Stwórz z nami Mapę Znikającego Miasta. Wspólnie z Wami chcemy utrwalić wiedzę o znikających budynkach, miejscach i zjawiskach.
Jak pokazać znikanie? Nasze miasto bez przerwy ulega przemianom, przeobraża się dostosowując do potrzeb swoich mieszkańców i mieszkanek. Elementy jego tkanki stają się częścią historii – znikając z przestrzeni, lub zmieniając swoją funkcje.
Mapa Znikającego Miasta ma być sposobem na zachowanie wiedzy o zmianach w tkance miejskiej Wrocławia po drugiej wojnie światowej. Dzięki kilkudziesięciu wykładom, które od 2023 odbywają się w Barbarze, zgromadziliśmy ogrom danych o znikających elementach naszego miasta. To zarówno pamięć o dużych, społecznych procesach, jak i osobiste historie, którymi dzielicie się z nami podczas spotkań.
Wspólnie z zespołem badaczy i badaczek uporządkujemy zebraną wiedzę, a następnie przekażemy ją specjalistom i specjalistkom z zakresu programowania. Stworzymy dostępne, cyfrowe narzędzie pokazujące w czasie skalę zmian naszego miasta. Czy przybierze formę cyfrowej mapy? A może zupełnie inną? Przekonamy się w grudniu, kiedy to podzielimy się z Wami efektami pracy!
W listopadzie organizujemy dwa edytony dla badaczy i badaczek, na których warsztatowo popracujemy z danymi. Nasi specjaliści i specjalistki pokażą Wam, jak porządkować wiedzę o mieście. Edytony będą okazją do spotkania z doświadczonymi archiwistkami i archiwistami oraz wspólnej pracy nad kształtem opowieści o znikaniu Wrocławia.
Możecie zapisać się na jedno, bądź dwa spotkania:
- Warsztat archiwistyczno-projektowy
- Warsztat historii mówionej
Aby wziąć udział w warsztatach, wypełnij formularz: