Aktywne lato i wczesna jesień na osiedlu. Znamy 14 zwycięskich inicjatyw majowego naboru!

Nie wystartowały jeszcze wszystkie projekty z marca, a my już mamy dla Was nowe propozycje na wspólne aktywności we Wrocławiu. Poznajcie pomysły od osób fizycznych i grup nieformalnych, które już od końca czerwca pojawią się na wielu osiedlach, na których Mikrogranty jeszcze nie były!

Na nowe pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi, czekaliśmy od 1 do 15 maja. Działania mogliście planować w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. W tym naborze zachęcaliśmy Was do zwracania uwagi przede wszystkim na zielone i rekreacyjne przestrzenie Waszych osiedli.

Z 46 poprawnych formalnie projektów 19 było zlokalizowanych na Śródmieściu, 13 na Krzykach a po 7 z Fabrycznej i Psiego Pola. Spośród nich komisje wybrały łącznie 14 inicjatyw.

Do realizacji komisje wytypowały po 4 projekty ze Śródmieścia i Krzyków oraz po 3 projekty z Fabrycznej i Psiego Pola. Wybrane działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. O jurorach i jurorkach przeczytacie więcej TUTAJ, a interesujące statystyki odnoszące się do majowego naboru znajdziecie TUTAJ.

Większość projektów pozwoli nam na odkrycie bardziej oddalonych od centrum osiedli. Na niektórych pojawimy się pierwszy raz lub po dłuższej przerwie!

Oto zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

FABRYCZNA

Akcja integracja – w zdrowym ciele zdrowy duch!

kliknij, aby przeczytać więcej
Mieszkanki Stabłowic i Pracz Odrzańskich, czyli grupa nieformalna „Poszukiwacze Aktywnych Przygód” chce zachęcić mieszkańców i mieszkanki do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu. Planowana przez nie gra miejska i międzyosiedlowy piknik mają pomóc zwiększyć świadomość zdrowego żywienia, zachęcić do plenerowych rekreacji (biegany alfabet Morsa czy ścieżka zdrowia na placu zabaw), a także poszerzyć wiedzę na temat higieny (wykład o mikrobach) oraz historii obu osiedli. Lokalizacje wydarzeń zostały zaplanowane przez inicjatorki w wielu miejscach, zarówno na Praczach, jak i Stabłowicach, co pozwoli na lepsze poznanie tego obszaru przez nowych mieszkańców i mieszkanki w każdym wieku!

W rękach DZIEŁO – pilczycki ART-street cz. II

kliknij, aby przeczytać więcej
Kolejna mikrograntowa inicjatywa wieloletniej mieszkanki osiedla Pilczyce, Jolanty Macały, to kontynuacja zeszłorocznego projektu „W rękach DZIEŁO – pilczycki ART-street”. Tym razem cykl artystyczno-rzemieślniczych warsztatów skoncentrowany zostanie wokół ulic Rękodzielniczej, Szklanej i Hutniczej, Mącznej i Tkackiej, które swoimi nazwami wskazują na aktywności na nich planowane. I tak podczas spotkań zajmiemy się lepieniem w glinie, witrażami czy przy włączeniu osób z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych – pracą z masą solną. Każde ze spotkań prócz pracy w materiale będzie zaczynało się od krótkiego teoretycznego wprowadzenia w temat przez osobę prowadzącą warsztaty, co pozwoli na poznanie genezy każdej ze sztuk. Pomysłodawczyni zależy również na włączeniu w działania osób o doświadczeniu uchodźczym i migranckim

Wycieczki rowerowe śladem pomników przyrody zachodniego Wrocławia

kliknij, aby przeczytać więcej
Miłośnicy i miłośniczki przyrody, grupa nieformalna „Zielona Pokrzywa”, zaplanowali trzy rowerowe wyprawy po bogatych przyrodniczo obszarach zachodniego Wrocławia, w trakcie których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z obecnymi w przestrzeni miasta pomnikami przyrody. Każda z osób, która zdecyduje się ruszyć na wydarzenie, otrzyma na późniejsze samodzielne wycieczki specjalne mapki z pokonywanymi trasami, wzbogacone o ciekawostki na temat wartych uwagi terenów pełnych natury. Podsumowaniem trzech wypraw po Żernikach, Strachocinie, Jarnołtowie, Popowicach Pilczycach, Maślicach, Złotnikach, Leśnicy i Stabłowicach, będzie spotkanie w siedzibie Rady Osiedle Kuźniki, któremu towarzyszyć będzie wykład o bioróżnorodności dawnej dzielnicy Fabryczna.

