Menu

W czerwcu kontynuujemy podróż przez „znikające miasto”

W okresie letnim Barbara zyskuje rumieńców – nie martwcie się, jeżeli myśleliście, że na ten czas zwalniamy tempo. Możecie spodziewać się pełnego harmonogramu wydarzeń, eventów i spotkań dla lokalnej społeczności. Palec do budki, kto chętny! 

W tym roku w roli głównej na Barbarowej scenie występuje ZNIKAJĄCE MIASTO. Podczas cyklu spotkań, warsztatów, pokazów filmowych oraz wykładów przyglądamy się przemianom i przekształceniom, którym nieustannie ulega przestrzeń miejska. Nie inaczej będzie w czerwcu – sprawdźcie poniżej, co dla Was szykujemy. 

Praktyczne lata 70.

Nasz miejski wehikuł czasu tym razem zatrzyma się w latach 70. Przewodnikiem po tym okresie będzie Maciej Czarnecki, specjalista w zakresie architektury modernistycznej, brutalizmu i futuryzmu. Przed nami ciężki okres w historii architektury Wrocławia – wizjonerzy, zmuszeni do zaniżenia swoich oczekiwań, musieli postawić na pragmatyzm i opiekę nad ówczesnymi potrzebami społeczeństwa. 15 czerwca odkryjcie z nami tę trudną dekadę, dzięki której miasto się rozrosło, zostawiając po sobie do dziś widoczne dziedzictwo – blokowiska. 

Nowa, wiosenna odsłona Barbary

Barbara jest znana z charakterystycznych witryn, które od 2022 roku pełnią rolę przestrzeni do prezentacji twórczości wrocławskich graficzek i grafików. Te unikalne wystawy, widoczne z deptaka na ulicy Świdnickiej, ożywiają przestrzeń miejską, przyciągają uwagę przechodniów i inicjują dialog z innymi napisami czy szyldami w okolicy. 

Autorką obecnej wyklejki jest Anna Woźniakowska, współtwórczyni Pracowni Witryna, wrocławskiego studia graficznego. Ania specjalizuje się w tworzeniu plakatów i identyfikacji wizualnych, które charakteryzują się prostymi formami i minimalistycznymi rozwiązaniami. W swoich pracach czerpie inspirację z polskiego wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku, co zresztą widać na naszej najnowszej witrynie! 

Tutaj już nie zjesz, czyli podróż przez znikające lokale Wrocławia

29 czerwca zapamiętamy ze smakiem – Joanna Hytrek-Hryciuk zabierze nas w podróż przez gastronomiczną historię Wrocławia. Z nostalgią spoglądniemy na kultowe miejsca, których już nie ma (czekamy na głos wspominający budkę z rurkami na placu Grunwaldzkim), rozmaite knajpy, restauracje i bary. Przypomnimy sobie miejsca kultowe ze względu na serwowane dania i napoje, ale również te z wyjątkowym wystrojem czy właścicielami. Słowem – odbędziemy podróż do przeszłości smaków i miejsc. 

Hafciarska kolonia w Barbarze

Czy kiedykolwiek przyszło Wam do głowy, że letnie półkolonie mogą być skierowane nie tylko do najmłodszych? Jeżeli tak, to mamy dla Was nie lada gratkę – w Barbarze w kwestii rozwijania umiejętności manualnych myślimy nie tylko o najmłodszych. 

Serdecznie zapraszamy na Letnią Szkołę Haftu z udziałem Olgi Budzan! Być może zadajecie sobie pytanie, dlaczego dołączamy ją do wydarzeń czerwcowych – otóż zapisy ruszają już miesiąc wcześniej, radzimy więc przygotować się na otwarcie formularzy. 

Podczas 4 lipcowych spotkań Olga Budzan przemieni nawet największych laików w błyskotliwych hafciarzy i hafciarki. Warsztaty są skierowane do osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z haftem – – to będzie doskonała okazja do przełamania lodów z igłą i nicią. 

Kliknij, aby sprawdzić harmonogram spotkań
 • 3.06 | 11:00, 13:00
  Archipelag nieznanych wysp – warsztaty rodzinne z Kasią Bury
  Zajęcia adresowane są dzieci w wieku 4–10 lat, bilet: 25 zł (dziecko + opiekun)
 • 15.06 | 18:00
  Znikające miasto: lata 70.
  Wykład Macieja Czarneckiego, wstęp wolny
 • 17.06 | 15:00
  Uważaj na kałuże, bo życie tkwi w nich duże
  Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka dla dzieci w wieku 8–13 lat, bilet: 10 zł (dziecko + opiekunowie)
 • 29.06 | 18:00
  Tego już nie zjecie! Znikająca gastronomia Wrocławia
  Wykład Joanny Hytrek-Hryciuk, wstęp wolny

Do zobaczenia w Barbarze!

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.