Zbliża się Europejska Noc Literatury. Zmiany w ruchu i darmowe MPK

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, zapraszamy na Przedmieście Świdnickie na 11. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury! Częścią naszego wydarzenia będzie literacka strefa na placu Tadeusza Kościuszki – kierowcy powinni się więc tego dnia przygotować na zmiany w organizacji ruchu. Mamy też wiadomość dla wszystkich, którzy na miejsce wydarzenia postanowią przyjechać komunikacją miejską: będą to mogli zrobić zupełnie za darmo!

Program 11. edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Fragmenty dziesięciu książek wybranych przez kuratora przeczytane zostaną 20 sierpnia przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania rozpoczynały będą się co 30 minut, od 18:00 do 22:30 – dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca wieczoru usłyszeć wszystkich czytających.

Mapa Europejskiej Nocy Literatury →onlinedo samodzielnego druku oraz na Google Maps

W zupełnie niecodziennej formie doświadczymy tego dnia centralnego punktu Przedmieścia Świdnickiego, czyli placu Tadeusza Kościuszki. Zorganizowane będzie na nim nie tylko jedno z czytań (Sylwia Chutnik zinterpretuje tu fragment książki „Grand Union” Zadie Smith), ale i – czynna już od godziny 16:00 – literacka strefa relaksu. Będzie w niej można m.in. skorzystać z oferty mobilnej księgarni, jednego z kilku punktów gastronomicznych (m.in. Green Caffè Nero, Kwiaty Kawy, Etno Cafe Okrąglak), źródła zimnej i zdrowej wody od MPWiK Wrocław w ramach akcji #PijKranówkę albo po prostu odpocząć chwilę i zaplanować dalszą trasę przez Europejską Noc Literatury. Przez cały wieczór będzie można też odwiedzić działające przy placu miejsca kultury: galerię SiC BWA Wrocław, Klub Muzyki i Literatury czy Vivid Gallery.

O 21:00 na placu Kościuszki odbędzie się też projekcja filmu „Rejs” w ramach organizowanego przez Wrocławską Fundację Filmową cyklu Polish Cinema for Beginners. Kultowa komedia Marka Piwowskiego zaprezentowana zostanie z angielskimi i polskimi napisami (które mają pomóc w odbiorze filmu odpowiednio obcokrajowcom oraz widzom głuchym) oraz z audiodeskrypcją (przygotowaną dla osób niewidomych i niedowidzących).

Zmiany w ruchu

W związku z organizacją wydarzenia 20 sierpnia między 10:00 a 23:59 zachodnia część placu Kościuszki (od strony pl. Muzealnego) będzie zamknięta dla ruchu kołowego. Nie będzie możliwe wjechanie na wyłączoną część placu ani z ul. Świdnickiej, ani z ul. Kościuszki. Wyłączona będzie też możliwość parkowania w jego obrębie.

20 sierpnia samochód warto jednak zostawić w garażu, a na Europejską Noc Literatury wybrać się tramwajem lub autobusem.

Wszyscy miłośnicy literatury podróżujący na wydarzenie pojazdami miejskiej komunikacji zbiorowej, mogą spokojnie oddać się lekturze i nie kasować biletu – z okazji ENL-u, każdy, kto w tramwaju albo autobusie będzie miał przy sobie książkę lub czytnik e-booków, będzie mógł skorzystać z darmowego przejazdu. Bezpłatne przejazdy w sobotę 20 sierpnia obowiązują na wszystkich liniach miejskich oraz liniach aglomeracyjnych oznaczonych numerami 9xx.

Co robić podczas kontroli biletów? Wystarczy pokazać papierową książkę lub elektroniczny czytnik i podróżować za darmo!

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.nocliteratury.pl oraz na Facebooka: www.facebook.com/ENLWroclaw. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

„Będzie Ukraina” – dołącz do artist talka w Recepcji

W najbliższy piątek zapraszamy na artist talk z Antonem Malinovskyim i Margo Reznik. Ukraiński duet podsumuje miesięczną rezydencję „Będzie Ukraina” i zaprezentuje efekty swoich artystycznych działań.

więcej

78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

więcej

W listopadzie rusza Wrocławski Program Wydawniczy!

Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: działanie ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nadchodząca odsłona – pierwsza organizowana w całości przez nasz Instytut – przyniesie jednak istotne zmiany, które mają ułatwić wydawcom udział w programie.

więcej