Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

Supermoc w każdym z nas 

W średniowieczu pieśni i legendy o rycerzach i ich wielkich czynach krążyły po domach ‘zwykłych’ ludzi. Ci zachwycali się losami dzielnych bohaterów, nie traktując własnej prozy życia jako czegoś wyjątkowego. Anna Boginskaya, Alia Kubicz, Anastasja Bezuglaya z grupy nieformalnej „Storytelling” uważają jednak, że życie każdego człowieka składa się z czynów bohaterskich. Dzięki ich projektowi ,,Jestem Superbohaterką/Jestem Superbohaterem. Spotkania i warsztaty tworzenia opowieści’’ odkryjemy swoje supermoce – podczas kilku spotkań stworzymy i poznamy historie o życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, o karierze i nauce, o hobby i zafascynowaniu sportem na nowo.

Jako uczestniczki i uczestnicy będziemy mieć niepowtarzalną okazję do współpracy z profesjonalnymi storytellerami! Podczas warsztatów dowiemy się, jak umiejętnie wykorzystywać głos i ruch ciała, by inni słuchali nas z zainteresowaniem. Natomiast podczas finalnego spotkania poznamy niezwykłe historie zaproszonych opowiadaczy i opowiadaczek oraz nauczymy się tworzyć własne instrumenty, będące świetnym narzędziem do ożywiania słowa mówionego!   

Kto wie, być może każdy z nas ma ukryty talent do snucia opowieści? Do uczestnictwa autorki projektu zapraszają również uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy i Białorusi chcących podzielić się swoją historią – projekt służy integracji oraz budowaniu pozytywnych relacji międzykulturowych.  

Na spotkania, które odbędą się 25 i 26 listopada, a także 2 grudnia, obowiązują zapisy przez maila:  superbohaterowie2022@gmail.com lub przez formularz: https://bit.ly/JestemSuperbohaterem-Superbohaterka-ZAPISY

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gnieździe – Potebni 41, na ul. Potebni 41 na wrocławskim Sępolnie. 

Harmonogram spotkań 

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
25.11 | 14:30-17:00 | Cykl warsztatów „Jak opowiadać by ciebie słuchali”, „Jak tworzyć ciekawe opowieści”
Prowadzenie: Witold Vargas

26.11 | 16:00-19:00 | Wieczór opowiadań
Prowadzenie: Łukasz Bernady – powiadacz, Witek Kowaliszyn – multiinstrumentalista, Alia Kubicz – opowiadaczka

2.12 | 14:30-17:00 | Opracowanie publikacji internetowej, podsumowanie
Prowadzenie: Anastasia Bezuglaya

fot. Marcin Jędrzejczak
fot. Marcin Jędrzejczak

Jak brzmi Twoje osiedle?  

Wiedzieliście o tym, że w ramach projektu Mikrograntów powstał kiedyś nieformalny hymn Psiego Pola? Osiedlowe „Chórzystki z Psiego Pola”postanawiają przypomnieć mieszkańcom i mieszkankom o tej pięknej pieśni, zapraszając do wspólnego śpiewania i grania! W trakcie pięciu warsztatów wokalnych uczestniczki i uczestnicy podszkolą się z emisji głosu i opracują wspólny repertuar pieśni wraz z absolwentką Akademii Muzycznej Justyną Szóstak. Żeby wziąć udział w spotkaniach nie trzeba czytać z nut ani mieć trzyoktawowego wokalu – wystarczy zapał do śpiewania! 

Podczas finału projektu ,,Zaśpiewajmy, zagrajmy dźwięki Psiego Pola. Osiedlowe warsztaty muzyczne’’ zaplanowanego na 10 grudnia, uczestnicy i uczestniczki warsztatów zaprezentują pieśni przy akompaniamencie wykonanych na wcześniejszym spotkaniu instrumentów muzycznych z upcyklingu. Wieczór zakończy wyjątkowy koncert wrocławskiego muzyka, Janka Samołyka.   

Autorki projektu zapraszają do udziału osoby niepolskojęzyczne – na zajęciach będzie obecna asystentka języka ukraińskiego. Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy przez formularz: https://bit.ly/ZaspiewajmyIzagrajmy-ZAPISY lub przez maila: weronika.koperek@gmail.com, monika.glinska@gazeta.pl.  

Harmonogram spotkań 

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
22.11, 29.11, 6.12 | 18:00-20:00 | Warsztaty muzyczne 
Prowadzenie: Justyna Szóstak | CAL Psie Pole-Zawidawie, ul. Kiełczowska 43/6 (teren LZN-u), jest to siedziba Fundacji Opieka i Troska, miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

10.12 | 18:00 | Finał projektu – występ uczestników warsztatów oraz koncert wrocławskiego muzyka Janka Samołyka | CBK Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286 (hol i sala widowiskowa). Budynek i sama widownia są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, na I piętro można wjechać windą

Osoby uczestniczące w projekcie siedzą na leżakach w otoczeniu zieleni.
fot. Jerzy Wypych

Słyszeć, czyli rozumieć siebie 

Opowiadanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych, mikrograntowych projektach dźwięk odgrywa bardzo ważną rolę! Szczególnie w inicjatywie pod tytułem ,,Słucho/Ślisko. Niech samym dźwiękiem żyje człowiek’’, dzięki której łatwiej nam będzie zrozumieć odbiór otoczenia przez osoby z niepełnosprawnością wzroku.  

W ramach projektu zaproszeni aktorzy i aktorki odegrają na żywo dwa wyjątkowe słuchowiska – ,,Małego Księcia’’ oraz ,,Oskara i Panią Różę’’. Dzięki głosom i dźwiękom rozmieszczonych w sali instrumentów uczestnicy i uczestniczki głęboko uruchomią swój zmysł słuchu, dając się ponieść żywej opowieści. Oczywiście będą mieć na oczach opaski, podobnie jak podczas dwóch kolejnych spotkań, podczas których zmierzą się ze swoistym, miejskim torem przeszkód. Samochód, hulajnoga elektryczna, sygnalizacja świetlna i masa rozmaitych dźwięków – jak z tyloma przeszkodami i bodźcami radzą sobie osoby z niepełnosprawnością wzroku? Jak poradzą z nimi sobie osoby biorące udział w warsztatach? Czas na dzielenie się wrażeniami też będzie – w planach gorąca herbata i szczere rozmowy po każdym spotkaniu! 

Na wydarzenia obowiązują zapisy przez formularz: https://bit.ly/zapisy-slucho-slisko. Minimalny wiek uczestników/czek: 7 lat. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST, przy ul. Rękodzielniczej 1 na Pilczycach we Wrocławiu. 

Harmonogram spotkań: 

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
3.12 | 11:00 oraz 13:00 | SŁUCHOwisko ,,Oskar i Pani Róża’’ 

4.12 | 11:00 | UWAGA ŚLISKO – tor przeszkód oraz spotkanie integracyjne zamykające projekt

https://www.facebook.com/mikrogranty

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej