Menu

Znamy pierwsze głosy Europejskiej Nocy Literatury 2024

Już 24 sierpnia na wrocławskim Szczepinie rozegrają się „WOJNY BOGÓW”. W każdym z dziesięciu miejsc znajdujących się na osiedlu, czytany będzie fragment jednej z książek wybranych przez kuratora Europejskiej Nocy Literatury 2024 – Łukasza Orbitowskiego. Znamy już pierwsze głosy, w które wsłuchamy się podczas tegorocznej odsłony literackiego święta.


W gronie artystów odpowiedzialnych za interpretację literatury prezentowanej podczas 13. edycji ENL pojawi się Artur Barciś – aktor niezwykle charakterystyczny, od 1984 roku związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. Niesłabnącą popularnością cieszy się od lat 90. dzięki roli Tadeusza Norka w serialu „Miodowe lata”. To artysta wszechstronny – doskonale sprawdza się w komediach i dramatach, na deskach teatrów, jak i przed kamerą. Dowodem jest szereg różnorodnych produkcji, w których aktor występował od czasu swojego debiutu w „Do krwi ostatniej” Jerzego Hoffmana (1978).

Po raz kolejny Europejską Noc Literatury odwiedzi Helena Sujecka – aktorka, którą publiczność naszego literackiego wydarzenia poznała poznała w 2021 roku podczas specjalnego czytania w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity – epilogu ENL. Czytała wówczas „O tym się nie mówi” Emilie Pine. Artystka znana jest wrocławskiej publiczności ze scen teatrów Capitol oraz Ad Spectatores. Pojawiła się również na szklanym ekranie, m.in. w polskim serialu „Znaki” (2018-2020), czy polsko-szweckiej produkcji „Kobieta z…” (2023). Nie umknęła również uwadze miłośnikom ostrych brzmień, dzięki zaproszeniu do teledysku utworu „Yuma” Kazika (2012). Helena Sujecka jest absolwentką wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – miejsca, które w tym roku pojawi się na mapie Europejskiej Nocy Literatury.

Poza sceną Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu zaczytamy się również w takich miejscach, jak:

Boskie historie w programie ENL 2024

„WOJNY BOGÓW” rozegrają się dzięki literaturze, której 10 fragmentów usłyszymy 24 sierpnia na Szczepinie. – Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu – wyjaśnia kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. – Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie.

W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, 2014). Pisana przez blisko 7 lat powieść historyczno-metafizyczna noblistki uhonorowana została w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (przekł. J. Polak, Znak Literanova, 2020) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.

Z nieco innej strony, hasło programowe naświetlają pozostałe ze znanych już książek. „Golem” Gustava Meyrinka (przekł. Antoni Lange, Wolnelektury.pl) to niewątpliwie utwór mroczny i mistyczny, nierzadko zresztą porównywany do „Procesu” Kafki. To egzystencjalistyczna historia nawiązująca do żydowskiej legendy o golemie – glinianej istocie ulepionej na kształt człowieka, w którą można tchnąć życie. Zaś „Wojna biedaków” (przekł. Katarzyna Marczewska, Wydawnictwo Literackie) jest uniwersalną opowieścią o radykalizacji i gniewie ludu, za pośrednictwem której Éric Vuillard konfrontuje czytelnika z historią największej niemieckiej wojny antyfeudalnej, która wybuchła w 1524 roku.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Aktualności / Wydarzenia

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

Święto Podwórka Ruska 46 

Wystawy i warsztaty, wieczorne koncerty i zjawiskowy drag queens show, kiermasz i długie, sąsiedzkie rozmowy – 21 i 22 czerwca zapraszamy na kolejną odsłonę Święta Podwórka! 

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.