Na grafice znajduje się napis: Sąsiedzkie spacery. Wyróżnione ą także kategorie spacerów: Architektura, handel i usługi, legendy miejskie. A także osiedla, na których odbywają się spacery: Gajowice, Kleczków, Kozanów, Huby

Niezapomniane i wyczekiwane trasy. Cykl Sąsiedzkich spacerów trwa!

Architektoniczne detale, wieloletnie lokale usługowe i ekspresyjne szyldy zebrane w opowieści oprowadzających oraz wspomnienia mieszkańców. Cztery z dwunastu spacerów za nami, a wspólne wędrówki potrwają aż do października!

Kozanów, Huby, Kleczków i Gajowice – na tych obszarach rozpoczynają się trasy Sąsiedzkich spacerów. Jednak to nie granice osiedli porządkują program wycieczek. W tym roku miejskie oprowadzania zebrane są w trzy kategorie: Architektura, Handel i usługi oraz Legendy miejskie.

Pierwsze spotkanie odbyło się 4 czerwca – architektoniczną wycieczkę poprowadził Adam Pacholak, który opowiedział nam o historii urbanizacji Hub rozegranej między trzema kościołami. Tydzień później Szymon Maraszewski podzielił się z grupą elektryzującymi legendami miejskimi, krążącymi wokół Kleczkowa. Zwiedzający mieli okazję usłyszeć opowieści skrywane za murami osiedlowego dworca, więzienia czy szpitala psychiatrycznego, poznając tę część miasta nie tylko z perspektywy historiograficznej, ale i wyobrażonej. Architektoniczne detale Gajowic odkrył przed spacerowiczami i spacerowiczkami Maciej Czarnecki, który jako przystanki wybrał najbardziej nietypowe budynki znajdujące się na osiedlu. I warto też wspomnieć niedawne, czwarte spotkanie z cyklu, które dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń! Ekspresyjne szyldy, wymyślna posadzka w sklepie rybnym czy wypieki z kultowej cukierni – zorganizowany na początku lipca spacer po Hubach z Kaliną Zatorską, był pełen osiedlowych osobliwości.

Fot. Wojciech Chrubasik
Fot. Wojciech Chrubasik

Wydarzyło się tak wiele, ale jeszcze więcej przed nami! Kolejny Sąsiedzki spacer już 16 lipca – tym razem Szymon Maraszewski opowie legendy zasłyszane na Gajowicach. Które z nich zawierają ziarno prawdy, a które są wytworem fantazji mieszkańców?

Zapraszamy również na trzy kolejne Sąsiedzkie spacery:

30.07, 11:00 | Architektura | Kozanów | Filip Kubiak

6.08, 11:00 | Handel i usługi | Kleczków | Paweł Piotrowicz

27.08, 11:00 | Legendy miejskie | Kozanów | Szymon Maraszewski

Informacje o następnych miejskich oprowadzaniach oraz o miejscach startu każdej trasy regularnie pojawiają się na Facebooku na profilu Sąsiadujemy.

Każda z wypraw to około 3-4 kilometry marszu w zmiennych warunkach atmosferycznych. Pamiętajcie więc, by założyć wygodne buty! Na wypadek niepogody zabierzcie ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień – wodę do picia i nakrycie głowy. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny – nie obowiązują zapisy.

Do zobaczenia!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej