Menu

Nadchodzą WOJNY BOGÓW! Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024

Za niecałe trzy miesiące wybierzemy się na Szczepin, aby wysłuchać literatury wybranej przez… Łukasza Orbitowskiego! Polski pisarz podczas ubiegłej edycji Europejskiej Nocy Literatury wystąpił w nieco odmiennej niż zwykle roli – jako jeden z czytających europejską prozę. W tym roku przejmie stery i poprowadzi Europejską Noc Literatury pod hasłem „WOJNY BOGÓW”. Program będzie oscylował wokół różnych form duchowości.

Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu – wyjaśnia temat kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. – Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie. „WOJNY BOGÓW” rozegrają się dzięki literaturze, której fragmenty usłyszymy 24 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Szczepina. Poznaliśmy już dwie pierwsze lokalizacje tegorocznych czytań: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej, a także prawdziwe serce osiedla, skwer im. św. o. Damiana de Veuster. Poznaliśmy również pierwsze książki, które przeniosą nas do pełnych niesamowitości światów.

W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, 2014). Pisana przez blisko 7 lat powieść historyczno-metafizyczna noblistki uhonorowana została w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (przekł. J. Polak, Znak Literanova, 2020) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.

Więcej o kuratorze ENL 2024

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) to polski pisarz i publicysta, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za swój właściwy debiut literacki uważa powiadanie „Diabeł na Jabol Hill” („Science Fiction” 2001 nr 1). U progu swojej drogi twórczej Orbitowski kojarzony był przede wszystkim z powieścią grozy i fantastyką. Felietony i recenzje pisał dla m.in. „Przekroju”, „Nowej Fantastyki”, „Gazety Wyborczej”. Współpracował z TVP Kultura prowadząc program „Dezerterzy”. Jest również laureatem Paszportu „Polityki” 2015 za książkę „Inna dusza” (2015) oraz nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadania (w duecie z M. Cetnarowskim, 2018) . Pozostałe ważniejsze dzieła pisarza to: „Tracę ciepło” (2007), „Święty Wrocław” (2009), a także „Szczęśliwa ziemia” (2013).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Aktualności / Wydarzenia

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

Święto Podwórka Ruska 46 

Wystawy i warsztaty, wieczorne koncerty i zjawiskowy drag queens show, kiermasz i długie, sąsiedzkie rozmowy – 21 i 22 czerwca zapraszamy na kolejną odsłonę Święta Podwórka! 

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.