Znamy wyniki Kultury Mobilnej 2023!  

Autorska wystawa w Bostonie, wyjazd na foodculture days art bienniale w Szwajcarii, realizacja kostiumów z elementami szklanymi do spektaklu tanecznego Vivian Fredrich w Barcelonie – to tylko część projektów, które uzyskają wsparcie w ramach lokalnego funduszu grantowego Kultury Mobilnej! Sprawdź, jakie zagraniczne inicjatywy zrealizują zwycięzcy tegorocznego naboru.

W trwającym od 7 do 26 lutego naborze zgłosiliście w sumie aż 31 wniosków. Poziom Waszych projektów był bardzo wysoki, a wybór wyjątkowo trudny. Zgłaszane aplikacje dotyczyły w większości indywidualnych podróży do partnera czy organizacji zapraszającej (19) i grupowych realizacji (7). Pojawiły się też projekty wyjazdów sieciujących (2 indywidualne i 3 grupowe). Spośród nich komisja wybrała 5 propozycji zagranicznych wypraw. 

Czyje wyjazdy wspieramy w tym roku? 

Maciej Kowalczyk i Marcin Dominiak wezmą udział w wizycie studyjnej i spotkaniu networkingowym z NUS COOPERATIVA w Barcelonie – spółdzielnią społeczno—artystyczną, która łączy sztukę społeczną z działaniami interdyscyplinarnymi takimi jak teatr, zupełnie jak projekty i aktywności wrocławskiego duetu. Przewodniczką po barcelońskim szlaku edukatorów teatralnych będzie Ariadna Iranzo Vilalta, z którą zawodową przyjaźń rozpoczęli w zeszłym roku we Wrocławiu. Kolejny grupowy wyjazd do partnera zagranicznego związany jest z realizacją projektu artystycznego „Salon Pielęgnacji”. Pierwsza seria projektu z pogranicza performansu partycypacyjnego i rzemiosła kulinarnego autorstwa performerki Mai Renn i artysty kulinarny Piotra Matkowskiego odbędzie się podczas biennale Foodculture days w Vevey w Szwajcarii na przełomie maja i czerwca tego roku.  

fot. Jerzy Wypych

Za to do Turynu uda się muzyczna grupa działająca w ramach Koła Artystyczno-Naukowego Nowych Mediów przy Studiu Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Karol Knapiński, Olgierd Żemojtel, Karolina Kułaga, Jan Styczyński i Michał Kram wyjadą do Włoch na zaproszenie naukowców z Politecnico di Torino. 23 czerwca zrealizują tam koncert przy użyciu prototypowej technologii NMP (networked music performance), pozwalającej muzykom z różnych części świata łączyć się ze sobą za pomocą sieci komputerowej o bardzo małych opóźnieniach i – dzięki temu – grać wspólnie zdalne koncerty.   

Do Barcelony wyjedzie również Ula Gołdasz, gdzie na zaproszenie reżyserki teatralnej Vivian Friedrich, zaprojektuje i wykona szklane elementy projektu „Sklenka Melta”. Wrocławska artystka została zaproszona do współpracy przy tworzeniu szklanych kostiumów, które wykona korzystając z technik kształtowania szkła na gorąco oraz technik jubilerskich. Wyjątkowe obiekty wykorzystane będą w przedstawieniu tanecznym, a premiera spektaklu będzie miała miejsce w domu tańca Mercat de les Flors. W ostatnią i najdalszą wyprawę, bo zza Ocean Atlantycki, wyruszy Tomasz Opania. Artysta tworzący sztukę ukierunkowaną na zdarzenia przestrzenne organizuje dwumiesięczną wystawę indywidualną: „LEPIEJ JUŻ BYŁO” w Midway Gallery w Bostonie (USA), której kuratorem będzie Milan Kohout. Koncepcja zakłada prezentację serii wydruków wielkoformatowych oraz cykl projekcji video, dokumentujących wybrane działania, zrealizowane obiekty i interwencje w przestrzeni publicznej. 

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom! 

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej