Menu

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy 11 czerwca!  


Drugi w 2024 roku nabór na sąsiedzkie projekty właśnie się zakończył – do systemu napłynęło sporo wniosków, które już na pierwszy rzut oka mienią się różnorodnością. Do realizacji przejdzie 14 z 68 złożonych inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, nad którą pieczę sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. Jak w każdym naborze, wydarzenia planowane są na jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu. Jak spędzimy czas na osiedlach? Poznamy się podczas twórczych, międzykulturowych warsztatów, pospacerujemy po zielonych zakamarkach miasta, a może wspólnie ugotujemy regionalne potrawy? Projekty, które będą realizowane od końca czerwca do połowy września, ogłosimy 11 czerwca!  

Kto i jak oceni Wasze pomysły?  
W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie projekty: 

Absolwentka komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim i magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej obszar działania obejmuje szeroki zakres dziedzin – od edycji zdjęć i montażu filmowego, po fotografię i aktywizm ekologiczny. Pracowała przy komunikowaniu działań instytucji artystycznych, galerii sztuki i festiwali filmowych, takich jak HER Docs, OP ENHEIM i Tydzień Filmu Niemieckiego. Angażuje się także w kolektywie Inseparate Films, gdzie eksperymentuje z formą i treścią filmową oraz współpracuje z berlińskim new visions, gdzie zajmuje się komunikacją medialną i wizualną stowarzyszenia. Obecnie skupia się na produkcji filmu dokumentalnego, kontynuując swoje zaangażowanie w kwestie społeczne i środowiskowe.  

Filolożka z wykształcenia. Po studiach, przez 9 lat udzielała się w lokalnej niepaństwowej „„Brzeskiej gazecie” w Białorusi, gdzie przeszła ścieżkę kariery od reporterki do zastępczyni redaktora naczelnego. Obecnie redakcja ta działa na wygnaniu. W latach 2017-18 stypendystka polsko-amerykańskiego Programu Stypendialnego im. L. Kirklanda, realizowanego we Wrocławiu. Ukończyła również studia podyplomowe z Public Relation” na kierunku Komunikacja społeczna i dziennikarstwo Uniwersytetu Wrocławskiego oraz rozpoczęła Interdyscyplinarne Studia Europejskie II stopnia w Centrum Studiów Niemieckich im. W. Brandta.  Od 2021 roku pracuje jako specjalistka projektu WroMigrant we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Jest zaangażowana w działania wspólnoty białoruskiej w Polsce, przede wszystkim uczy polskiego i wspiera osoby represjonowane przez reżim na Białorusi.  Miłośniczka psów, roślin oraz filmów dokumentalnych. 

Pozostała czwórka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów Wrocławia w następującym składzie:   

Joginka, miłośniczka psów i spacerów po wrocławskich ulicach. Na co dzień prowadzi zajęcia z hatha jogi i relaksacji dla dorosłych i dzieci. Wolny czas spędza w otoczeniu przyrody na rowerze, w swoim ogrodzie lub na spacerach z psem Golden Retrieverem. W zeszłym roku realizowała swój pierwszy Mikrogrant „Poznaj lokalną przyrodę! Spacerowym szlakiem przez Żerniki”, w którym z powodzeniem zaprosiła sąsiadów i sąsiadki tej zielonej części Fabrycznej, na spacery nordic walking oraz piknik popularyzujący ekologię i zamiłowanie do przyrody. Obecnie związana zawodowo z Centrum Kultury Nowy Pafawag. 

Z zawodu pedagożka, nauczycielka, socjoterapeutka, marketingowczyni, florystka, dietetyczka i psychodietetyczka. Instruktorka slow joggingu, nordic walking i biegania. Z pasji twórczyni warsztatów artystycznych, florystycznych, kulinarnych, ekologicznych a także gier terenowych, podchodów, escape roomów. Współorganizatorka akcji charytatywnych, osiedlowych kiermaszów świątecznych, osiedlowych sztabów WOŚP, akcji sprzątania okolicy, bookcrossingu, swapów (wymiany ubrań), osiedlowych wydarzeń w ramach Nocy Muzeów, Festiwalu Krasnoludków oraz Dni Seniora. Od ponad 25 lat związana z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, od 15 lat z Dolnośląskim Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji oraz Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespołem Pieśni i Tańca Wrocław, od ponad 5 współtwórczyni fundacji Sóweczka Wspieranie i Rozwój Edukacji, od stycznia współtwórczyni działań nowego Centrum Aktywności Lokalnej na Wojszycach. Nominowana do tytułu Wrocławianki Roku w kategorii działalność społeczna i edukacyjna w latach 2022 i 2023. Od wielu lat animatorka działań lokalnych najpierw na Gaju, od niedawna na Wojszycach. Ukończyła Wrocławską Akademię Lokalnych Liderów, która dodała jej nie tylko wiedzy, ale i skrzydeł.  

Koordynuje organizację konsultacji społecznych we Wrocławiu i prowadzi spotkania konsultacyjne na całym Dolnym Śląsku. Osią jego działań jest edukacja obywatelska i partycypacja społeczna. Z wykształcenia filozof i kulturoznawca, animator i menadżer kultury. Ma doświadczenie w pozyskiwaniu grantów. Przewodniczący Rady Osiedla, na którym mieszka. Prezes Zarządu w Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. Buduje środowisko wrocławskich NGO-sów.   

Projektantka ceramiki, badaczka. Działa w nurcie designu zrównoważonego i zaangażowanego społecznie. W ramach studiów doktoranckich na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych bada kierunki rozwoju sposobów odżywiania się człowieka w przyszłości. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Finalistka międzynarodowego konkursu makeme! 2015, Young Design 2016 oraz Electrolux Design Lab 2016. Kuratorka wystaw planT i Craft Lab 3D wyprodukowanych w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Od kilku lat pracuje głównie z materiałami ceramicznymi, doskonaląc swoje umiejętności m.in. pod okiem Marka Cecuły w Ćmielów Design Studio, w berlińskiej pracowni Manufactory i podczas kursu mistrzowskiego z Johnem Colbeckiem w Toskanii. W 2022 roku na wrocławskim Ołbinie powołała do życia pracownię ceramiczną La Loba Design Lab, w której tworzy autorskie naczynia i prowadzi warsztaty. 

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji. 

Osoby i grupy realizujące swoje pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Dziękujemy za wszystkie pomysły! Powodzenia i do zobaczenia w mieście!  

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki wrześniowego naboru do Mikrograntów!  

Międzypokoleniowe warsztaty z ziołolecznictwa i rękodzieła, zajęcia z improwizacji kabaretowej i rozmaite spotkania dbające o nasz dobrostan. Tego sezonu czeka nas we Wrocławiu wiele wartościowych, różnorodnych wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy i mieszkanki zdobędą nowe umiejętności, wiedzę i pogłębią sąsiedzkie relacje!  

Wrześniowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich inicjatyw wyłonionych spośród 61 nadesłanych wniosków, przyjrzyjmy się statystyce. Najaktywniejsze osiedla, najczęstsze błędy formalne i Wasze pomysły na spędzanie jesieni w mieście – analizujemy liczby ostatniego w tym roku naboru do Mikrograntów.   

61 pomysłów na jesienne wydarzenia w mieście!  

Zamykamy trzeci w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne propozycje lokalnych, integrujących spotkań, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy już 8 października! 

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.