KRZYKI

„Bogactwo średniowiecza” – integracja seniorów zamieszkujących osiedla Huby i Gaj

kliknij, aby przeczytać więcej
Projekt zainicjowany przez Beatę Muskałę, skierowany jest do osób starszych z osiedli Huby oraz Gaj i zakłada realizację cyklu działań nawiązujących do aktywności ludzi epoki średniowiecza. Pomysłodawczyni planuje zajęcia artystyczne, rzemieślnicze i warsztaty kulinarne, podczas których odkryć będzie można wiele różnych twarzy średniowiecznej kultury. Uczestnicy i uczestniczki pójdą też na spacer historyczny i poszukają śladów dawnych wieków w osiedlowych przestrzeniach. Nauczą się również spokojnych, rekreacyjnych tańców, takich jak m. in. belgijka czy taniec maltański. Zwieńczeniem warsztatów tanecznych, prowadzonych przez przedstawiciela zespołu grającego muzykę średniowieczną Dziwoludy, będzie wspólne, otwarte dla wszystkich, wydarzenie muzyczne. Pomysłodawczyni swoim działaniem chce zapoczątkować stworzenie się grupy seniorów i seniorek, która po zakończonym projekcie będzie inicjować działania na rzecz lokalnej społeczności na Krzykach.

Halo! Tu Fauna

kliknij, aby przeczytać więcej
Iga Woźniak, która aktywnie działa w swoim najbliższym otoczeniu na rzecz dobrostanu organizmów żywych, planuje cykl działań pomagających rozpowszechnić wśród mieszkańców i mieszkanek Oporowa oraz Kleciny wiedzę na temat praw zwierząt oraz kryzysu klimatycznego. Swoim projektem chce też przekonać osoby w każdym wieku, ze weganizm to tania i prosta dieta, która warto praktykować na co dzień! W planie jej działań znalazły się m.in. rodzinne warsztaty taniej kuchni roślinnej, zajęcia manualne z tworzenia mat węchowych dla psów i kotów, spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami projektowania i wykonania plakatów i transparentów przemawiających w imieniu zwierząt. Spotkaniom warsztatowym będą towarzyszyły dyskusje i prelekcje pogłębiające wiedzę na temat obecnej sytuacji ekologicznej na świecie. Projekt podsumuje roślinny piknik w Parku Migdałowym z mnóstwem atrakcji. Autorka zaplanowała m. in. roślinne bingo upominkiem upominkami, wystawę plakatów i transparentów stworzonych podczas warsztatów oraz wegański poczęstunek. Założyła również tłumaczenie wydarzeń na język ukraiński, by działania były otwarte dla nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Parkowy teatr porusza i czaruje. Chodź, pobaw się z Nami!

kliknij, aby przeczytać więcej
Związana od wielu lat z teatrem pomysłodawczyni działania, Ines Minkiewicz, zaplanowała serię czterech wydarzeń, które mają być wakacyjną alternatywą dla wszystkich osób, które lato spędzają w mieście. Cykl warsztatów międzypokoleniowych, chce zrealizować w sierpniowe weekendy w Parku Brochowskim. Rozpoczną go zajęcia z budowania instrumentów muzycznych z materiałów recyklingowych, następnie każdy będzie mógł wziąć udział w wykładzie o tym, jak działa na nas muzyka. Kolejne warsztaty będą dotyczyć tworzenia bunraku – kartonowych i szmacianych lalek w stylu japońskim, pantomimy, a także dramaterapii (w wydaniu specjalnie dla kobiet!), które prowadzone będą przez psycholożkę i reżyserkę teatralną. Celem projektu jest zainspirowanie mieszkanek i mieszkańców osiedla do wspólnego, twórczego, a przy tym relaksującego spędzania czasu na powietrzu oraz stworzenie przestrzeni do międzykulturowych i międzypokoleniowych spotkań sąsiedzkich.

