Żegnamy lato na wrocławskich podwórkach

Już za kilka dni startujemy z ostatnim w tym roku naborem, ale przed nami jeszcze kilka projektów wybranych w maju! Chwilę musieliśmy na nie poczekać, ale dzięki temu na wrocławskich podwórkach pożegnamy lato z przytupem! Sprawdźcie najnowsze propozycje od Mikrograntów.

Osiedlowe spotkania ze sztuką, to w Mikrograntach stały punkt programu. Tym razem, na zakończenie wakacji, mamy dla Was aż trzy nowe propozycje – muzyczne przygody na wschodzie Wrocławia, rękodzielnicze spotkania na zachodzie i plenerowe warsztaty na północy miasta!

W rękach dzieła

Z Jolantą Macałą spotykamy się na Pilczycach już po raz drugi. W tym roku autorka kontynuuje swoją rękodzielniczą propozycję, która ściśle związana jest z zawodami patronującymi kilku osiedlowym uliczkom. „W rękach dzieło. Pilczycki art-street 2” to cykl 4 warsztatów artystycznych, które mogą stać się impulsem do nabywania nowych umiejętności i rozbudzić chęć artystycznego działania. Każde ze spotkań, oprócz pracy warsztatowej, są też poprzedzone wprowadzeniem na temat charakterystyki danego zawodu i źródeł historycznych tej aktywności.

Za nami już jedno spotkanie – przy ulicy Tkackiej, pod okiem wykwalifikowanego artysty, poznawaliśmy techniki tkania materiału. W najbliższą sobotę przy Murarskiej będziemy z kolei tworzyć wyjątkowe prace ceramiczne. We wrześniu czekają nas jeszcze dwa spotkania. A za tydzień, 3 września, na skwerku przy ul. Szklarskiej odkryjemy tajniki pracy ze szkłem tworząc wyjątkowe witraże. Z kolei 10 wrzesnia spotkamy się na terenie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych przy ul. Mącznej, gdzie na zakończenie wspólnych działań przygotujemy ozdoby z masy solnej. Na oba spotkania obowiązują zapisy mailowe: odskpiast@gmail.com

Harmonogram spotkań

kliknij, aby sprawdzić harmonogram spotkań
20.08, 11:00–13:00
Warsztaty tkackie

prowadzenie: Teresa Sobala
zbiórka na zieleńcu przy ul. Tkackiej 32A

28.08, 16:00–18:00
Warsztaty ceramiczne

prowadzenie: Małgorzata Markiewicz
zbiórka przed ODSK Piast ul. Rękodzielnicza 1

3.09, 11:00–13:00
Warsztaty witrażu

prowadzenie Joanna Bujak
zbiórka przed ODSK Piast ul. Rękodzielnicza 1, wspólne przejście do stanowisk przy ul. Szklarskiej/Lotniczej

10.09, 11:00–14:00
Warsztaty tworzenia ozdób z masy solnej

prowadzenie: Anna Kuszczyńska|
zbiórka przed ODSK Piast ul. Rękodzielnicza 1, wspólne do stanowisk pracy na teren MCUS przy ul. Mącznej 3

A może Ty masz pomysł na działanie w najbliższej okolicy? 1 września startujemy z ostatnim w tym roku naborem! Szczegółów szukaj na stronie instytutkultury.pl/Mikrogranty

Nad rzeczką opodal krzaczka…

Rękodzielnicza przygoda na łonie natury czeka nas też nad jeziorem Pawłowickim. Malownicze i zielone okolice osiedla staną się areną naszych spotkań z grupą „Pawłowickie Art-Akcje”, czyli Eweliną i Martą w projekcie „Pawłowickie wyplatanki”.

Autorki we wrześniu zapraszają na warsztaty wikliniarskie (10-11.09), w czasie których będziemy poznawać zasady tworzenia koszy lęgowych dla kaczek. Wykonamy je potem pod czujnym okiem instruktora i w odpowiedni sposób umieścimy na terenie osiedlowych zbiorników wody: w jeziorze i oczku wodnym przy Pałacu Pawłowickim. To miejsca naturalnego lęgu kaczek, więc taka sąsiedzka pomoc przed nadchodzącą zimą z pewnością im się przyda!

W takich pięknych okolicznościach przyrody spotkamy się na początku września. Fot. Piotr Żukowski

Warsztaty poprzedzone zostaną spacerem edukacyjnym (4.09) podczas którego dowiemy się, jakie gatunki ptaków i gadów zamieszkują osiedlowy zbiornik wodny, jak prawidłowo wspierać ich potrzeby i unikać błędów związanych np. z dokarmianiem. Wędrówka będzie też okazją, by poznać historie związane z miejscami, które mijamy, co pozwoli na zdobycie lub poszerzenie wiedzy o osiedlu. Na warsztaty obowiązują zapisy: ewelina.lepka@osiedla.wroclaw.pl

kliknij, aby sprawdzić harmonogram spotkań
4.09, 11:00
Spacer edukacyjny po Pawłowicach

prowadzenie: Radosław Macuski
start: Siedziba Rady Osiedla Pawłowice, ul. Pawłowicka 78

10-11.09, 10:00-19:00 (z przerwami obiadowymi)
Warsztaty wikliniarskie

prowadzenie: Marcin Makaś
lokalizacja: Siedziba Rady Osiedla Pawłowice, ul. Pawłowicka 78
zapisy: ewelina.lepka@osiedla.wroclaw.pl

Rozśpiewane Kwiotki w oknach

Czy śpiewać każdy może? Oczywiście, że tak! We wrześniu udowodni to polsko-ukraiński zespół Kwiotki, która zaprosi mieszkańców i mieszkanki Placu Grunwaldzkiego i Wielkiej Wyspy do wspólnego śpiewu i integracji na podwórkach, chcąc przybliżyć dawny sąsiedzki świat, w którym sąsiedzi ze sobą rozmawiali, wołali do siebie i spotykali się na ławkach przed domami.

Rozśpiewane akcje projektu „Kwiotki w oknach” rozpoczną się wyjątkowymi koncertami. Śpiewając z okien osiedlowych budynków zespół zaprosi mieszkańców i mieszkanki do wspólnego spędzenia czasu. Ich koncerty będą zaczynały się nawoływaniem, „niedalekaniem” z ludowych pieśni, które dawniej śpiewane były między sąsiadkami. Przed nami dwa koncerty: 7 września w kwartale ulic Curie-Skłodowskiej / Łukasiewicza / Smoluchowskiego / Norwida i 10 września z okien filii nr 32, Miejskej Biblioteki Publicznej (ul. 8 Maja 26).

Z okien zaśpiewa grupa Kwiotki, czyli Mariia Dunaiska, Aleksandra Suchowiecka, Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut

Wszyscy zainteresowani będą mogli również dołączyć do warsztatów śpiewu na których nauczymy się kilku pieśni tradycyjnych polskich oraz ukraińskich. Poznamy się, wspólnie pośmiejemy, porozmawiamy o tradycjach i je porównamy.

Co więcej, czeka nas też praca rękodzielnicza!

Wspólnymi siłami tworzyć będziemy instalację artystyczną – ławkę podobną do tych, które niegdyś stały na wsiach przed domem i były idealnym miejscem spotkań. Przyniesiemy z sobą materiały, by ławkę ozdobić, pomalować a później będzie można na niej siedzieć podczas występu oraz ławka zostanie na kilka miesięcy (do zimy), żeby można było na niej spotykać się po sąsiedzku. Pierwsze warsztaty śpiewu połączone z budowaniem ławki zapanowano na 9 września w Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie-Skłodowskiej 63A, a drugi raz spotkamy się 13 września w Czasoprzestrzeni (Ul. Tramwajowa 1-3). Na warsztaty obowiązują zapisy: ojkwiotki@gmail.com

kliknij, aby sprawdzić harmonogram spotkań
7.09, 17:30
Podwórkowy koncert zespołu Kwiotki

wystąpią: Mariia Dunaiska, Aleksandra Suchowiecka, Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut
lokalizacja: kwartał ulic Curie/Łukasiewicza/Smoluchowskiego/Norwida

9.09, 17:30
Warsztaty śpiewu oraz wspólne budowanie podwórkowej ławki

prowadzenie: Mariia Dunaiska, Aleksandra Suchowiecka, Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut
lokalizacja: Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie-Skłodowskiej 63A

10.09, 12:30
Podwórkowy koncert zespołu Kwiotki

wystąpią: Mariia Dunaiska, Aleksandra Suchowiecka, Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut
lokalizacja: Filia nr 32, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. 8 Maja 26

13.09, 17:30
Warsztaty śpiewu oraz wspólne budowanie podwórkowej ławki

prowadzenie: Mariia Dunaiska, Aleksandra Suchowiecka, Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut
lokalizacja: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3

Do zobaczenia w mieście!

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej