Menu

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets 

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

Dlatego słowem przewodnim tegorocznych rezydencji artystycznych Magic Carpets jest wrażliwość rozumiana jako zdolność do czynnego reagowania na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. Tegoroczne rezydentki, z pomocą Pauliny Brelińskiej-Garsztki (kuratorki programu), będą poszukiwać synergii pomiędzy przestrzenią miejską, osobami zamieszkującymi miasto i tworzoną przez siebie sztuką. Spróbują wprowadzić zmiany poprzedzone zebraniem społecznych potrzeb. Początkujące artystki będą pracować z wrocławską społecznością w trakcie otwartych spotkań, warsztatów czy spacerów. Ich celem jest przede wszystkim wspólna praca, rozmowy i rozwijanie kulturalno-społecznych pomysłów.

Jakie są pomysły? Maj 2023:

Stanca Soare (artystka z Rumunii) skupi się na temacie przemysłu domowego, pojęcia przeciwstawnego do rzemiosła, które zostało opisane przez Zaharię Floricę, założycielkę Muzeum Tekstyliów w rumuńskim mieście Băița.  Według niej przemysł domowy oznacza przedmioty przetwarzane przez członków jednego domu, z podstawowych zasobów znalezionych w obszarze gospodarstwa domowego. O kształtach tych elementów decyduje przede wszystkim użyteczność, a nie warstwa estetyczna.  

Artystka zaproponuje mieszkańcom spacery i spotkania, podczas których wraz z uczestnikami będzie poszukiwać przydatnych pozostałości w najbliższym otoczeniu. Badając kształty, faktury i cechy przedmiotów, grupa będzie nadawać swoim znaleziskom nowe funkcje. Skanując potencjał każdego materiału, będziemy zastanawiać się wspólnie nad tym jak wykorzystać krzak, mebel odnaleziony na śmietnisku czy kawałek skały oraz jakie ślady zostawiamy my użytkownicy po sobie? 

Seria kreatywnych spotkań ze Stancą zaplanowana jest na 22, 23, 30 maja oraz 6 czerwca. Zajęcia są bezpłatne, prowadzone będą w j. angielskim i odbędą się w Barbarze oraz w Klubie pod Kolumnami. Dołącz do nas, wystarczy się zapisać!

CZERWIEC 2023

Z kolei Laura Adel (artystka z Wrocławia) zaplanowała warsztaty połączone ze spacerowaniem wokół tematu szeroko rozumianej typografii Wrocławia. Czerwcowym spotkaniom w terenie będą towarzyszyły streetartowe interwencje w mieście.  Artystka chce wziąć pod lupę warstwę estetyczną, znaczeniową jak i emocjonalną, jakie niosą ze sobą słowa widziane w mieście, pisane, drukowane, nagrane lub wypowiedziane. Partnerskie działanie artystyczne będzie polegało na nowym spojrzeniu na przestrzeń miejską oraz stanie się bezpieczną przestrzenią twórczej rozmowy z uczestnikami.  Warto wspomnieć, że cały proces rezydencyjny będzie wspierać mieszkająca we Wrocławiu Miruna Gheordunescu, rumuńska artystka i DJ-ka. To właśnie wspólny występ Miruny i Laury w Recepcji (1.06, g. 19:00) zainauguruje tegoroczny sezon rezydencyjny Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach platformy MagiC Carpets.

PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2023

Na zakończenie tegorocznej przygody z europejskimi artystkami, jesienią, we Wrocławiu rezydować będzie Teresa Stillebacher. Austriacka architektka ma spore doświadczenie w tworzeniu przestrzennych obiektów tworzonych wraz z mieszkańcami i mieszkankami. Multidyscyplinarna artystka zaprosi uczestników i uczestniczki do kolektywnego budowania pawilonu, gdzie będziemy się spotkać i… gotować.

Na Wrocławian i Wrocławianki czeka duża dawka międzynarodowych aktywności! Wszystkie wydarzenia prowadzone są w j. angielskim (w razie potrzeby dostępny będzie tłumacz_ka), a udział jest bezpłatny, obowiązują jedynie zapisy. 

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.