Otwieramy się coraz bardziej na osoby z niepełnosprawnościami

Część warsztatów i wykładów wchodząca w skład projektu „Rodzinnie w Barbarze” to zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Chcemy od najmłodszych lat budować w dzieciach potrzebę obcowania z kulturą i pokazać, że uczestnictwo w niej rodzinnie jest jak najbardziej naturalne i łatwo dostępne.
Projekt powstał z myślą o tym, jak mała jest oferta kulturalna i edukacyjna w kontekście integracji osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku. Chcemy oswoić i zacieśnić relacje między aktualnymi odbiorcami Barbary a osobami z niepełnosprawnościami.
Podczas tworzenia oferty zauważyliśmy, we współpracy z koordynatorami dostępności, że takie grupy docelowe jak osoby głuche, seniorzy, dzieci z niepełnosprawnościami bardzo rzadko otrzymują ofertę, gdzie wspólnie, wraz z rodziną mogą w pełnym wsparciu i bezpieczeństwie doświadczać kultury. Międzypokoleniowa integracja to coś, na co szczególnie zwracamy uwagę.
Doskonalimy swoje kompetencje

Nie wyobrażamy sobie wprowadzając zmiany w przestrzeni Barbary, nie wyposażyć w potrzebne narzędzia kadry WIK-u. Dzięki grantowi przystąpiliśmy do szkoleń z m.in:
1. obsługi osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu,
2. podstaw audiodeskrypcji w działaniach na żywo,
3. szkolenia z dostępności cyfrowej w komunikacji i promocji,
4. szkolenie z obsługi pętli indukcyjnej.
Fundacja Katarynka, zajmująca się udostępnianiem kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, przeprowadziła z nami szkolenie pt: „Współpraca z odbiorcami z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu – savoir vivre” Przypomnieliśmy sobie różnice w kompetencjach poznawczych odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i/ lub słuchu oraz ich potrzebach, a także wykonaliśmy serię ćwiczeń praktycznych. W kolejnych miesiącach, z pomocą organizacji wspierających nas w procesie, braliśmy udział w szkoleniach z obsługi pętli indukcyjnej, dostępności cyfrowej komunikacji i promocji, jak i podstaw audiodeskrypcji.
Przestrzeń Barbary również ulega przemianom. Jesteśmy w procesie zmiany komunikacji wewnętrznej – efektem końcowym będzie unowocześnienie logotypów i znaków pomagających w sprawnym poruszaniu się po budynku. Ostatnio udoskonaliliśmy wnętrze czarnymi listwami, które pomagają zorientować się w rozkładzie i przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń.


Zainstalowaliśmy również znacznik TOTUPOINT przy wejściu głównym. Znacznik, będący najnowocześniejszą technologią bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, pozwala w sposób komfortowy i łatwy dostać się osobom z niepełnosprawnością wzroku do wnętrza budynku. Proces działania TOTUPOINT jest prosty – osoba posiadająca laskę z aktywatorem dostaje informacje od znacznika na temat przestrzeni w której się znajduje. Omówione są wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa czyhające na użytkownika przestrzeni (np. wysokie schody) oraz krótkie objaśnienie, czym jest Barbara i z jakich usług potencjalna osoba z niepełnosprawnością może skorzystać.
Dodatkowo, podczas rejestracji na wydarzenie, w formularzu zapisów dodaliśmy rubryczkę z opcją zakreślenia specjalnych potrzeb podczas warsztatu czy wykładu, jak np. asystent, pętla indukcyjna czy kontakt z tłumaczem PJM online.
Dostępnościowe wydarzenia
W projekcie “Rodzinnie w Barbarze” postawiliśmy na cykliczne wydarzenia powtarzalnym formacie wykładowym i warsztatowym. Chcemy zbudować pozytywne i łatwe do zapamiętania formy uczestnictwa w kulturze, która nie wyklucza.


Osobami prowadzącymi warsztaty są zaufani i doświadczeni psychologowie i edukatorzy – Katarzyna Bury – pedagożka i animatorka kultury, która współpracuje z Instytutem Psychologii UWr, ASP, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel oraz edukator.
Rodzinne wykłady i warsztaty służą poznawaniu przyrody w mieście, dotyczą ochrony miejskiej fauny. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się ze światem natury poprzez dotykanie makiet zwierząt, które przynoszone są na spotkania jak i słuchanie odgłosów, jakie wydają poszczególne materiały i zabawki interaktywne.
Obecność opiekunów również jest dla nas kluczowa – to dzięki nim możemy uwrażliwić się na potrzeby ich, jak i ich dzieci. Wykładów słuchamy rodzinnie a na warsztatach budujemy w idei działań kolektywnych.
Podczas wydarzeń na żywo realizujemy audiodeskrypcje oraz współpracujemy z tłumaczem PJM – chcemy umożliwiać odbiorcom bardziej zintegrowane uczestnictwo w działaniach nastawionych na interakcje, włączenie i aktywny udział. Uruchomiliśmy również zaproszenia w PJM.


Działania w 2023
Projekt “Rodzinnie w Barbarze” kontynuujemy również w przyszłym roku! W 2023 pozostajemy w formie cyklicznych, rodzinnych spotkań wyczulonych na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapraszamy!
Dziękujemy PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) za wsparcie merytoryczne w projekcie.
Do zobaczenia w Barbarze!
–
Warsztaty i wykłady realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego „Rodzinnie w Barbarze – dostępność we Wrocławskim Instytucie Kultury”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.
Zobacz, jak to robimy:
www.instytutkultury.pl
www.facebook.com/wroclawskiinstytutkultury
www.instagram.com/wroclawskiinstytutkultu