Menu

Podsumowanie roku 2023: WYDARZENIA

Całkiem nowe cykle tematyczne, dziesiątki spotkań, dyskusji, spacerów, wreszcie – trzecia lokalizacja w sieci miejsc Wrocławskiego Instytutu Kultury. Rok 2023 obfitował w wydarzenia – pojawialiście i pojawiałyście się na nich tłumnie, mamy więc nadzieję, że udało nam się zaspokoić Wasze kulturalne apetyty! 
Co w mieście znika, a co się pojawia?

W naszej głównej siedzibie, Barbarze, rok 2024 był przede wszystkim rokiem architektury i szeroko rozumianej miejskości. Serią spotkań z ekspertami i ekspertkami rzuciliśmy światło na „Znikające miasto” podczas wydarzeń, uczestnicy wymieniali się wiedzą oraz doświadczeniami dotyczącymi stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Program cyklu otworzyły warsztaty Michała Dudy i Mikołaja Smoleńskiego, podczas których wypracowywano wizje przyszłości dla ikonicznych, choć często pechowych wrocławskich budowli. Niemal równocześnie wystartowała seria wykładów o Wrocławiu w kolejnych dekadach premierową opowieść, o latach 40. XX wieku, snuł Maciej Wlazło, (znany też w internecie jako Beard of Breslau). W 2023 roku mogliśmy w Barbarze posłuchać też m.in. Joanny Majczyk, Iwony Kałuży, Adama Pacholaka, Anki Bieliz, Tomasza Sielickiego, Anny Lewińskiej i wielu innych specjalistek oraz specjalistów z różnych dziedzin. W przypadku niektórych spotkań nie ograniczaliśmy się tylko do słuchania, ale z naszymi gośćmi czy gościniami ruszyliśmy w miasto Tomasz Sielicki zabrał nas np. na eksploracje dawnych torowisk Wrocławia.

Motyw przewodni programu Barbary stał się też inspiracją dla galerii w witrynie wyglądającej na ulicę Świdnicką przeszklona elewacja naszej siedziby już od przeszło roku prezentuje twórczość wrocławskich projektantów i projektantek graficznych. W tym roku pokazywaliśmy na niej projekty Anny Woźniakowskiej, Pawła Szlotawy i Joanny Gniady, a wszystkie one na różny sposób zabierały przechodniów do „Znikającego miasta”. Jednak nie samym znikaniem żyje człowiek poza spotkaniami w ramach szalenie popularnego miejskiego cyklu udało nam się wprowadzić Was także w tajniki haftowania, ilustracji i kolażu. W czasie wakacji braliście udział w kreatywnych koloniach, tutorkami których były hafciarka Olga Budzan oraz ilustratorki Zuza Tokarska i Aleksandra Abramik.

Na początku października w Barbarze pojawił się też nowy element, pogłębiający dostępność jej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami: komfortka, czyli pomieszczenia, w którym niepełnosprawni goście i gościnie w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. W ten sposób WIK stał się pierwszą dolnośląską instytucją kulturalną dołączającą do ogólnopolskiej akcji społecznej „Przewijamy Polskę”.

Podczas gdy w Barbarze zajmowaliśmy się tym, co znika, 1 stycznia w strukturze Instytutu pojawiła się nowa, świetna przestrzeń – na początku 2023 roku nasza instytucja połączyła siły z położonym przy placu świętego Macieja Klubem pod Kolumnami. Pierwszą połowę roku poświęciliśmy na gruntowne badania potrzeb (o czym przeczytacie w podsumowaniu obszaru „Kompetencje i badania”), latem wzięliśmy urlop na remont, a jesienią 27 października zaprosiliśmy nadodrzan i nadodrzanki, wrocławianki i wrocławian na reotwarcie Klubu pod Kolumnami. 

Stali bywalcy znajdą w programie swoje ulubione wydarzenia ale „Kolumny” otworzyły się też na nowe! W grafiku wydarzeń pojawiły się m.in. spektakle komediowe grupy Improwizowane Poniedziałki, Klub Sympatyka Kamienicy i cotygodniowe Figle Migle, czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi. Pokazywane w Klubie wystawy mają teraz wyraźny sznyt skupiają się na prezentacji lokalnych ilustratorów i rysowniczek (bohaterką pierwszej prezentacji była Gosia Herba ze swoim cyklem „Lodorosty i bluszczary”). To połączenie tradycji i współczesności dobrze widoczne jest też w odświeżonym wnętrzu Klubu: wystrój inspirowany jest dizajnem połowy zeszłego wieku, nawiązując sześciu dekad klubowej historii.

Koledzy i koleżanki z podwórka

Nasza trzecia lokalizacja położona jest w przy neonowym podwórku Ruska 46. Klubokawiarnię Recepcja wypełniała w tym roku m.in. muzyka elektroniczna, hip-hop czy połamany jazz. Ośmiokrotnie gościliśmy na swojej scenie koncerty młodych, eksperymentujących muzyków i muzyczek: począwszy od ukraińskiego zespołu Junket, przez Franka Warzywa & Młodego Buddę, aż po wrocławski zespół Sneaky Jesus. Poza występami na żywo Recepcja była, jak zwykle, miejscem, w którym lokalni DJ-e i DJ-ki dostarczali niezapomnianych doznań dźwiękowych a i Wy mieliście szansę zakręcić winylową płytą podczas warsztatów didżejskich prowadzonych przez osoby dobrze znane z recepcyjnej sceny.

Recepcja to jednak nie tylko muzyka w klubie oglądać można było też kilka kapitalnych wystaw malarskich, ilustratorskich czy fotograficznych (za którymi stały takie twórczynie, jak Gosia Kulik, Justyna Łaciok czy Marta Zdulska), a początkujący ilustratorzy i ilustratorki mogli dać upust swojej kreatywności na warsztatach kolażu i tworzenia zinów z Justyną Łaciok. W drugiej połowie roku w programie klubokawiarni pojawiła się też Otwarta Czytelnia Zakładu, czyli cykl miesięcznych minirezydencji literackich organizowanych z ZAKŁAD.magazyn oraz quizy popkulturowe z jedną z najpopularniejszych wrocławskich drag queens – Twoją Starą. Poza tym mogliście brać udział w wydarzeniach, które goszczą przy Ruskiej 46 już od paru ładnych lat: vintage marketach czy spotkaniach z cyklu SocjoPercepcja; nasza klubokawiarnia miała też przyjemność być przestrzenią festiwalowych afterparty podczas mbank Nowych Horyzontów, American Film Festival czy Święta Fotografii.

Recepcja stanowi też centrum sieciowania sąsiedzkiej społeczności podwórka Ruska 46 blisko 40-stu organizacji, które właśnie tam mają swoje siedziby (o czym więcej przeczytać można w podsumowaniu roku w obszarze „Sieciowanie”). Najważniejszym wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez podwórkową brać jest oczywiście Święto Podwórka. W tym roku odbyło się ono między 16 a 18 czerwca, a w jego programie znalazły się m.in. wydarzenia muzyczne (w tym koncerty Kapusta Band, Konkretu, Laminatu i Embrase), wystawy, drag queen show, sąsiedzka garażówka i slam poetycki.

Cuda i dziwy (nie tylko) na Hubach

Bez wątpienia największym wydarzeniem organizowanym co roku przez WIK jest Europejska Noc Literatury. 12. edycja tego niesamowitego spotkania z czytaną na żywo  przez znakomitych twórców kultury prozą i okazją do zwiedzenia zwykle niedostępnych miejsc miasta odbyło się 19 sierpnia.

W tym roku przenieśliśmy się do „Gabinetu osobliwości”, którego program literacki został przygotowany przez Sylwię Chutnik. W myśl Marii Janion, że opowieść jest fundamentem humanistyki, pisarka, feministka i działaczka społeczna skoncentrowała się w swojej selekcji na aktach oporu i przekroczeniach, które dążyły do odnalezienia sensu w chaosie znaczeń. Tłem dla wszystkich czytań odbyły się na wrocławskich Hubach. Wśród czytających znaleźli się m.in. Piotr Cyrwus, Magdalena Kumorek i Mirosław Zbrojewicz, a na listę dziesięciu książek trafiły m.in. „Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiany Țîbuleac, „Tam, gdzie dojrzeją granaty” Rene Karabasz oraz rodzime „Ten kto się śmieje, ma zęby” Zyty Rudzkiej. Tegoroczna noc była wyjątkowo upalna, nie odstraszyło to jednak zagorzałych fanów i fanek literackiego święta 12. edycja ENL okazała się rekordem frekwencyjnym, we wszystkich czytaniach wzięło udział przeszło 13 000 osób!

Europejska Noc Literatury to też spacery prowadzone przez flagowych znawców wrocławskich historii i architektury. Spotkaliśmy się z Maciejem Czarneckim, Szymonem Maraszewskim, Kaliną Zatorską i Agatą Gabiś, którzy  dzielili się opowieściami dotyczącymi danej części Hub. Mieliśmy okazję również do bliższego poznania różnorodnych dzielnic Wrocławia takich jak Borek, Nadodrze czy Nowy Dwór, a to wszystko w ramach corocznie organizowanych Sąsiedzkich Spacerów, które stały się integralną częścią naszego kalendarza wydarzeń. 

To jeszcze nie koniec wydarzeń na ten rok! Wsparcie dla lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz działań społecznościowych jest kluczowym elementem rozwoju miasta i kreowania jego tożsamości, a o tym przeczytacie więcej w kolejnym podsumowaniu działań Wrocławskiego Instytutu Kultury dotyczącym wzmacniania sprawczości niezależnych i oddolnych projektów i działań w 2023 roku. 

Aktualności / Wydarzenia

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

Święto Podwórka Ruska 46 

Wystawy i warsztaty, wieczorne koncerty i zjawiskowy drag queens show, kiermasz i długie, sąsiedzkie rozmowy – 21 i 22 czerwca zapraszamy na kolejną odsłonę Święta Podwórka! 

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.