Znamy pełny program 13. Europejskiej Nocy Literatury!
Wielkimi krokami zbliża się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury, która tym razem odbędzie się 24 sierpnia 2024 na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.
W 10 różnorodnych przestrzeniach zabrzmią fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego. Jak co roku, europejską prozę usłyszymy w wykonaniu doskonałych aktorek i aktorów. Program wydarzenia będzie zaś oscylował wokół hasła „Wojny bogów”.
Tegoroczny kurator ENL w ubiegłym roku wystąpił jako jeden z czytających prozę „Gabinetu osobliwości” Sylwii Chutnik. Teraz polski pisarz powraca do Wrocławia – zafascynowany religią i duchowością sprawia, że stają się one kluczem tegorocznego programu. Jak wspomina:
– Wybrałem książki, różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, tym życiem duchowym rozwijających się w opozycji do głównego nurtu wierzeń. Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie.
Tegoroczne WOJNY BOGÓW przypominają o stale poszukiwanej przez człowieka sferze sacrum. Różnorodne twarze religijności i duchowości, przesądów, przekonań i wierzeń są hasłem-kluczem tegorocznego programu. A wszystko to w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości na inność, odrębność i wyjątkowość. Wrocław, wraz ze swym Skwerem Wzajemnego Szacunku i wielokulturową przeszłością, jest doskonałym miejscem, by wspólnie przeżyć niezwykłe historie i otworzyć się na to, co na pozór niezrozumiałe za sprawą 10 lektur wybranych przez kuratora tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury.
Ale to nie wszystko, mamy jeszcze dla Was wydarzenia towarzyszące przed ENL 2024. Czekają na Was dwa spacery po osiedlu organizowane wraz z partnerem Serce Szczepina. Jakie to będą daty?
- 10 sierpnia o godzinie 17:00 dr Agata Gabiś oprowadzi nas po Szczepinie przedwojennym.
- 16 sierpnia o godzinie 17:00 dr Krzysztof Ziental zdradzi nam historie szczepińskich świątyń.
Wspólnie z Fundacją Katarynka zorganizujemy również SPACERY DOSTĘPNOŚCIOWE, na które zapisy rozpoczną się 12 sierpnia. Więcej informacji już wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.