Kolejna szansa dla wydawców! Startuje nabór dodatkowy do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2025
Startuje nabór dodatkowy do edycji 2025 Wrocławskiego Programu Wydawniczego. O finansowe wsparcie mogą się starać wydawcy publikujący niekomercyjnych książki lub czasopisma związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Wnioski można składać do 25 kwietnia!
To już kolejna okazja na zdobycie dofinansowania podczas tej edycji Wrocławskiego Programu Wydawniczego – w wyniku zorganizowanego pod koniec 2024 roku naboru podstawowego wsparcie o wysokości ponad 230 tysięcy złotych otrzymały publikacje 4 książek i 5 czasopism. Wśród nich znalazły się: poetycki tom czerpiący z wrocławskich tradycji awangardowych („5” Szymona Biry), filozoficzno-futurystyczna opowieść o mężczyźnie, którego życie zmienia tajemnicza audycja z przyszłości („Natura dziury” Marcina Czuba) czy zbiór onirycznych opowiadań o kobiecej traumie („Sublimacja. Dziesięć krótkich historii sennych” Magdaleny Grzesiak). Dofinansowanie otrzymało też wydanie pięciu dramatów Karola Maliszewskiego, mierzących się ze społecznymi lękami współczesnej Polski („Grochem o ścianę, skecze narodowe”) oraz stworzona przez Rafała Różewicza poetycko-dramatyczna wizja współczesności widzianej oczami „Obcego” („Książka”). Czasopismami, które podczas ostatniego naboru zakwalifikowały się do Wrocławskiego Programu Wydawniczego, są: „ZAKŁAD.magazyn”, „nietak!t”, „Rita Baum”, „Magazyn Literacki Cegła” i „SUDETY Przyroda Kultura Historia”.
Dodatkowa szansa, by zgłosić się do programu, wystartowała dzisiaj i potrwa do 25 kwietnia. Podobnie jak wcześniej nabór realizowany jest całkowicie elektronicznie: wszystkie wnioski i załączniki złożyć można za pomocą e-formularza. Przejdź do strony naborowej, by poznać szczegóły.



Cele WPW pozostały niezmienne: jego głównym zadaniem jest wsparcie finansowe (w formie koedycji) wydawców reprezentujących autorów bądź podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Jeśli chodzi o książki, to poprzez program wspierane są wartościowe publikacje literackie, które nie mieszczą się w ramach rynku komercyjnego. Ocenie podlegają m.in. walory artystyczne, poznawcze i społeczne, powiązanie tematyki z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem, doświadczenie wydawcy, plan promocji i dystrybucji, a także wykorzystanie nowych technologii (np. e-booki, audiobooki). Co do czasopism, program wspiera periodyki o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujące różne dziedziny twórczości i promujące dyskurs krytyczny, wzbogacające ofertę kulturalną Wrocławia. Oceniane są m.in. różnorodność tematów, wartość merytoryczna, powiązanie z Dolnym Śląskiem, jakość edytorska, doświadczenie wydawcy oraz plan dystrybucji.
Jeden wydawca może złożyć maksymalnie 3 projekty w każdej kategorii (książka lub czasopismo). Program zaprasza nie tylko wydawców tradycyjnej prasy, ale i oznaczonej numerem ISSN prasy elektronicznej.
Macie pytania? Dla zainteresowanych przewidziano konsultacje wniosków, które odbędą się 11 kwietnia między 16:00 a 18:00 w klubokawiarni Barbara przy ul. Świdnickiej 8b. Możliwe są również konsultacje telefoniczne po wcześniejszym umówieniu się mailowo pod adresem: agnieszka.marcinowska@instytutkultury.pl.