Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

Startująca z początkiem lutego 31. edycja ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych, to pierwsza w tym roku okazja do wspólnego działania na wrocławskich osiedlach. Termin realizacji projektów przypada na wiosnę i lato, więc to dobry czas na organizację inicjatyw zarówno pod dachem instytucji, organizacji, siedzib rad osiedli czy Centrów Aktywności Lokalnej, jak i w plenerze. Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli! 

W ostatnich edycjach Mikrograntów widzimy wyraźny wzrost liczby projektów zakładających działania międzykulturowe. W dużej mierze były one odzewem na działania wojenne w Ukrainie. Warto pamiętać, że Mikrogranty nie są programem pomocowym, ale mikrodziałania mogą być okazją do przyjaznego włączania osób różnych narodowości, przybywających do Wrocławia, w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w nowej dla nich społeczności. Nie zapominamy też o wielu innych narodach, które we Wrocławiu w poprzednich latach znalazły swój nowy dom, zarówno tych zza wschodniej granicy (Białorusini/-ki, Koreańczycy/-ki), jak i innych części Europy i świata – wszelkie działania w międzykulturowym gronie, są dla nas równie ważne. 

Jak zwykle zapraszamy, więc mieszkanki i mieszkańców Wrocławia, by wzięli miasto w swoje ręce i czekamy na ich pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innymi o charakterze kulturotwórczym. Lokalizować je można w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

  • Przypominamy, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by chcieć działać w jego granicach! 

Jak i z czym się zgłaszać? 

Propozycje będą możliwe do zgłaszania przez formularz, który dostępny będzie od 1 do 15 lutego na stronie: mikrogranty-wnioski.instytutkultury.pl  

14 wybranych projektów, które ogłosimy najpóźniej 10 marca otrzyma od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.  

Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach, co oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić. 

Pomysły na różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności będzie można realizować do 30. czerwca.

Chcecie się zainspirować? Zajrzyjcie na zrealizowane w 2022 roku projekty (I, II, III nabór) oraz na naszą dawną stronę, by przejrzeć pomysły współorganizowane w Mikrograntach od 2014 roku!   

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami! 

Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz warto się z nami skonsultować. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo!  

Od 18 stycznia zaczynamy indywidualne konsultacje Waszych pomysłów w dni robocze. Możemy spotkać się też na żywo, ale musimy wcześniej się umówić (zgłaszajcie się przez maila lub telefon: mikrogranty@instytutkultury.pl, +48 71 712 75 72). Napiszcie wiadomość lub zadzwońcie!  

O szczegółach (najważniejszych terminach, zasadach współpracy oraz przydatnych przed wypełnieniem wniosku informacjach) opowiemy Wam podczas spotkań informacyjnych. W sieci spotkamy się 25 stycznia od godziny 17:30. Transmisja rozpocznie się na naszym profilu na Facebooku, a Was zachęcamy do aktywnego komentowania i zadawania pytań. Z kolei na żywo zapraszamy Was na spotkanie informacyjne ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych Mikrograntów w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) – 31. stycznia o 17:30. 

Dodatkowo zaplanowaliśmy też webinar pisania projektów, podczas którego krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. Z zapisanymi mailowo osobami (zgłoszenia na mikrogranty@instytutkultury.pl) połączymy się online 2 lutego od godziny 17:30. 

 Manuale i przydatne dokumenty

Przed zgłoszeniem zapoznajcie się z najważniejszymi dokumentami:
Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
Regulamin do naboru (regulamin z wszystkimi załącznikami jest tutaj);
Lista kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
Lista błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł;
Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
Wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj); 
Wzór umowy z załącznikami, którą podpiszemy z wygranymi; 
Kryteria oceny komisji;
Wzór zgody pełnoletniego opiekuna/-ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e;
Zarządzenie dyrektorki WIK;
Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
Mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
Lista Miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy;
Poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;


Do zobaczenia w mieście! 

Znajdziecie nas również na: 
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty  

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych  
z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. 

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu  
na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji 
i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. 

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku! 

Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław, od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. 

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Poznaliśmy wyniki naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2023

Literackie portrety wrocławskich artystów i artystek, historia architektonicznego rozwoju Centrum Południowego, monografia kultowego punkowego zina, a nawet ilustrowany podręcznik do filozofii – znamy 17 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

więcej