„Rodzinnie w Barbarze”, czyli dostępność w WIK

W tym roku możemy pochwalić się ambitnym projektem we Wrocławskim Instytucie Kultury – wraz z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) podjęliśmy się dostosowania przestrzeni, wydarzeń jak i komunikacji Barbary dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu oraz G/głuchych

Otwieramy się coraz bardziej na osoby z niepełnosprawnościami

zdjęcie przedstawia tablicę informującą o dofinansowaniu Barbary i projekcie "Rodzinnie w Barbarze". W tle widzimy Barbarę.
fot. Wojciech Chrubasik

Część warsztatów i wykładów wchodząca w skład projektu „Rodzinnie w Barbarze” to zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Chcemy od najmłodszych lat budować w dzieciach potrzebę obcowania z kulturą i pokazać, że uczestnictwo w niej rodzinnie jest jak najbardziej naturalne i łatwo dostępne.

Projekt powstał z myślą o tym, jak mała jest oferta kulturalna i edukacyjna w kontekście integracji osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku. Chcemy oswoić i zacieśnić relacje między aktualnymi odbiorcami Barbary a osobami z niepełnosprawnościami.

Podczas tworzenia oferty zauważyliśmy, we współpracy z koordynatorami dostępności, że takie grupy docelowe jak osoby głuche, seniorzy, dzieci z niepełnosprawnościami bardzo rzadko otrzymują ofertę, gdzie wspólnie, wraz z rodziną mogą w pełnym wsparciu i bezpieczeństwie doświadczać kultury.  Międzypokoleniowa integracja to coś, na co szczególnie zwracamy uwagę. 

Doskonalimy swoje kompetencje 

fot. Anna Pazdej

Nie wyobrażamy sobie wprowadzając zmiany w przestrzeni Barbary, nie wyposażyć w potrzebne narzędzia kadry WIK-u. Dzięki grantowi przystąpiliśmy do szkoleń z m.in:

1. obsługi osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu, 

2. podstaw audiodeskrypcji w działaniach na żywo, 

3. szkolenia z dostępności cyfrowej w komunikacji i promocji, 

4. szkolenie z obsługi pętli indukcyjnej.

Fundacja Katarynka, zajmująca się udostępnianiem kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, przeprowadziła z nami szkolenie pt: „Współpraca z odbiorcami z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu – savoir vivre” Przypomnieliśmy sobie różnice w kompetencjach poznawczych odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i/ lub słuchu oraz ich potrzebach, a także wykonaliśmy serię ćwiczeń praktycznych. W kolejnych miesiącach, z pomocą organizacji wspierających nas w procesie, braliśmy udział w szkoleniach z obsługi pętli indukcyjnej, dostępności cyfrowej komunikacji i promocji, jak i podstaw audiodeskrypcji. 

Przestrzeń Barbary również ulega przemianom. Jesteśmy w procesie zmiany komunikacji wewnętrznej – efektem końcowym będzie unowocześnienie logotypów i znaków pomagających w sprawnym poruszaniu się po budynku. Ostatnio udoskonaliliśmy wnętrze czarnymi listwami, które pomagają zorientować się w rozkładzie i przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń.

Zainstalowaliśmy również znacznik TOTUPOINT przy wejściu głównym. Znacznik, będący najnowocześniejszą technologią bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, pozwala w sposób komfortowy i łatwy dostać się osobom z niepełnosprawnością wzroku do wnętrza budynku. Proces działania TOTUPOINT jest prosty – osoba posiadająca laskę z aktywatorem dostaje informacje od znacznika na temat przestrzeni w której się znajduje. Omówione są wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa czyhające na użytkownika przestrzeni (np. wysokie schody) oraz krótkie objaśnienie, czym jest Barbara i z jakich usług potencjalna osoba z niepełnosprawnością może skorzystać. 

Dodatkowo, podczas rejestracji na wydarzenie, w formularzu zapisów dodaliśmy rubryczkę z opcją zakreślenia specjalnych potrzeb podczas warsztatu czy wykładu, jak np. asystent, pętla indukcyjna czy kontakt z tłumaczem PJM online.

Dostępnościowe wydarzenia

W projekcie “Rodzinnie w Barbarze” postawiliśmy na cykliczne wydarzenia powtarzalnym formacie wykładowym i warsztatowym. Chcemy zbudować pozytywne i łatwe do zapamiętania formy uczestnictwa w kulturze, która nie wyklucza.

Osobami prowadzącymi warsztaty są zaufani i doświadczeni psychologowie i edukatorzy – Katarzyna Bury – pedagożka i animatorka kultury, która współpracuje z Instytutem Psychologii UWr, ASP, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel oraz edukator.

Rodzinne wykłady i warsztaty służą poznawaniu przyrody w mieście, dotyczą ochrony miejskiej fauny. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się ze światem natury poprzez dotykanie makiet zwierząt, które przynoszone są na spotkania jak i słuchanie odgłosów, jakie wydają poszczególne materiały i zabawki interaktywne.

Obecność opiekunów również jest dla nas kluczowa – to dzięki nim możemy uwrażliwić się na potrzeby ich, jak i ich dzieci. Wykładów słuchamy rodzinnie a na warsztatach budujemy w idei działań kolektywnych.

Podczas wydarzeń na żywo realizujemy audiodeskrypcje oraz współpracujemy z tłumaczem PJM – chcemy umożliwiać odbiorcom bardziej zintegrowane uczestnictwo w działaniach nastawionych na interakcje, włączenie i aktywny udział. Uruchomiliśmy również zaproszenia w PJM. 

Działania w 2023

Projekt “Rodzinnie w Barbarze” kontynuujemy również w przyszłym roku! W 2023 pozostajemy w formie cyklicznych, rodzinnych spotkań wyczulonych na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy!

Dziękujemy PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) za wsparcie merytoryczne w projekcie.

Do zobaczenia w Barbarze!

Warsztaty i wykłady realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

Zobacz, jak to robimy:

www.instytutkultury.pl

www.facebook.com/wroclawskiinstytutkultury

www.instagram.com/wroclawskiinstytutkultu

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej