Menu

Arek Pasożyt

Arek Pasożyt



Artysta wizualny działający na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z 'Obrazami Strajkującymi’. Tworzył i wystawiał w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK w Toruniu.  

Poznański twórca przyjedzie do Wrocławia w kwietniu 24’, by odbyć miesięczną rezydencję badawczą, w ramach której ujrzymy temat „Znikającego Miasta” z perspektywy artystycznej.

Jaki jest plan na miesięczny pobyt we Wrocławiu?


Przyjmując dotychczasową dawkę wiedzy na temat „znikającego” Wrocławia oraz przyglądając się tematom ujętym w aktualnym programie Barbary (siedziby Wrocławskiego Instytutu Kultury), Arek skupi się na interakcji między aspektami ekonomicznymi, które obecnie bada na polu sztuki, a odkrywanym zjawiskiem „Znikającego Miasta”. Interesują go mechanizmy ekonomiczne, które wywierają wpływ na Wrocław w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zarówno pod względem przekształceń w przestrzeni miejskiej, jak i społecznej.

What’s next?

Rezydencja „Znikające Miasto” jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa GmbH (Niemcy), Musiktheatertage Wien (Austria), Proto produkciia (Ukraina), Wrocławski Instytut Kultury / AIR Wro (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.