Menu

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we Wrocławiu.

Wspólnie z zaproszonymi twórcami będziemy parafrazować wciąż popularną piosenkę Mattafix zatytułowaną Big City Life wydaną na singlu w 2005 roku. Bo przecież ,,trudno nam opuścić to wielkomiejskie życie” jak podpowiada jej tekst. Artyści zaproszeni do projektu w tym roku będą pracować z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia. To charakterystyczne dla realizowanych w ramach europejskiej platformy Magic Carpets działania artystyczne. Mają na celu czynne uczestnictwo lokalnego środowiska we współtworzeniu sztuki współczesnej.

Spacerując po podwórku ul. Ruskiej 46 w blasku neonów, odwiedzając miejską łaźnię przy ul. Teatralnej oraz grając w brydża w nadodrzańskim Klubie pod Kolumnami, będziemy uczyć się o tym jak czerpać przyjemność ze współtworzenia w naszym mieście.

– zapowiada Paulina Brelińska-Garsztka (kuratorka programu)
Artystyczne narracje skupione na miejskiej egzystencji zostaną zrealizowane w dwóch slotach czasowych.

Z końcem maja do Wrocławia przyjedzie szwedzki artysta wizualny – Oscar Andersson. Oscar zaplanował wielkoformatową realizację tekstylną, którą stworzy wspólnie z młodzieżą zaproszoną na warsztaty w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej przy wrocławskim Rynku. Finał grupowej pracy zaprezentujemy podczas tegorocznego Święta Podwórka przy ul. Ruskiej 46 (21-22 czerwca 2024). Artysta zainspirował się tematem lokalnych legend opowiadających o wyimaginowanych stworach, szczególnie tych podwodnych. Wymyślone postacie planuje umieścić na wspomnianej tkaninie artystycznej wielkiego formatu.

W wakacje przeniesiemy się natomiast na Nadodrze. Mieszkający we Wrocławiu Marcin Dominiak i Maciej Kowalczyk podejdą badawczo do popularnej kiedyś gry w brydża, która silnie kojarzy się z miejską rozrywką zwłaszcza w środowisku seniorskim. Nic bardziej mylnego! Ta logiczna gra karciana wraca w wielkim stylu – nawet niektóre wrocławskie szkoły prowadzą zajęcia z brydża w ramach zajęć szkolnych. Artystyczny duet przez miesiąc będzie tworzyć (razem z brydżystami i brudżystkami) eksperymentalny film dokumentalny o tej grze realizowanej za pomocą kart. Warto wiedzieć, że jest to zupełnie wyjątkowa forma artystyczna, ponieważ społeczność i artyści będą uczyć się nawzajem swoich fachów. Efekty tej współpracy zaprezentujemy z początkiem września w Klubie pod Kolumnami podczas otwartego dla publiczności wydarzenia.

Na Wrocławian i Wrocławianki czeka duża dawka lokalnych aktywności o międzynarodowym charakterze! Wszystkie zaplanowane wydarzenia będą bezpłatne, obowiązywać będą jedynie zapisy. Szczegóły pierwszych projektów wkrótce. 


Projekt Magic Carpets jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Platforma kierowana przez Kaunas Biennial (Litwa) składa się z partnerów z: Diyalog Derneği (Istanbul / Turcja), Folkestone Fringe (Folkestone / UK), IDEIAS EMERGENTES – Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugalia), Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraina), Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Chorwacja), Latitudo Srl (Rome / Włochy), META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Rumunia), New Theatre Institute of Latvia (Riga / Łotwa), Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia), OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Szwecja), Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria), SA Tartu 2024 (Tartu / Estonia), Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Gruzja), Trempo (Nantes / Francja), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław/ Polska).

Aktualności / AIR Wro

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.