Wojszyce Razem – sąsiedzie daj się poznać

kliknij, aby przeczytać więcej
Elżbieta Pindral, aktywna na wielu polach mieszkanka Wojszyc, planuje na swoim osiedlu cykl warsztatów i imprez międzypokoleniowych. Poprzez swój projekt chce zbudować pozytywne relacje, podtrzymywać i pogłębiać więzi społeczne, a także zapoczątkować wzajemne poznawanie się mieszkańców oraz mieszkanek starych i nowych Wojszyc. Chciałaby lokalną społeczność zaprosić do warsztatów (np. florystycznych czy kulinarnych), wakacyjnej gry terenowej, wymiany garażowej, book crossingu, spacerów fotograficznych uliczkami osiedla, spacerów nordic walking. Planuje te aktywności w różnych, charakterystycznych i sprzyjających spędzaniu wolnego czasu miejscach na Wojszycach – na kameralnych uliczkach, w parku i na skwerach czy w siedzibie Rady Osiedla Wojszyce.

PSIE POLE

„Wspomnienie z dzieciństwa” – projekt fotograficzny

kliknij, aby przeczytać więcej
Adrianna Kozina wraz z osiedlową grupą nieformalną zaplanowali fotograficzno-literacką, międzypokoleniowa inicjatywę skierowana do mieszkanek i mieszkańców osiedli Kowale oraz Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Grupa chce połączyć lokalną społeczność poprzez fotografię i wspomnienia, zachęcając ich do przygotowania dwóch rodzajów zdjęć: historycznego / wspomnieniowego i współczesnego. Na historycznej fotografii zostanie zobrazowane wybrane przez każdego osiedlowe miejsce związane ze wspomnieniem z dzieciństwa lub lat wczesnej młodości. Z kolei na drugim – współczesnym – utrwalony zostanie obecny stan miejsca, w którym zostało zrobione to pierwsze zdjęcie. Spoiwem obu materiałów ma być krótki, osobisty opis wybranego miejsca i jego historia. Do stworzenia tych materiałów i wyjścia z aparatem w teren przygotujemy się na warsztatach fotograficznych, a dodatkowe spotkania copywriterskie pomogą w zredagowaniu naszych wspomnień. Projekt zwieńczy otwarty dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta wernisaż połączony z robieniem wielkiego osiedlowego zdjęcia pamiątkowego.

Pawłowickie wyplatanki – tworzenie koszy lęgowych dla kaczek zamieszkujących Jezioro Pawłowickie

kliknij, aby przeczytać więcej
Grupa nieformalna „Pawłowickie Art-Akcje”, chce zaprosić mieszkańców i mieszkanki swojego osiedla do wspólnych, rękodzielniczych aktywności. Przed nami pięć warsztatów, na których poznamy techniki wyplatania koszy oraz zasady tworzenia specjalnych legowisk dla kaczek, które wykonamy pod czujnym okiem instruktora. Na zakończenie umieścimy je w osiedlowych zbiornikach wody: w Jeziorze Pawłowickim i oczku wodnym przy Pałacu Pawłowickim. Warsztaty poprzedzi spacer przyrodniczy podczas którego dowiemy się, jakie gatunki ptaków i gadów zamieszkują jezioro, jak prawidłowo wspierać ich potrzeby i unikać błędów związanych np. z dokarmianiem zwierząt. Podczas projektu powstanie też reportaż wideo, w którym znajdzie się instrukcja wykonania koszy lęgowych oraz informacje na temat potrzeb gatunków zamieszkujących zbiorniki wodne.

„Wielo(od)nożni sąsiedzi – robale dla początkujących”

kliknij, aby przeczytać więcej
Zafascynowana przyrodą w mieście grupa nieformalna „Miejscy Przyrodnicy”, chce przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom Kowal oraz Strachocina-Swojczyc-Wojnowa rolę owadów w przyrodzie. Podczas wakacyjnych spotkań poznamy żyjące obok nas owady i insekty, nauczymy się je odróżniać od siebie oraz lepiej rozumieć funkcję jaką spełniają w naturze. Na cały cykl wydarzeń złożą się wykłady, spacer po parku Strachocińskim i parku Czarna Woda oraz warsztaty plastyczne, na których stworzymy własne kolażowe atlasy przyrodnicze. Uczestnicy i uczestniczki zwiększą swoją świadomość ekologiczną oraz wrażliwość na przyrodę, dowiedzą się także, że zasoby przyrodnicze należy chronić i korzystać z nich w zrównoważony sposób

ŚRÓDMIEŚCIE

ZAnurzone w LESIE – warsztaty twórcze połączone ze zwiedzaniem Zalesia i Terenów Olimpijskich

kliknij, aby przeczytać więcej
Stęskniona za swoim dawnym osiedlem inicjatorka międzypokoleniowego projektu, Joanna Grzelczyk, wraca na Zalesie, by zapoznać wrocławian i wrocławianki z jego atmosferą i ciekawostkami. Pod koniec lipca chciałaby skupić się na architekturze i historii osiedla, zabierając wszystkie chętne osoby na spacery po mieszkalnej części Zalesia, a następnie po okolicach zanurzonego w zieleni Stadionu Olimpijskiego. Pomysłodawczyni liczy na udział starszych osób zamieszkujących ten teren od dawna, by przywołać mniej znane, często zapomniane fakty o przestrzeni. Kolejnym etapem pomysłu jest cykl warsztatów kolażu oraz ilustratorsko-komiksowych, których efekty staną się obiektami wędrującej po osiedlu wystawy. Inicjatorka chciałaby przede wszystkim zwrócić uwagę na wysoką wartość obiektów i kompozycji przestrzeni tej części miasta.

Makatka Ołbińska

kliknij, aby przeczytać więcej
Edukatorka i miłośniczka kolaży oraz haftu, Hanna Golis latem zaprosi mieszkańców i mieszkanki Ołbina do międzypokoleniowego tworzenia wspólnej osiedlowej makatki, na której znajdą się charakterystyczne dla tej przestrzeni miejsca i symbole. Spotkania rozpocznie wybór ciekawych i wartych zobrazowania lokalizacji wzbogacony wspólnymi opowieściami o lokalnych zjawiskach. Następnie przez kilka warsztatów będziemy projektować, szkicować i poznawać różne techniki, a w końcu wyhaftujemyć makatki! Inicjatorka zapozna chętnych z możliwymi do wykorzystania technikami. Proces będzie sprzyjał poznawaniu się, rozmowom i wymianie refleksji o życiu na Ołbinie. Finałem kilkutygodniowego projektu będzie wernisaż połączony z prezentacją „Makatki Ołbińskiej” oraz ogłoszeniem miejsca jej ekspozycji na stałe.

Kwiotki w oknach – koncerty z okien, warsztaty śpiewu i poczęstunek przy wcześniej stworzonej wspólnie instalacji artystyczno-użytkowej

kliknij, aby przeczytać więcej
Kobieca grupa nieformalna „Kwiotki” chciałaby zarazić mieszkańców śródmiejskich osiedli pasją do wspólnego, międzykulturowego śpiewu. W tym celu inicjatorki zaplanowały serię koncertów w oknach kamienic, które poprzedzone będą podwórkowymi nawoływaniami do spędzenia czasu na mobilnej, skonstruowanej wspólnie z prostych materiałów, sąsiedzkiej ławeczce. Ławeczka będzie instalacją nawiązującą do dawnych przestrzeni do spędzenia czasu przed wiejskimi chatami. Po występie chętni mieszkańcy i mieszkanki zostaną zaproszeni do warsztatów śpiewu, w trakcie których nie tylko poćwiczą swój głos, lecz także zapoznają się z polsko-ukraińskimi tradycyjnymi utworami oraz historią i sztuką.

Dzieciaki, do dzieła!

kliknij, aby przeczytać więcej
Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej, Sylwia Golonka, która w zeszłym roku w Mikrograntach pomagała niepolskojęzycznym dorosłym uczyć się naszego języka w projekcie „Mówimy po polsku! Aktywna nauka języka”, powraca z pomysłem na działania z najmłodszymi! Tym razem planuje integrację międzykulturową poprzez cykl warsztatów artystycznych i kulinarnych w plenerze Ołbina, m. in. w Parku Stanisława Tołpy, Parku Szczytnickim oraz w Ołbińskim Ogrodzie Otwartym. Praktyczna nauka języka będzie poprzedzona teoretycznym wstępem tematycznym odnoszącym się, przy spotkaniach artystycznych, do wybranych, praktykowanych potem technik rysunkowo-malarskich, a przy spotkaniach kulinarnych, do propozycji zdrowych potraw, które najmłodsi uczestnicy i uczestniczki następnie przygotują.

Do realizacji projektów przystąpimy po negocjacjach z każdą osobą i grupą. Ich inicjatywy będą mogły odbywać się aż do 30 września. O szczegółach każdego z nich będziemy informować Was na bieżąco na naszej stronie i Facebooku.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej