Znamy wyniki Kultury Mobilnej!

Rezydencja badawcza w Dżakarcie, wyjazd na festiwal architektury i designu do Hiszpanii, a także wizyta u legendarnego przewodnika chórów gruzińskich - znamy wyniki naboru do Kultury Mobilnej! Sprawdź, dokąd udadzą się zwycięzcy.

Od tego roku program Kultura Mobilna dla twórców i artystów z Dolnego Śląska działa pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury. W naborze, który trwał od 1 do 28 kwietnia zgłosiliście w sumie aż 31 wniosków – spośród nich komisja wybrała 6 propozycji zagranicznych wyjazdów.

Czyje wyjazdy wspieramy podczas tego naboru?

Magdalena Kreis i Yuriy Biley (NOWY ZŁOTY) wezmą udział w międzynarodowych tragach sztuki niezależnej SUPERMARKET 2022 odbywających się w Sztokholmie (Szwecja) z końcem maja. Wrocławskie duo zaprezentuje cykl wystawienniczy CEREMONIAŁ, składający się z prac w formie flag, których autorkami/autorami są: Monika Drożyńska (PL), Yulia Krivich (UA), Alex Urso (IT), Nikolay Karabinovych (UA), Jolanta Nowaczyk (PL), Nikita Kadan (UA), Joanna Rajkowska (PL), Magdalena Karpińska (PL).

Natalia Komorowska, artystka specjalizująca się w szkle, wyjedzie na mistrzowskie warsztaty ze Scottem Bienefeldem, które już w lipcu odbędą się w Frauenau (Niemcy). Celem wyjazdu jest zgłębienie tradycyjnych technik formowania szkła weneckiego na gorąco m.in. murano i filigranna. W ramach kursu zaproszeni zostali najlepsi artyści szkła młodego pokolenia w Europie. Powstałe prace zostaną zaprezentowana latem we Wrocławiu.

Za to zespół Nana Ensamble w składzie Olga Lidia Kozłowska, Karolina Mróz i Ilona Antoniewicz, w połowie sierpnia udadzą do Francji w ramach projektu ,,Przenikanie. Pieśni które łączą”, by dołączyć do warsztatów przewodnika chórów gruzińskich i autora metody Conscious Vibrations – Franka Kane. Zwieńczeniem projektu będzie wydarzenie społeczne w Przedpokoju H13 (Wrocław, ul. Hercena 13). Koncert i prezentacja poszerzonego repertuaru ma na celu integrować wielokulturową społeczność Wrocławian.

Do Francji wyjedzie również Michał Stenzel, realizator filmowy, który uda się w podróż do miejscowości Siradan na zaproszenie organizatorów plenerowego wydarzenia dla twórców filmowych i aktorów Kino Pyrénéus. Celem jest integracja międzynarodowego środowiska filmowego, wspólne stworzenia filmów krótkometrażowych, promocja filmów oraz nawiązanie współpracy przy przyszłych projektach filmowych.

Z kolei Agata Woźniczka, wrocławska architektka i urbanistka, przełomie sierpnia i września zaprezentuje projekt wielofunkcyjnych mebli miejskich „Sadzonki” (będący komentarzem do pozbywania się zieleni z centrów miast) w ramach festiwalu architektury i designu Concéntrico w Logroño (Hiszpania).

Ostatnia podróż w ramach Kultury Mobilnej odbędzie się do odległej Indonezji. W październiku, Diego Gutierrez Valladares uda się na rezydencję do Gudskul Ekosystem w Dżakarcie. Artysta interdyscyplinarny, badacz i edukator będzie kontynuował swoje badania związane z pracą naukową na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywał nową wiedzę i obserwował lokalny kontekst.

Zwycięzcy naboru na pokrycie kosztów podróży i / lub zakwaterowania otrzymają wsparcie finansowe do 3000 złotych brutto. Ich wyjazdy muszą się odbyć najpóźniej do 10 grudnia 2022 roku.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej