły?  
W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie projekty: 

Absolwentka komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim i magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej obszar działania obejmuje szeroki zakres dziedzin – od edycji zdjęć i montażu filmowego, po fotografię i aktywizm ekologiczny. Pracowała przy komunikowaniu działań instytucji artystycznych, galerii sztuki i festiwali filmowych, takich jak HER Docs, OP ENHEIM i Tydzień Filmu Niemieckiego. Angażuje się także w kolektywie Inseparate Films, gdzie eksperymentuje z formą i treścią filmową oraz współpracuje z berlińskim new visions, gdzie zajmuje się komunikacją medialną i wizualną stowarzyszenia. Obecnie skupia się na produkcji filmu dokumentalnego, kontynuując swoje zaangażowanie w kwestie społeczne i środowiskowe.  

Filolożka z wykształcenia. Po studiach, przez 9 lat udzielała się w lokalnej niepaństwowej „„Brzeskiej gazecie” w Białorusi, gdzie przeszła ścieżkę kariery od reporterki do zastępczyni redaktora naczelnego. Obecnie redakcja ta działa na wygnaniu. W latach 2017-18 stypendystka polsko-amerykańskiego Programu Stypendialnego im. L. Kirklanda, realizowanego we Wrocławiu. Ukończyła również studia podyplomowe z Public Relation” na kierunku Komunikacja społeczna i dziennikarstwo Uniwersytetu Wrocławskiego oraz rozpoczęła Interdyscyplinarne Studia Europejskie II stopnia w Centrum Studiów Niemieckich im. W. Brandta.  Od 2021 roku pracuje jako specjalistka projektu WroMigrant we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Jest zaangażowana w działania wspólnoty białoruskiej w Polsce, przede wszystkim uczy polskiego i wspiera osoby represjonowane przez reżim na Białorusi.  Miłośniczka psów, roślin oraz filmów dokumentalnych. 

Pozostała czwórka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów Wrocławia w następującym składzie:   

Joginka, miłośniczka psów i spacerów po wrocławskich ulicach. Na co dzień prowadzi zajęcia z hatha jogi i relaksacji dla dorosłych i dzieci. Wolny czas spędza w otoczeniu przyrody na rowerze, w swoim ogrodzie lub na spacerach z psem Golden Retrieverem. W zeszłym roku realizowała swój pierwszy Mikrogrant „Poznaj lokalną przyrodę! Spacerowym szlakiem przez Żerniki”, w którym z powodzeniem zaprosiła sąsiadów i sąsiadki tej zielonej części Fabrycznej, na spacery nordic walking oraz piknik popularyzujący ekologię i zamiłowanie do przyrody. Obecnie związana zawodowo z Centrum Kultury Nowy Pafawag. 

Z zawodu pedagożka, nauczycielka, socjoterapeutka, marketingowczyni, florystka, dietetyczka i psychodietetyczka. Instruktorka slow joggingu, nordic walking i biegania. Z pasji twórczyni warsztatów artystycznych, florystycznych, kulinarnych, ekologicznych a także gier terenowych, podchodów, escape roomów. Współorganizatorka akcji charytatywnych, osiedlowych kiermaszów świątecznych, osiedlowych sztabów WOŚP, akcji sprzątania okolicy, bookcrossingu, swapów (wymiany ubrań), osiedlowych wydarzeń w ramach Nocy Muzeów, Festiwalu Krasnoludków oraz Dni Seniora. Od ponad 25 lat związana z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, od 15 lat z Dolnośląskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji oraz Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespołem Pieśni i Tańca Wrocław, od ponad 5 współtwórczyni fundacji Sóweczka Wspieranie i Rozwój Edukacji, od stycznia współtwórczyni działań nowego Centrum Aktywności Lokalnej na Wojszycach. Nominowana do tytułu Wrocławianki Roku w kategorii działalność społeczna i edukacyjna w latach 2022 i 2023. Od wielu lat animatorka działań lokalnych najpierw na Gaju, od niedawna na Wojszycach. Ukończyła Wrocławską Akademię Lokalnych Liderów, która dodała jej nie tylko wiedzy, ale i skrzydeł.  

Koordynuje organizację konsultacji społecznych we Wrocławiu i prowadzi spotkania konsultacyjne na całym Dolnym Śląsku. Osią jego działań jest edukacja obywatelska i partycypacja społeczna. Z wykształcenia filozof i kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Ma doświadczenie w pozyskiwaniu grantów. Przewodniczący Rady Osiedla, na którym mieszka. Prezes Zarządu w Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. Buduje środowisko wrocławskich NGO-sów.   

Projektantka ceramiki, badaczka. Działa w nurcie designu zrównoważonego i zaangażowanego społecznie. W ramach studiów doktoranckich na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych bada kierunki rozwoju sposobów odżywiania się człowieka w przyszłości. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Finalistka międzynarodowego konkursu makeme! 2015, Young Design 2016 oraz Electrolux Design Lab 2016. Kuratorka wystaw planT i Craft Lab 3D wyprodukowanych w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Od kilku lat pracuje głównie z materiałami ceramicznymi, doskonaląc swoje umiejętności m.in. pod okiem Marka Cecuły w Ćmielów Design Studio, w berlińskiej pracowni Manufactory i podczas kursu mistrzowskiego z Johnem Colbeckiem w Toskanii. W 2022 roku na wrocławskim Ołbinie powołała do życia pracownię ceramiczną La Loba Design Lab, w której tworzy autorskie naczynia i prowadzi warsztaty. 

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji. 

Osoby i grupy realizujące swoje pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Dziękujemy za wszystkie pomysły! Powodzenia i do zobaczenia w mieście!  

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.